Reklama

Reklama

Eurowizyjne występy, które przeszły do historii!

Historia Eurowizji, którą jedni kochają, a inni wręcz przeciwnie, zmienia się z roku na rok. Chociaż pierwszy konkurs odbył się w 1956 roku w Lugano, to każdy kolejny uczestnik, który pojawia się na eurowizyjnej scenie, wnosi do konkursu coś nowego. Jest jednak kilka występów, o których pomimo upływu lat, fani wciąż nie mogą zapomnieć!

Lista eurowizyjnych występów, które na dobre zapisały się w pamięci fanów tego kontrowersyjnego konkursu jest tak długa, że nie sposób jest wszystkich ich wymienić. Tym bardziej, że najwięksi entuzjaści widowiska często są w stanie z pamięci podać najdrobniejsze szczegóły na temat każdego występu, jaki kiedykolwiek miał miejsce w historii Konkursu Piosenki Eurowizji.

Reklama

Widowisko po raz pierwszy odbyło się w 1956 roku, jednak wtedy jeszcze zapewne mało kto przypuszczał, że wydarzenie z biegiem lat rozwinie się na taką skalę i zacznie wzbudzać zainteresowanie nie tylko w Europie, ale również poza jej granicami. 

Niektórzy nie rozumieją tego, dlaczego na eurowizyjnej arenie w szranki stają, chociażby: Cypr, Armenia czy Australia, skoro ich geograficzne usytuowanie mogłoby wykluczać je z rywalizacji, jednak przedrostek euro i samo położenie o niczym nie świadczy. Dlatego właśnie liczba państw, które ze sobą rywalizują, zmienia się w ekspresowym tempie, nieustannie się zwiększając. 

Eurowizja cieszy się zainteresowaniem nawet w USA, a zagraniczni youtuberzy uwielbiają reagować w swoich filmikach na utwory uczestników wybranych do poszczególnych edycji konkursu. 

Pomimo że Eurowizja dla wielu osób wciąż jest festiwalem tandetnych oraz mało ambitnych utworów, (bo i takich opinii nie brakuje), liczby nie kłamią. Zainteresowanie, jakim cieszy się wydarzenie, co roku jest ogromne. Zarówno, jeśli chodzi o bilety na koncerty, jak i oglądalność w mediach. 

Każdy eurowizyjny fan ma inne występy, które zapadły mu w pamięci na przestrzeni lat, jednak są i tacy artyści, których po prostu nie wypada nie znać.

ABBA to już legenda!

Wspominając Konkurs Piosenki Eurowizji z 1974 roku, na myśl powinno przychodzić nam tylko jedno krótkie słowo: ABBA! 

Kultowy zespół, który zrobił furorę na całym świecie, wygrał wtedy dzięki jednej ze swoich najbardziej znanych piosenek "Waterloo". Było to pierwsze zwycięstwo Szwecji, która dziś jest w czołówce większości edycji. ABBIE udział w festiwalu zapewnił popularność, o jakiej grupa mogła wtedy tylko pomarzyć. 

Artystów, którzy dziś cieszą się uznaniem i statusem wielkiej gwiazdy na świecie, a zaczynały właśnie od Konkursu Piosenki Eurowizji, jest jednak o wiele więcej. Nie wszyscy zwolennicy twórczości utalentowanej Céline Dion zdają sobie sprawę z tego, że piosenkarka wybiła się właśnie dzięki temu "jarmarcznemu festiwalowi", jak często określa się Eurowizję. 

Diwa olśniła wszystkich podczas 33. edycji konkursu w 1988 roku w Dublinie. Céline Dion przyniosła zwycięstwo Szwajcarii z piosenką "Ne partez pas sans moi".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje