Reklama

Reklama

Książę Filip nie żyje. Historia miłości Elżbiety i Filipa

Książę Filip (1921-2021) /Getty Images

Pałac Buckingham potwierdził informację o śmieci księcia Edynburga. Mąż królowej Elżbiety II niedługo świętowałby setne urodziny.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia nad ranem w zamku Windsor. "Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłasza śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga" - napisał Pałac Buckingham w oświadczeniu.

Reklama

Od dłuższego czasu stan zdrowia księcia Filipa budził niepokój. Wieczorem 16 lutego małżonek królowej Elżbiety II poczuł się gorzej. Rodzinny lekarz bez chwili wahania zaproponował obserwację w szpitalu. Po kilku dniach Pałac Buckingham poinformował, że książę Edynburga odzyskuje formę. I kiedy wszyscy odetchnęli z ulgą świat obiegła smutna informacja.

Książę Filip to najdłużej panujący małżonek w historii brytyjskiej korony. 99-letni książę Edynburga jeszcze przed pandemią zrezygnował z pełnienia obowiązków. Jednak wcześniej jego aktywność była doceniana zarówno przez poddanych, jak i przez wojsko, z którym był związany jeszcze przed zaręczynami z królową Elżbietą II. W stan spoczynku przeszedł w 1951 roku. Choć nie pełnił służby zawodowej szacunek do Sił Zbrojnych miał głęboko zakorzeniony w sercu.

Książę Filip miał plan na życie. Miłość go pokrzyżowała

Wszystko, zaczęło się w rodzinnym domu. Książę przyszedł na świat 10 czerwca 1921 roku. Był najmłodszym z pięciorga rodzeństwa. Rodzinny dom Mon Repos znajdował się na Korfu.

Po abdykacji króla Konstantego I osiemnastomiesięczny książę Filip wraz z rodziną zostają ewakuowani statkiem Royal Navy z Grecji. Prowizoryczne łóżeczko z kartonu zdało egzamin. Sześć lat później książę Filip trafia do Anglii, aby wychowywać się pod okiem babci i wuja. U matki księcia zdiagnozowano schizofrenię i na dwa lata skierowano ja do szwajcarskiego sanatorium.

W 1930 roku ojciec księcia Filipa, książę Andrzej, wyprowadza się na Lazurowe Wybrzeże, natomiast książę Filip został wysłany do Cheam Preparatory School w Wielkiej Brytanii, do której po latach trafił także książę Karol.

Lata mijały na edukacji. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej książę Filip rozpoczął karierę w marynarce wojskowej. W 1939 roku dwukrotnie otrzymał nagrodę dla najlepszego kadeta.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama