Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Od redakcji

Trudny, ekscentryczny, bezkompromisowy. Zmarły przed trzema laty Andrzej Żuławski przez całe życie nosił etykietę reżysera skandalisty i szalenie wymagającego człowieka. Bawił się tym wizerunkiem. Otumaniał, straszył. Na zawołanie wywoływał skandale. Obrażał kolegów ze środowiska filmowego, polityków, nawet swoje kochanki.


Pamiętam, jak w jednej redakcji, w której pracowałam, na kolegium padło nazwisko Żuławskiego i w powietrzu zawisło pytanie: "Kto zrobi z nim wywiad?". Wszyscy dziennikarze spuścili oczy - nikt nie chciał. Potrafił obrazić rozmówcę, wyprosić go z domu, bo nie spodobało mu się jakieś pytanie. Wytykał, że ktoś nie przygotował się perfekcyjnie do rozmowy, że nie jest dla niego partnerem do dyskusji. Twierdził, że nudzą go wszelka poprawność i oczywistości.

W przededniu premiery filmu "Mowa ptaków" według ostatniego scenariusza Andrzeja Żuławskiego (który zostawił w spadku synowi) pytamy Xawerego Żuławskiego, jakim słynny reżyser był ojcem i dziadkiem. Próbujemy rozwikłać jego wojenne i emigracyjne losy. I co ciekawe, na większość pytań Xawery Żuławski odpowiada: "Nie wiem, jak było naprawdę, znam tyle wersji tej opowieści, słyszałem też tę legendę, trudne pytanie, nie znam odpowiedzi".

To niezwykle przejmujący i momentami okrutny obraz relacji ojciec-syn. Ale jaki szczery! Młody Żuławski nie oskarża, nie czyni wyrzutów. Brzmi gorzko, ale szalenie dojrzale. Życie z twórcą tego formatu miało swoją cenę. Choćby taką, że ojciec nigdy nie pomagał mu w niczym, nie komentował, nie ułatwiał. Ale jak mówi Xawery, milcząc, dawał mu przestrzeń do samodzielnego działania. Przeczytajcie Państwo wywiad Igi Nyc. To wielka lekcja kultury i pokory syna wobec geniuszu ojca i jednocześnie dystansu wobec całej jego potworności. Lekcja dla nas wszystkich! Jak pamiętać, jak kochać, ale też jak wybaczać.
Monika Stukonis
redaktor naczelna

Dowiedz się więcej na temat: Pani

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje