Przejdź na stronę główną Interia.pl

10. Festiwal Zaczarowanej Piosenki

7 i 8 czerwca w Krakowie gwiazdy muzyki i sportu wystąpią z utalentowanymi osobami niepełnosprawnymi.

Ewa Bem, Anna Dymna, Mela Koteluk, Małgorzata Ostrowska, Justyna Steczkowska, Zbigniew Preisner, Mietek Szcześniak, Stanisław Soyka i Zbigniew Zamachowski, to tylko część gwiazd, które 7 i 8 czerwca pojawią się na Rynku w Krakowie. W tych dniach odbędzie się 10. Festiwal Zaczarowanej Piosenki i 11. Ogólnopolskie Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko". Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Reklama

Ogólnopolskie Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko" na stałe zapisały się w  kalendarzu krakowskich wydarzeń kulturalnych i sportowych. 

Pierwszego dnia, tj. w sobotę 7 czerwca, odbędzie się finał 10. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Podobnie jak w ubiegłych latach, uzdolnionym wokalnie osobom niepełnosprawnym towarzyszyć będą gwiazdy. W tym roku zaśpiewają z nimi:  Ewa Bem, Mela Koteluk, Ania Rusowicz, Marek Piekarczyk, Ernest Staniaszek, Mietek Szcześniak. Koncerty poprowadzą: Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński i Bronia Zamachowska. Występy finalistów oceni jury w składzie: Agata Passent  (przewodnicząca), Urszula Dudziak, Ewa Błaszczyk, Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Jacek Cygan, Zbigniew Preisner i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Finał konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: dziecięcej (10-16 lat) oraz młodzieży i dorosłych (powyżej 16. roku życia). Każdy z finalistów wykona dwa utwory, jeden w duecie z gwiazdą (z repertuaru gwiazdy), a drugi samodzielnie. W tym roku będą to piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką. Zwycięzcy Festiwalu otrzymają Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia: I miejsce - 24 tys. zł, II - 10 tys. zł, III - 5 tys. zł.

Pokazy niepełnosprawnych mistrzów sportu

W niedzielę 8 czerwca płyta Rynku Głównego zamieni się w arenę zmagań niepełnosprawnych sportowców m.in.: koszykarzy, siatkarzy, rugbistów, reprezentantów goal-balla, szermierki i boccia. Na płycie Rynku pojawią się m.in.  Bartosz Ostałowski, jedyny na świecie kierowca rajdowy bez rąk (samochód prowadzi nogami), oraz Zbigniew Stefaniak, maratończyk, który biega... o kulach. Pan Zbigniew od dziecka zmaga się z porażeniem mózgowym. Niepełnosprawność nie jest jednak w stanie przeszkodzić mu w pokonywaniu maratonów i półmaratonów. W przypadku pierwszego biegu do pokonania jest 42 km i 195 metrów, w przypadku drugiego - 21 km i 97,5 m. Pan Zbigniew co roku bierze udział w 20-30 takich biegach. Skąd czerpie siłę? W jaki sposób trenuje? Warto przyjść 8 czerwca na Rynek, żeby osobiście się o tym dowiedzieć.

Niepełnosprawnych mistrzów wspierać będą m.in. Przemysław Saleta, Paweł Januszewski i Krzysztof Ignaczak. Swoich sił w poszczególnych konkurencjach będzie mogła spróbować również publiczność. O 10.00 rozpocznie się sportowy poranek pod hasłem "Przywitaj dzień z Fitness Platinium®". W programie znajdzie się pokaz Zumby. Na Rynku pojawi się również namiot "Fitness Platinium®", w którym można będzie uzyskać rady na temat treningu, ćwiczeń, odżywiania, a także zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i wody w organizmie. O 11.00  rozpoczną się pokazy sportowe, które potrwają do 15.00. Wydarzenia komentować będą: Krzysztof Głombowicz i Michał Olszański.

O 14. 25 odbędzie się mecz siatkówki: gwiazdy kontra niepełnosprawni sportowcy. W drużynie gwiazd zagrają: Radosław Krzyżowski, Grzegorz Mielczarek, Wojciech Leonowicz, Tomasz Schimscheiner, Tomasz Augustynowicz i Mateusz Janicki. 

10 lat Zaczarowanej Piosenki

O 21.00 rozpocznie się koncert "10 lat Zaczarowanej Piosenki".  Wystąpią: Grzegorz Turnau, Ewelina Flinta, Grażyna Łobaszewska, Adam Nowak, Łukasz Zagrobelny, Małgorzata Ostrowska i Stanisław Soyka. Koncert poprowadzą: Anna Dymna, Piotr Polk, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński oraz Paweł Królikowski. 

Wolontariusze dla Kota

7 i 8 czerwca, od 10 do 20.00 na Plantach (przy Bunkrze Sztuki), uruchomiona zostanie Galeria Pod Gołym Niebem. W zamian za zakupione cegiełki będzie można nabyć obrazy ofiarowane przez znanych artystów oraz prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dochód ze sprzedaży wszystkich prac zostanie przeznaczony na rehabilitację Krzysztofa Kota, studenta informatyki stosowanej. Krzysztof ma 30 lat. Od 13 choruje na toczeń układowy. Jest to choroba autoimmunologiczna, podczas której dochodzi do uszkodzenia wielu tkanek i narządów.

W ubiegłym roku Krzysiek został zarażony sepsą, przez dwa tygodnie walczył o życie (był w śpiączce). Od tamtej pory porusza się na wózku. Obecnie nie jest w stanie samodzielnie na nim jeździć, ponieważ sepsa zaatakowała i osłabiła jego barki. Zanim doszło do zarażenia sepsą Krzysiek był bardzo aktywny, lubił rolki, narty i łyżwy. Przez 10 lat tańczył salsę oraz tańce argentyńskie. Choroba odebrała mu to, co kochał... - W tej chwili jedynymi rzeczami, które mogę robić, jest czytanie książek i serfowanie w internecie. Humor poprawia mi fajna pogoda za oknem - mówi Krzysiek Kot, który w tej chwili przebywa w szpitalu. Akcję pomocy dla niego zainicjowali wolontariusze Fundacji Anny Dymnej.

W pomoc dla Krzyśka zaangażowane zostało również Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej 3 w Krakowie. Dzięki uprzejmości jego kierownictwa i pracowników, wolontariusze wspólnie z przebywającymi w schronisku kotami stworzyli obraz pt. "Koty dla Kota". Obraz będzie można zobaczyć i kupić w Galerii pod Gołym Niebem.


Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje