Reklama

Reklama

Tak powstają wrocławskie krasnale

Zanim krasnale trafią na ulice Wrocławia, traktowane są rozgrzanym woskiem, mieszanką piasku z gipsem oraz wysokimi temperaturami. Każdy krasnal we Wrocławiu ma własny charakter, a najnowszemu towarzyszy pies.

Najnowszy wrocławski krasnal wyszedł spod ręki Beaty Zwolańskiej-Hołod. Artystka sprowadziła na świat już ponad 100 krasnali z 385, które są w mieście (stan na koniec lutego 2016 r.). To od niej zależało, jaki będzie jego charakter, mina czy gesty.

- Każdy krasnal ma od początku swoją niepowtarzalną osobowość i własną historię do opowiedzenia. Moje zadanie polega na tym, żeby przygotować go do zamieszkania we Wrocławiu - mówi artystka.

Reklama

Najnowszy jest podróżnikiem ze stałą bazą przy kamienicy Pod Złotym Psem. To krasnal wyjątkowy - wiernym towarzyszem jego wypraw będzie pies. Obaj otrzymają własne kufelki, ponieważ w kamienicy działa browar. Stukają się nimi, wznosząc toast za udane wyprawy.

Najpierw z gliny

Po wybraniu projektu powstaje najpierw forma w glinie, już w docelowej skali. Wrocławskie krasnale mierzą zwykle 38-40 cm. Jednak gliniany skrzat to dopiero początek. Stanowi wzór dla formy gipsowej lub silikonowej, tzw. negatywu.

Negatyw wypełnia się rozgrzanym woskiem. W tej postaci krasnal przechodzi solidny retusz. Czasem trzeba mu skrócić lub wydłużyć nos, poprawić oczy lub poszerzyć uśmiech. Następnie jest już przygotowywany do odlewu w brązie. Artystka formuje rzeźbę w mieszance masy ceramicznej i plastycznej gliny ogniotrwałej.

- To tzw. szamot, przypomina gęstą śmietanę. Obkłada się tym formę woskową. To bardzo ważny etap. Im dokładniej się to zrobi, tym lepszy będzie ostateczny odlew. Nasz krasnal będzie miał więcej charakteru - opowiada rzeźbiarka.

Odlew z brązu

Taka forma trafia do pieca i jest wypalana przez 12 godz., w temperaturze do 666 stopni. Wosk ze środka się wytapia i zostaje kolejny negatyw - gotowy już na odlew z brązu, który jest rozgrzewany do 1200 stopni i wlewany do środka. Krasnal nabiera masy. Średnio waży 15 kg. Gdy wystygnie, następuje jeszcze ostatnia kosmetyka - szlifowanie, piaskowanie i patynowanie. Teraz jest już gotowy, by pokazać się na ulicach Wrocławia.

24 lutego najnowszy wrocławski krasnal wraz ze swoim wiernym psem zamieszkał przed kamienicą Pod Złotym Psem w Rynku.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje