Reklama

Zmierzyć wiarę

Przeciwstawiana "szkiełku i oku" wiara tym razem staje się przedmiotem badań naukowców, którzy postanawiają dociec, jak to się dzieje, że "wiara czyni cuda" i "góry przenosi". Ulrich Schnabel, autor bestsellerowej "Sztuki leniuchowania", powołuje się na odkrycia z dziedzin takich jak psychologia religii czy neuroteologia, z uwagą śledzi wpływ wiary na ludzką psychikę i zachowania, szuka odpowiedzi na pytanie "po co ludziom religia?". Jednak czy można zmierzyć to, co z natury jest niepoznawalne? Czy religijny punkt widzenia da się połączyć z naukowym?

Wiara jest istotnym elementem życia wielu ludzi, kształtuje ich osobowość, wpływa na kluczowe decyzje, zmienia sposób myślenia i widzenia świata. Dla jednych stanowi najważniejszą kwestię, podstawę egzystencji, inni pozbywają się jej ze swojego życia tak szybko, jak tylko mogą. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego uwarunkowania? Autora "Zmierzyć wiarę" interesują naukowe przyczyny tak wielkiej mocy wiary, a także zmiany, jakie zachodzą pod jej wpływem w organizmie i umyśle człowieka. Czy ludzie religijni w życiu codziennym postępują bardziej etycznie? Czy ateiści czują się szczęśliwsi od ludzi głęboko wierzących? Czy wiara ma moc uzdrawiania? W jaki sposób ewoluuje? Gdzie przebiega granica między religią a fanatyzmem? Szukając odpowiedzi na liczne pytania, Schnabel udowadnia, że ludzie obdarzeni są naturalną skłonnością do myślenia religijnego, a wiara jest dla nich uniwersalną siłą wykorzystywaną w wielu sytuacjach.

Reklama

Schnabel powołuje się na liczne eksperymenty, badania naukowe i opinie eksperckie, nie zapominając jednak o tym, że jego publikacja adresowana jest do szerokiego grona odbiorców. W przystępny sposób przedstawia kluczowe zagadnienia, czyniąc z tej popularnonaukowej publikacji fascynującą wyprawę po ludzkim umyśle. Czytelnik ma również szansę sprawdzić własny stosunek do wiary, rozwiązując dołączone do książki autotesty. Nikt jeszcze nie wyjaśnił lepiej, klarowniej i bardziej zrozumiale, dlaczego religia nie wymiera.

«W lipcu 2007 roku agencje prasowe otrzymały przedziwną wiadomość: w rumuńskim mieście Timişoara jeden ze skazanych przestępców chciał podać do sądu Boga. "Podczas mojego chrztu", napisał Mircea Pavel w swoim pozwie, "zawarłem umowę z obwinionym, który miał mnie chronić od złego". Bóg jednak nie dotrzymał swojej części kontraktu, jako że w tamtym czasie Pavel musiał odsiadywać karę dwudziestu lat więzienia za morderstwo. Winą za to chciał obarczyć "pozwanego Boga, zamieszkałego w niebie oraz reprezentowanego w Rumunii przez Kościół Prawosławny". Sąd nie wykazał zrozumienia dla powoda: Bóg nie jest osobą prawną i nie posiada nawet adresu, argumentowała prokuratura.

Bóg nie daje gwarancji. Ta nieprzewidywalność określana jest w języku chrześcijan terminem "łaska". Ona może stać się udziałem człowieka wierzącego, jednakże nikt nie powinien na nią bezwzględnie liczyć. A jak sprawa wygląda z punktu widzenia badaczy zjawiska placebo?»

Ulrich Schnabel - z wykształcenia fizyk i dziennikarz, jest redaktorem naukowym tygodnika "Die Zeit" i autorem wielu cenionych artykułów na temat badań nad mózgiem i świadomością. W 2006 roku otrzymał Georg-von-Holtzbrinck-Preis, nagrodę przyznawaną w dziedzinie dziennikarstwa naukowego. Jego książka "Zmierzyć wiarę“ (niem. Die Vermessung des Glaubens - Forscher ergründen, wie der Glaube entsteht und warum er Berge versetzt) uznana została za naukową książkę roku.

Ulrich Schnabel

"Zmierzyć wiarę"

Wydawnictwo MUZA


Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy