Reklama

Książę Filip nie żyje. Historia miłości Elżbiety i Filipa

Książę Filip (1921-2021) /Getty Images

Pałac Buckingham potwierdził informację o śmieci księcia Edynburga. Mąż królowej Elżbiety II niedługo świętowałby setne urodziny.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia nad ranem w zamku Windsor. "Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłasza śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga" - napisał Pałac Buckingham w oświadczeniu.

Od dłuższego czasu stan zdrowia księcia Filipa budził niepokój. Wieczorem 16 lutego małżonek królowej Elżbiety II poczuł się gorzej. Rodzinny lekarz bez chwili wahania zaproponował obserwację w szpitalu. Po kilku dniach Pałac Buckingham poinformował, że książę Edynburga odzyskuje formę. I kiedy wszyscy odetchnęli z ulgą świat obiegła smutna informacja.

Reklama

Książę Filip to najdłużej panujący małżonek w historii brytyjskiej korony. 99-letni książę Edynburga jeszcze przed pandemią zrezygnował z pełnienia obowiązków. Jednak wcześniej jego aktywność była doceniana zarówno przez poddanych, jak i przez wojsko, z którym był związany jeszcze przed zaręczynami z królową Elżbietą II. W stan spoczynku przeszedł w 1951 roku. Choć nie pełnił służby zawodowej szacunek do Sił Zbrojnych miał głęboko zakorzeniony w sercu.

Książę Filip miał plan na życie. Miłość go pokrzyżowała

Wszystko, zaczęło się w rodzinnym domu. Książę przyszedł na świat 10 czerwca 1921 roku. Był najmłodszym z pięciorga rodzeństwa. Rodzinny dom Mon Repos znajdował się na Korfu.

Po abdykacji króla Konstantego I osiemnastomiesięczny książę Filip wraz z rodziną zostają ewakuowani statkiem Royal Navy z Grecji. Prowizoryczne łóżeczko z kartonu zdało egzamin. Sześć lat później książę Filip trafia do Anglii, aby wychowywać się pod okiem babci i wuja. U matki księcia zdiagnozowano schizofrenię i na dwa lata skierowano ja do szwajcarskiego sanatorium.

W 1930 roku ojciec księcia Filipa, książę Andrzej, wyprowadza się na Lazurowe Wybrzeże, natomiast książę Filip został wysłany do Cheam Preparatory School w Wielkiej Brytanii, do której po latach trafił także książę Karol.

Lata mijały na edukacji. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej książę Filip rozpoczął karierę w marynarce wojskowej. W 1939 roku dwukrotnie otrzymał nagrodę dla najlepszego kadeta.

Królowa Elżbieta II i książę Filip znali się od dziecka?

Latem 1939 roku dochodzi do spotkania księcia Filipa z księżniczką Elżbietą... Młody wojskowy był odpowiedzialny za eskortę królewskich córek podczas wycieczki po college'u. Młoda Elżbieta była zauroczona kadetem.

Kiedy odpływała od brzegu Dartmouth, nie spodziewała się, że na lądzie zostawi miłość swojego życia. Przystojny blondyn o wysportowanej sylwetce nie miał pojęcia, że na statku znajduje się przyszła królowa, jego żona i matka jego dzieci.

Nie w głowie było mu zakładanie rodziny. Miał przecież osiemnaście lat i jako książę Grecji marzył o wojskowej karierze. Jednak wystarczyło kilka spotkań przy wspólnym stole, aby trzynastoletnia Elżbieta zadłużyła się w księciu.

Niestety nie udało się nawiązać głębszej relacji, bo książę Filip miesiące spędził na Oceanie Indyjskim. Jego zasługi na morzu zostały docenione i w 1941 roku został odznaczony Greckim Krzyżem Walecznych Wojennych.


To wyróżnienie otworzyło księciu Edynburga drzwi do wojskowej kariery. W 1942 roku awansował, zostając tym samym jednym z najmłodszych oficerów Królewskiej Marynarki Wojennej. Dwa lata później, po wyprawie na Morze Śródziemne, książę Filip zostaje mianowany porucznikiem. 

Miłość po kolcach? Elżbieta II przeciwstawiła się rodzinie

Rodzina skutecznie studziła uczucia młodej księżniczki. Druga wojna światowa skutecznie przyćmiła marzenia o wielkiej miłości. Książę Filip realizował się w szeregach marynarki wojennej, przed młodą księżniczką historia układała kolejny plan. Z tego okresu zachowały się listy księcia Filipa, który potrafił słowem chwycić za serce. 

W tym czasie był szargany skrajnymi emocjami, biografowie wytykają mu liczne romanse. Jednak księżna Elżbieta pozostaje wierna swoim uczuciom i w pałacowych murach czeka na swojego wybranka. Niestety rodzina ten związek traktuje niemal jak mezalians. Wbrew opinii najbliższych książę Filip pojawia się w przy królewskim stole. Boże Narodzenie spędzone w towarzystwie rodziny królewskiej i siedemnastoletniej księżnej Elżbiety zmienia wszystko.

Przed nim miesiące nauki w szkołach morskich, ale z egzaminami radzi sobie bez problemów. W 1946 roku decyduje się na ważny życiowy krok. Udaje się do króla Jerzego VI i prosi o rękę jego córki - księżniczki Elżbiety. Historia pokazała, że oświadczyny zostały przyjęte. Jesienią następnego roku w Opactwie Westminsterskim odbywa się ślub. Tym samym książę Filip zrzekł się praw do greckiego tronu i został poddanym brytyjskim.

Zobacz także:

Poznaj tragiczne losy matki księcia Filipa

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy