Przejdź na stronę główną Interia.pl

Unikalna i pełnowartościowa biżuteria. Czyli jaka?

Biżuteria może być dodatkiem, który stanowi idealne dopełnienie stroju, ale może również stać się osią całej stylizacji. Aby tak było, trzeba wybierać to, co unikalne i pełnowartościowe. Czym kierować się przy zakupie, by mieć pewność, że biżuteria właśnie taka będzie?

Złota biżuteria jest zdecydowanie ponadczasowa i nigdy się nie starzeje. Ta wysokogatunkowa nie będzie matowieć z biegiem czasu, nie będzie także powodować przebarwień na skórze. Pierścionki, kolczyki, wisiorki wykonane z tego kruszcu nigdy nie wychodzą mody. Dodatkowo jest to doskonała inwestycja. Często jest to jeden z najlepszych sposobów długoterminowego inwestowania pieniędzy. Jednak nie zawsze to złoto musi być podstawowym kruszcem, z którego wykonane są wisiorki, pierścionki, kolczyki czy łańcuszki. Wysoką wartość przedstawiają także ozdoby wykonane z innych metali jak srebro, platyna czy białe złoto. Co jeszcze charakteryzuje unikalną i pełnowartościową biżuterię?

Najwyższej próby?

Jednym z głównych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu biżuterii, jest jej próba. Warto wiedzieć, że system identyfikacji prób jest uniwersalny i obowiązuje na całym świecie. Nie musisz się więc obawiać, że jubiler, u którego dokonujesz zakupu, oznacza biżuterię w inny sposób. Litera "K", umieszczona obok liczby, oznacza karat. Jest to informacja, jaki procent czystego złota zawiera dana biżuteria. Oczywiście im większa liczba karatów, tym większa zawartość złota. Przykładowo, pierścionek próby 585 będzie zawierał 58,5 proc. czystego złota. Warto w tym miejscu podkreślić, że czyste złoto jest metalem bardzo miękkim. Z tego powodu stosuje się różnego rodzaju domieszki, które zwiększają jego trwałość. Trudno znaleźć ozdoby wykonane z czystego kruszcu.

Nie zawsze złote


Od zawsze uważano je za symbol luksusu i prestiżu. Jeszcze do niedawna złoto było synonimem bogactwa, zarezerwowanym wyłącznie dla elit. Ten kruszec nadal jest towarem luksusowym, jednak stał się powszechnie dostępny dla większości z nas. Jednak złoto to nie tylko metal o znanym wszystkim złotym połysku. Wybierając biżuterię możemy napotkać kruszec innego koloru, np. białego czy różowego.

Modne w jubilerstwie białe złoto wytwarza się mieszając bazowy metal z niklem, miedzią oraz palladem. Aby wyeliminować charakterystyczny złoty połysk należy pokryć ozdoby warstwą rodu. Białe złoto jest stopem, który charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością. Wykonana z niego biżuteria jest łudząco podobna do tej wykonanej z platyny, stąd popularność tego materiału, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Obrączki i pierścionki zaręczynowe z tego kruszcu są prawdziwym hitem ostatnich lat.

Innym popularnym stopem jest tak zwane różowe złoto, czyli mieszanka złota, srebra oraz miedzi. Kolor ten zyskał ostatnio popularność dzięki... firmie Apple, która w 2015 roku zaprezentowała światu nowego iPhone’a w tym właśnie odcieniu. Obecnie "rose gold" robi furorę także w biżuterii, a bransoletka lub łańcuszek w odcieniu różowego złota to "must have" ostatnich lat.

Dodatkowe ozdoby

Wybierając biżuterię warto zwrócić uwagę nie tylko na metal z jakiego jest wytworzona, ale także na to, jakie kamienie będą ją przyozdabiały. Kamień szlachetny to zazwyczaj minerał lub jego odmiana. Od czego zależy ich wartość? Nie tylko od jakości czy rozmiaru. Znaczący wpływ ma także fakt istnienia podobnych zamienników oraz panująca na rynku jubilerskim moda. Często bywa tak, że cena wzrasta wraz z wielkością kamienia.

Jednym z najcenniejszych kamieni jest diament. Składa się on tylko z jednego pierwiastka, czyli z węgla. Jest on jednym z najtwardszych kamieni. Co decyduje o jego wartości? Wpływ ma nie tylko czystość czy wielkość, ale także barwa. Jeszcze do niedawna kolorowe diamenty były prawdziwą (i bardzo luksusową!) rzadkością. Wielbicielki takich oryginalnych, barwnych diamentów z pewnością zainteresuje rynkowa nowość, czyli diamenty wykonane w laboratorium. Posiadają one wszystkie cechy diamentów wydobywanych metodą tradycyjną i podlegają tym samym zasadom certyfikacji - można je odróżnić wyłącznie za pomocą specjalistycznych metod. Wyróżniają je interesujące kolory: oprócz tradycyjnej bieli, w sklepach jubilerskich znajdziemy także wspomniane, rzadkie kolory, jak błękitny i różowy.

Do innych najczęściej używanych w jubilerstwie kamieni należą także ametyst, rubin, granat, cyrkon czy opal.

Nie wszystko złoto

Czy tylko złota biżuteria jest pewną inwestycją i wartościową ozdobą? Oczywiście, że nie! Równie unikalną i pełnowartościową jest taka, która wykonana jest ze srebra.

Tak samo jak przy kupnie innych kruszców, należy zwrócić baczną uwagę na próbę, z jakiej wykonane są nasze ozdoby. Jest to metal tak samo miękki jak złoto, dlatego biżuterię wykonuje się ze srebra z domieszkami. Za najbardziej wartościową uchodzi próba 925, ponieważ zawiera aż 92,5 procenta czystego srebra!

Artykuł powstał we współpracy z marką W. KRUK

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje