Przejdź na stronę główną Interia.pl

Czytanie wolne od stresu

Proponujemy Wam listę lekkich, wakacyjnych, odstresowujących książek. Możesz zaproponować dołączenie do tej listy swoich ulubionych tytułów. Przez całe lato będziemy nagradzać uczestników konkursu pakietami książek.

W pierwsze turze książki wygrały następujące osoby: Anna Kuzowlew, Beata Wieczyńska, Magdalena Cesarz, Alicja Zalewska, Joanna Kozak, Agnieszka Rejman, Joanna Dzik, Sabina Kapłon, Iwona Skorek, Klaudia Woźniak.

Reklama

W drugiej turze książki wygrały następujące osoby: Justyna Grosicka, Marta Hapunik, Katarzyna Parol, Agnieszka Grabowska, Katarzyna Żołądź, Agnieszka Burdal, Danuta Pałęga, Anna Paszkiewicz, Anna Śmietanka, Monika Koperska.

W trzeciej turze książki wygrały następujące osoby (podajemy ich nicki w serwisie): L11, sabinkat1, efiaczek, asiaq, arvore, rachel, agacia44, lucia, Lorka, Nesca.

Laureaci czwartej edycji: no-way, zuzankawes, kasia-z, Anielica, majusia, tasamanor, shapeofmyheart1, anie, miluszek, imcia.

Laureaci piątej tury: insula, Plotka, MissKitten, Aleks-01, Joofieelz, Gannac, pejman, Tierra-Roja, efiko, Gorseciarka.

Zasady konkursu

Aby wziąć udział w konkursie podaj tytuł książki, która Twoim zdaniem powinna dołączyć do naszej listy najlepszych wakacyjnych lektur. Uzasadnij swój wybór.

Odpowiedź należy przesłać wiadomością wewnętrzną (jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się tutaj) do użytkownika o nazwie Konkursy. Należy podać swoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres email, adres zamieszkania. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone.

Nagrody w konkursie

Nagrodami w konkursie są zestawy trzech różnych książek ufundowanych przez Wydawnictwo Znak i Wydawnictwo Mira. Rozwiązanie konkursu nastąpi w 5 turach: 30 czerwca, 15 i 31 lipca, 16 i 31 sierpnia.

Oto lista książek:

"Dziewczyna, która pływała z delfinami", Sabina Berman (Wydawnictwo Znak)

Karen zawsze była inna. Kiedy ciotka odnalazła ją w pustym domu, dziewczynka nie potrafiła mówić, czytać, pisać ani przebywać wśród ludzi. Nie wiedziała, co znaczy smutek, radość czy miłość. Miała za to niemal fotograficzną pamięć i niezwykle oryginalne spojrzenie na świat. Dobrze czuła się tylko, nurkując w głębiach oceanu, wśród ryb i delfinów. Żeby żyć wśród ludzi, musiała się nauczyć najtrudniejszego - wyrażania najprostszych emocji. Niezwykle uzdolniona, o ponadprzeciętnej inteligencji Karen nie jest według innych zdolna do miłości.

Ale czym innym kieruje się dziewczyna, która zrobi wszystko, by skrócić cierpienia zabijanych zwierząt? Jej nowatorskie metody zmieniły świat i nie wszyscy potrafią to zaakceptować. Lecz Karen nie interesuje to, co myślą o niej inni. Karen wie, co jest ważne.

"Dogonić rozwiane marzenia", Elizabeth Flock (wydawnictwo Mira)

Matka i córka - obie zagubione, samotne i nieszczęśliwe, rozpaczliwie szukają ucieczki od życia, w którym tkwią. Nie wiedzą, jak odbudować łączące je kiedyś relacje i ponownie się do siebie zbliżyć.

Każdy dzień Samanthy Friedman jest taki sam. Kiedyś niezależna i odnosząca sukcesy, dziś jest przede wszystkim pełnoetatową matką trójki dzieci, której życie zostało zredukowane do wypełniania nudnych domowych obowiązków. Spełnione marzenie o macierzyństwie okazało się rozczarowaniem. Co gorsza, niezbyt udane małżeństwo Samanthy staje się kolejnym powodem frustracji. Kobietę dręczy poczucie niespełnienia i beznadziei.

Z kolei Cammy, siedemnastoletnia córka Samanthy, przechodzi okres buntu, początkowo manifestujący się jedynie ubiorem. Kłopoty rodzinne nasilają się, gdy podczas jednej z kłótni ojciec informuje Cammy, że została adoptowana. Ta informacja wstrząsa nastolatką, która usiłując znaleźć akceptację otoczenia, zaczyna coraz częściej sięgać po narkotyki, alkohol i przygodny seks. Zrozpaczona Cammy pragnie poznać biologiczną matkę i odnaleźć swoją tożsamość. Nastolatka wszystkie swoje przeżycia opisuje w pamiętniku - poetyckim zapisie bolesnej samotności. Tymczasem Samantha przechodzi fascynację niedawno poznanym mężczyzną. Widzi w tej znajomości szansę na wyrwanie się z marazmu codzienności. Gdy rozważa porzucenie rodziny, następuje dramatyczny zwrot akcji...


"Marilyn, ostatnie seanse", Michel Schneider (wydawnictwo Znak)

Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe. Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy (np. do Anny Freud). Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z Kennedym...

"Smak marzeń", Sherryl Woods (wydawnictwo Mira)

To pierwsza część cyklu "Kroniki portowe". Historia targanej konfliktami rodziny O'Brienów to opowieść o życiowych wyborach, skomplikowanych uczuciach i sile marzeń. Akcja rozgrywa się w miasteczku Chesapeake Shores, które zaprojektował i zbudował nestor rodu Mick O'Brien.

Minęło wiele lat, odkąd Abby O'Brien opuściła rodzinne miasteczko Chesapeake Shores, z którym łączy ją wiele przykrych wspomnień. Kiedy była siedemnastolatką, z powodu rozwodu rodziców spadła na nią opieka nad czwórką młodszego rodzeństwa. Przez kilka następnych lat dziewczyna zastępowała im matkę, lecz w głębi duszy marzyła o wyjeździe do większego miasta i zrobieniu kariery. Chciała wyjechać ze swoją wielką miłością - Trace'em, ale chłopak miał zostać w miasteczku, by kierować rodzinnym bankiem.

Zraniona Abby wyjechała do Nowego Jorku, gdzie wyszła za mąż, urodziła bliźniaczki i zaczęła odnosić sukcesy w pracy na giełdzie Wall Street. Niestety, nie szły one w parze ze szczęściem rodzinnym, i jej małżeństwo zakończyło się rozwodem. Na dodatek okazuje się, że młodsza siostra Abby, Jess, ma problemy finansowe z powodu pensjonatu, który remontuje w rodzinnym miasteczku. Prosi siostrę o pomoc i przyjazd do Chesapeake Shores. Abby zabiera córki i powraca do miasta swojego dzieciństwa, aby wesprzeć Jess.

"Pochwała macochy", Mario Vargas Llosa (wydawnictwo Znak)

Mario Vargas Llosa musiał pisać tę książkę z uśmieszkiem wyrafinowanego oszusta, którego nic tak nie cieszy, jak naciąganie czytelnika. W samym środku gęstego od namiętnych uniesień małżeńskiego życia don Rigoberta i doňi Lukrecji, tkwi niewinne pacholę. Mały Fonsito, syn z pierwszego małżeństwa don Rigoberta, nie ma co konkurować o względy ojca z piękną kobietą o ponętnych kształtach, jakimi natura hojnie obdarzyła szczęśliwą pannę młodą. Niewinność dziecka tłamszona jest przez moralną rozwiązłość rodziców.A może dziecko wcale nie jest dzieckiem, a niewinność ma zbyt wiele wspólnego z rozwiązłością? Kto tu właściwie jest krętaczem... Foncito, Rigoberto, Lukrecja czy Mario Vargas Llosa?

"Letnie przesilenie", Robyn Carr (wydawnictwo Mira)

Cassie, July, Marty i Beth zawsze mogły na siebie liczyć, a tego lata będą potrzebowały siebie nawzajem bardziej niż kiedykolwiek. Najnowsza powieść Robyn Carr - "Letnie przesilenie" - to ujmująca historia o sile przyjaźni i niespodziankach, jakie przynosi życie.

Bohaterkami powieści Carr są cztery zupełnie różne, zaprzyjaźnione ze sobą kobiety. Cassie, pielęgniarka, jest najbardziej niezależna, ale też najbardziej samotna. Nieudane próby nawiązania trwałych relacji z mężczyznami kończą się dramatycznym zdarzeniem, z którego ratuje ją intrygujący nieznajomy. Julie wyszła za mąż zaraz po ukończeniu szkoły, ma trójkę dzieci i duże problemy finansowe, które źle wpływają na jej relacje z partnerem.

Niechciana ciąża dodatkowo komplikuje sytuację i wystawia jej małżeństwo na ciężką próbę. Marty poślubiła cudownego romantyka, w którym widzi teraz zaniedbanego nudziarza, zainteresowanego wyłącznie przydomowym ogródkiem i łódkami. Sfrustrowana, podczas jednego z samotnych wyjść do baru spotyka swoją dawną miłość. Beth, z wykształcenia ginekolog, jest piękną, rozsądną i zaradną kobietą. Zdiagnozowany rak piersi burzy jej poukładane życie. Kobieta musi zmierzyć się nie tylko z poważną chorobą, ale także z brakiem wsparcia ze strony najbliższych - bezradnych rodziców i partnera, który opuszcza ją w krytycznej sytuacji.

"Hakawati, mistrz opowieści", Rabih Alameddine (wydawnictwo Znak)

Emir ma wszystko. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko syna. W niebezpieczną podróż po lekarstwo, które ma pomóc władcy, wyrusza Fatima, jedna z jego służących. Kto inny wykonałby tę misję, jeśli nie kobieta, której oszałamiające piękno dorównuje seksapilowi, sprytowi i poczuciu humoru? Jak samotna podróżniczka może oszukać watahę rzezimieszków? Pokonać i rozkochać w sobie władcę podziemnego świata? Umrzeć z miłości i ponownie się dla niej narodzić?

Zaczarowane historie, miłość i zdrada, latające dywany, dżinny i niebezpiecznie zmysłowy urok - to świat Fatimy, która jednym spojrzeniem uwodzi mężczyzn i duchy. To historia, którą opowiada hakawati, mistrz opowieści, uwodząc swoich słuchaczy.

"Miłość na zamówienie", Nora Roberts (wydawnictwo Mira)

Fascynujące historie o miłości i niespodziankach, jakie przynosi życie.

"Pokochać Jackie" - Jackie jest piękną i bystrą dziewczyną, która poszukuje swojego miejsca w życiu. Często zmienia pracę, bo wszystko szybko ją nuży. Po męczącej i nudnej pracy w korporacji postanawia spróbować sił jako pisarka. Kuzyn Jackie - Fred, który nawet w rodzinie ma opinię krętacza i oszusta, proponuje jej wynajęcie luksusowej nieruchomości na Florydzie. Jackie jest tak zachwycona domem, że natychmiast decyduje się na wynajem i przeprowadzkę. Pewnego dnia, gdy bierze kąpiel, do łazienki wpada mężczyzna, którego przerażona Jackie bierze za włamywacza. Nathan, w rzeczywistości właściciel posesji, to samo myśli o Jackie. Okazuje się, że oboje zostali oszukani przez Freda. Jednak Jackie ani myśli opuścić luksusową posiadłość, zwłaszcza, że zapłaciła za wynajem, a właściciel domu jest niesamowicie przystojny i intrygujący... "Pokochać Jackie" to urzekająca historia rodzącego się uczucia pomiędzy spontaniczną, początkującą pisarką, a upartym i przyzwyczajonym do samotności architektem.

"Olśnienie" - Przystojny architekt Cody Johnson przyjeżdża do Arizony nadzorować budowę nowoczesnego ośrodka rekreacyjnego. Abra Wilson, piękna i porywcza inżynier pracująca na budowie, bierze Johnsona za robotnika, wyrywa mu puszkę z piwem i wylewa na głowę. Od początku jest uprzedzona do Johnsona, co częściowo wynika z jej złych doświadczeń z mężczyznami. Tymczasem architekt jest tak oczarowany urodą i temperamentem Abry, że jej zachowanie zupełnie go nie zniechęca. Wręcz przeciwnie, Cody ma już wobec Abry konkretne plany... Ale czy uda mu się przekonać do siebie upartą dziewczynę? "Olśnienie" to barwna opowieść o walce z uprzedzeniami, w której główną stawką jest miłość.

"Pieskie życie mojego kota", Karolina Macios (wydawnictwo Znak)

Ada, krakowska fotografka z wybujałym temperamentem, musi stawić czoło jędzowatej ciotce swego hiszpańskiego narzeczonego Joségo. Łatwo nie będzie, bo zdaje się, że ukochana cioteczka Juanita ma problemy z atmosferą ich domu, późnymi powrotami, znaczną ilością wypijanych napojów wyskokowych i ogólnie ze spontanicznym charakterem wybranki bratanka. Nie dość, że Ada musi bronić integralności swojego związku, to jeszcze w jej życiu pojawia się dwóch nieoczekiwanych osobników płci męskiej, z których jeden ma ogon i szczeka, a drugi nosi sukienki.

W sytuacji, gdy matka się zakochuje, José chowa się przed własną ciotką, kot sypia z psem, a przyjaciółki z agencji Bez Jaj uganiają się za pewnym policjantem, zostaje tylko jedno: zaszyć się w jednym z krakowskich barów i z lampką, a lepiej całą butelką wina przeczekać tę burzę. A to dopiero początek...

"Obudzić szczęście", Susan Wiggs (wydawnictwo Mira)

Sarah Daly, autorka komiksów, prowadzi podwójne życie. Na pozór jest szczęśliwą kobietą, jednak głęboko skrywa frustrację. Nie ma odwagi mówić o niej głośno, w przeciwieństwie do bohaterki swoich komiksów - Shirl. Ta w odróżnieniu od Sarah, jest bezkompromisowa, mówi i robi to, na co ma ochotę. Komiksy, które Sarah tworzy, by uciec od rzeczywistości, odzwierciedlają sytuacje z jej życia i są opatrzone dowcipnymi, a czasem również uszczypliwymi komentarzami.

Na pierwszy rzut oka Sarah prowadzi bajkowe życie, a w rzeczywistości nie znosi deszczowego i zimnego Chicago, nie umie porozumieć się z mężem, a w dodatku mimo usilnych starań nadal nie może zajść w upragnioną ciążę. Pewnego dnia Sarah odkrywa, że mąż ją zdradza. Rozgoryczona i zraniona rzuca wszystko i jedzie do rodzinnego miasteczka w Kalifornii. Zamiast użalać się nad sobą, powoli nabiera dystansu do swoich problemów. Powoli odbudowuje więzi z rodziną i dawnymi znajomymi. Jeden z nich, Will Boomer, zostaje jej najbliższym przyjacielem. Stają się sobie coraz bliżsi i coraz częściej myślą o wspólnej przyszłości. Gdy Sarah zaczyna wierzyć, że jej życie wreszcie nabiera sensu, okazuje się, że jest w ciąży ze swoim byłym mężem...

"Błękitny chłopiec", Rakesh Satyal (wydawnictwo Znak)

Poznajcie Kirana Sharmę, który uwielbia muzykę, taniec i wszystko, co zmysłowe. Otoczony nobliwymi członkami hinduskiej społeczności - w domu, w świątyni, w szkole i na cotygodniowych imprezach rodziców - Kiran wciąż czuje się odmieńcem. Aż pewnego dnia doznaje olśnienia: może jego przeznaczeniem nie jest życie na ziemi, może jest bogiem? Może tajemnica jego istnienia została zakodowana jeszcze przed jego narodzinami? Dla Kirana Sharmy rozpoczyna się właśnie długa, zabawna, bolesna, ale i piękna wędrówka do prawdy o sobie...

Na następnej stronie znajdziesz pozycje polecane przez nasze użytkowniczki

Dowiedz się więcej na temat: konkurs

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje