Przejdź na stronę główną Interia.pl

Helmut Newton. Kobiety i fotografia

"Helmut Newton. Pages from the Glossies" to album wydawnictwa Taschen z najwybitniejszymi i najciekawszymi pracami Newtona, które zrealizował dla magazynów w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, m.in.: Elle i Vogue.

Helmut Newton to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Już od wczesnej młodości zajmowały go dwie pasje: kobiety i fotografia. Swoje pierwsze zdjęcie zrobił w wieku 12 lat i od tamtej pory nie rozstawał się z aparatem. Przez długi czas nie potrafił zaistnieć w świecie show-biznesu, wszystko zmieniło się w 1961 roku kiedy zaczął współpracować z francuskim Vogue.

Reklama

Znakiem rozpoznawczym jego twórczości była niezwykła dbałość o detale i poczucie humoru. Wypracował styl pełen sadomasochistycznych i fetyszystycznych podtekstów. Magazyn Time nazwał go "królem królów", z kolei feministki go nienawidziły.

Fotografował głównie kobiety - interesowała go ich siła, pewność siebie, drapieżność.

W filmie dokumentalnym "Helmut by June“, nakręconym przez żonę artysty, możemy zaobserwować Newtona w trakcie pracy - często posługuje się zwykłym Canonem i tanimi obiektywami, mówi: "Wszystko jest automatyczne, ja tylko naciskam guzik. Wszystko jest w głowie, w wyobraźni".

Helmut Newton. Pages from the Glossies. Wydawnictwo Taschen. Cena: 180 zł (na foliobooks.pl).


Reklama

Reklama