Reklama

Reklama

"Kamienica honoru": Zabójstwo doktor R.

„W 2021 roku kobiety wciąż są bite i wyrzucane z własnych balkonów za zapraszanie przyjaciół do mieszkania. W 2021 roku honor właściciela budynku jest zagrożony, gdy wewnątrz kobieta spotyka się sam na sam z mężczyzną” – pisze Mona, kairska artystka, komentując wstrząsające wieści ze stolicy Egiptu.

Kair, położona nad Nilem stolica Egiptu, jest pełna kontrastów. Wśród reliktów starożytności z łatwością dostrzec można znaki naszych czasów. Wspaniałe, wysokie wieżowce wzbijają się ponad osiedla biedy, w których mieszkańcy codziennie walczą o przetrwanie. Z drugiej strony w mieście nie brakuje bogatych, świetnie radzących sobie przedsiębiorców. W końcu to centrum świata arabskiego.

Reklama

Nazywany Miastem Tysiąca Minaretów Kair, zamieszkiwany jest głównie przez muzułmanów. W mniejszości pozostają chrześcijanie prawosławni, maronici, Koptowie, baptyści czy protestanci. Stanowiący dom dla kilkunastu milionów wyznawców islamu miasto to ogromna, zróżnicowana aglomeracja, w której wciąż popularne jest tradycyjne postrzeganie kobiety i jej roli w społeczeństwie.

Morderstwo a honor

Z raportu opublikowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych  jasno wynika, że w wyniku zabójstw honorowych rocznie ginie co najmniej pięć tysięcy kobiet. Eksperci podkreślają jednak, że to  wierzchołek góry lodowej. Skala zjawiska jest bowiem znacznie większa i trudna do dokładnego przebadania. Odpowiedzialni za zbrodnie często je tuszują, a bliscy pokrzywdzonych nie zgłaszają przestępstwa. Wydawałoby się, że problem zbrodni honorowych dotyczy głównie Bliskiego Wschodu i Azji Południowej, ale coraz częściej notowane są w krajach europejskich. Do morderstw dochodzi w państwach, do których licznie przybywają imigranci, często pozbawieni możliwości asymilacji z zachodnim społeczeństwem.

Zabójstwa honorowe to złożone i często motywowane kulturowo zjawisko. W planowanie zaangażowana jest cała rodzina lub pewna społeczność, wymierzone są w większości przypadków w kobietę, akceptowane w środowisku oraz podżegane przez inne kobiety. Przyczyną wymierzenia okrutnego samosądu jest "zhańbienie" rodziny.

W świecie islamu honor postrzegany jest jako własność kobiety, nierzadko związana z cielesnością, która musi być kontrolowana przez mężczyznę. Honor wykorzystuje się więc do egzekwowania zasad postępowania, uznawanych przez społeczeństwo za "odpowiednie", nienaruszające czystości. Kobiety powinny przyjąć postawę pasywną, dostosowywać się do reguł, natomiast mężczyźni kontrolują ich życie.

W konsekwencji od muzułmanek wymaga się powściągliwości w kontaktach z mężczyznami i chronienia własnej seksualności. Co więcej, do nadszarpnięcia honoru rodziny zalicza się również odmowę zawarcia małżeństwa, ubieganie się o rozwód, pozamałżeńskie kontakty seksualne, w tym gwałt, a nawet pogłoskę  o "złym prowadzeniu się" kobiety.

Zbrodnie honorowe nie są niczym nowym, choć słyszy się o nich częściej niż w przeszłości, a nagłaśniane przez media historie brutalnie potraktowanych kobiet, wciąż wywołują sensację.

Czytaj dalej >>>

Dowiedz się więcej na temat: zabójstwo honorowe | Egipt | Kair

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje