Reklama

Reklama

​Historia polskiego kabaretu

Od Zielonego Balonika do Mumio. Między laboratorium artystycznym a towarzyską biesiadą. Od kabaretu literackiego do rewii. Po radio i telewizję.

Książka Izoldy Kiec to pierwsza biografia polskiego kabaretu.

Reklama

Jest to historia śmiechu, żartu i ironii, przedstawiona jak opowieść podsłuchana w jednej  z zadymionych i ciasnych kawiarni.

Rozpoczyna się od ciastek o dźwięcznych imionach Carmen i Flirt, "kompleksu skorupki" i pewnego balonika. Dalej jest tylko ciekawiej, a zabawne anegdoty sprawiają, że humor książki staje się najlepszym towarzyszem kabaretowych spektakli.

Jest to bowiem historia pełna uroku, ciepła i wspomnień. Izolda Kiec w sposób finezyjny pisze o jednej z najpopularniejszych form rozrywki bo, jak mówi Władysław Sikora: "Sztuka kabaretowa, to sztuka uwodzenia publiczności".

 "Proszę przeczytać, a potem wyobrazić sobie, że ci ludzie nigdy się w naszym kraju nie pojawili, te zespoły, miejsca, skecze, monologi i piosenki nigdy nie powstały. Co by zostało? Smutek, żal, rozpacz, nadęcie i drętwota. Ta książka przyda się również artystom kabaretowym. Tym młodszym, żeby wiedzieli, że to nie od nich się wszystko zaczęło i tym starszym, żeby sobie nie myśleli, że na nich się wszystko skończyło" - mówi Artur Andrus.

Autorka przedstawia twórców kabaretu, prezentuje zmiany, jakie dokonują się w nim i przez Wielką Reformę prowadzi ku jego nowym formom.

Historia polskiego kabaretu to perełka edytorska - pięknie ilustrowana, wzbogacona archiwalnymi fotografiami, drzewem genealogicznym i dowcipnymi grafikami, dostarczy wiele radości podczas lektury.

O autorce:

Izolda Kiec - literaturoznawczyni, teatrolożka, kulturoznawczyni. Zatrudniona w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie; w Poznaniu prowadzi własną Fundację Instytut Kultury Popularnej.

Zajmuje się źródłami i tradycją oraz metodologią badań kultury popularnej, poezją kobiecą i współczesnym teatrem. Chętnie sięga do feministycznych sposobów czytania kultury. Między innymi jest autorką monografii Zuzanny Ginczanki, Haliny Poświatowskiej i Agnieszki Osieckiej.

W 2013 roku opublikowała książkę poświęconą śpiewającym kobietom: W szarej sukience? Autorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości.

Historia polskiego kabaretu. Izolda Kiec. Premiera: 8 października 2014. Wydawnictwo Czwarta Strona.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje