Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Jak założyć bloga?

W czasach, gdy sławnych blogerów widać na każdym kroku, wielu zastanawia się nad założeniem własnego bloga. Dużo osób rezygnuje z tego pomysłu, myśląc, że wymaga to sporo zachodu. Czy rzeczywiście jest to takie trudne?

Na początku blogi były czymś w rodzaju internetowych pamiętników. Ludzie opisywali w nich swoje przeżycia i opowiadali o codziennych rozterkach. Z czasem jednak blogosfera przestała być miejscem do zwierzania się z prywatnych rozterek, a stała się platformą do dzielenia się swoim hobby. Coraz więcej osób chce założyć bloga, by zaprezentować światu, że mają coś interesującego do przekazania. W jaki sposób to zrobić?

Najważniejszy jest pomysł

Reklama

Jeśli już zastanawiasz się nad założeniem własnego bloga, przemyśl, o czym tak naprawdę chciałbyś pisać. Jak często możesz dodawać notki? Jaki cel chcesz osiągnąć za pomocą bloga? Czy ma to być miejsce na dzielenie się swoją pasją, czy chcesz pisać w celach zarobkowych? Rozważ, czy chcesz skupić się tylko na materiałach pisanych, czy będziesz dołączać także zdjęcia i wideo. Warto pamiętać, że artykuły wzbogacone o materiały wizualne są bardziej atrakcyjne dla odbiorcy.  Przy okazji pamiętaj, że w przypadku dodawania zawartości multimedialnej, istotnym jest szybki internet światłowodowy, który sprawi, że te treści w mgnieniu oka zostaną przesłane na twój blog. Wybierając internet o prędkości 600Mb/s, będziesz mieć aż 60Mb/s uploadu. Co to oznacza, że plik ważący 1 GB wgramy w zaledwie 2,5 minuty!

Gdy już odpowiesz sobie na najbardziej istotne pytania przejdź do wymyślenia chwytliwej nazwy. Pamiętaj, by nie wzorować się na znanych blogerach - w Internecie bardzo szybko zorientują się, co chciałeś osiągnąć.

Płatny czy bezpłatny?

To pytanie stawia sobie niemal każdy początkujący bloger. Darmowy blog to doskonałe miejsce do dzielenia się swoimi zainteresowaniami i pisania wyłącznie dla zabawy.

Istnieje mnóstwo bezpłatnych platform w tym celu: wordpress.com, blogger.com, czy weebly.com. Założenie na nich bloga jest niezwykle proste. Przypomina rejestrację na forum i trwa dosłownie kilka minut.

Jeśli będziesz kiedyś chciał zarabiać na swoim blogu, poważnie przemyśl, czy na pewno chcesz skorzystać z darmowych rozwiązań. Zmiana tej decyzji w momencie, gdy twój blog już się rozwinął będzie dużo trudniejsza niż początki na płatnych platformach.

Pamiętaj także o tym, że blogi bezpłatne zwykle są gorzej pozycjonowane przez Google. To istotne, gdy myślisz o tym, jak o sposobie na biznes.

Własny blog - pierwsze problemy

Założenie bloga na darmowej platformie jest banalnie proste. W przypadku wybrania płatnej opcji powinieneś zakupić domenę i serwer. Na polskim rynku znajdziesz wiele firm oferujących takie usługi. Co zrobić, gdy już masz wszystko przygotowane?

Większość platform opiera się na podobnych zasadach. Gdy już zarejestrujesz domenę i wybierzesz, na jakim systemie oprzesz swojego bloga, zaczną się pierwsze problemy. Od tego, w jaki sposób sobie z nimi poradzisz, będzie w dużej mierze zależała popularność twojej strony.

Choć samo założenie bloga nie należy do skomplikowanych czynności, to dobranie odpowiednich ustawień potrafi trwać kilka dni. Samodzielnie musisz dopasować odpowiedni szablon, zdjęcia i wygląd strony, które będą przyjazne zarówno dla użytkownika, jak i dla wyszukiwarki.

Gdy już dobierzesz wszystkie potrzebne ustawienia i uzupełnisz wszelkie potrzebne rubryczki i zakładki, możesz rozpocząć produkcję wartościowych treści. Nie zapominaj o tym, by odpowiednio je rozreklamować. Bez tego ciężko będzie ci dotrzeć do potencjalnych odbiorców. Przygotowane treści pokazuj na stworzonym specjalnie fanpage`u na Facebooku, nagrania, które dodajesz do tekstu, udostępniaj na swoim kanale na Youtube.  Pamiętaj, że jeśli równolegle  chcesz wysłać ten sam materiał do różnych serwisów, niezbędny będzie internet światłowodowy z szybkim uploadem.

Reklama

Reklama

Reklama