Przejdź na stronę główną Interia.pl

21-letnia studentka drugą J.K. Rowling?

Samantha Shannon ma zaledwie 21 lat i właśnie ukończyła Oksford. Mimo młodego wieku udało jej się trafić na usta tysięcy ludzi. A to za sprawą spektakularnego debiutu literackiego "Czas Żniw" (The Bone Season), który zdaniem zagranicznych mediów będzie tak sławny jak seria o Harrym Potterze.

Dobre recenzje "Czasu Żniw" ukazały się już m.in. w "New York Times", "Daily Mail", "Forbes", "The Telegraph", "The Guardian" i "Vulture", a "USA Today" wpisało książkę na listę "30 Hot Books For Summer". O fenomenie Samanthy Shannon świadczy też chociażby fakt, że została polecona wydawnictwu Bloomsbury przez samego Davida Godwina, jednego z najważniejszych i najbardziej poważanych literackich agentów Wielkiej Brytanii. Jak to się stało?

Reklama

Ambitna stażystka

Wszystko zaczęło się dwa lata temu, kiedy nieznana nikomu 19-letnia studentka Oksfordu dostała się na staż w biurze wspomnianego Godwina. Swoją szansę wykorzystała maksymalnie studiując stosy książek i ucząc się, które pomysły literackie się sprawdzają, a które nie. Kiedy ukończyła rękopis "Czasu Żniw", porównywany teraz do "Zmierzchu", "Igrzysk Śmierci" i "50 twarzy Greya", podsunęła go swojemu szefowi. David Godwin przeczytał i go zatkało.

Szybka droga do sławy

  Zafascynowany fantastycznym, wielowarstwowym światem "Czasu Żniw "Godwin, natychmiast wysłał rękopis do Aleksandry Pringle z wydawnictwa Bloomsbury. Kiedy i ona - mimo swojej awersji do fikcji - "całkowicie zakochała się w powieści", wydawnictwo zapłaciło Shannon aż sześciocyfrową zaliczkę za pierwsze trzy książki z cyklu. To bezprecedensowy pokaz wsparcia dla debiutanta - czytamy na stronach "New York Timesa".  

O co tyle szumu?

"Czas Żniw" to pierwsza powieść z rozplanowanej na siedem tomów serii. Samantha Shannon roztacza przed czytelnikami dystopijną wizję Londynu roku 2059. Dziewiętnastoletnia "Blada Śniąca" Paige Mahoney, pracuje dla kryminalnego podziemia Sajonu sprzeciwiającemu się panującemu systemowi. Szybko zostaje aresztowana przez tajną policję i oddana rasie tajemniczych super bytów. Aby odzyskać wolność Paige musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć.  

Światowa premiera "Czasu Żniw odbyła się 20 sierpnia 2013 roku. Studio filmowe 20th Century Fox and Chernin Entertainment już zarezerwowało prawa do produkcji filmu opartego na powieści. Trwają spekulacje, kto zagra główne role. W Polsce książka ukaże się 6 listopada nakładem wydawnictwa Sine Qua Non. Czy i u nas osiągnie tak spektakularny sukces?

Dowiedz się więcej na temat: Czas żniw | książka | Samantha Shannon

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje