Reklama

Reklama

Skarby z babcinej szkatułki

Mówi się, że stara biżuteria ma duszę. Miłośnicy oryginalnych i ekstrawaganckich przedmiotów zapewne zgodzą się z tym stwierdzeniem. Biżuteria znaleziona z babcinej szkatułce ma w sobie nie tylko ogrom uroku, ale przede wszystkim wyróżnia się kunsztem i jakością wykonania. To właśnie te cechy sprawiają, że znów jest na topie.

W przeszłości biżuterię dobierało się wyłącznie na specjalne okazje, takie jak ślub czy zaręczyny. Drogocenne przedmioty zamykano później w szkatułach i ukrywano, bo często stanowiły pokaźną część majątku posiadacza. Zazwyczaj te piękne ozdoby robiono z myślą o przyszłym właścicielu i personalizowano ją zgodnie z upodobaniami: urozmaicano je pięknym kruszcem, perłami czy diamentami. Stara biżuteria jest więc oryginalna. Trudno znaleźć drugi taki sam okaz.

Reklama

Zazwyczaj przekazywana z pokolenia na pokolenie zostaje w rodzinie, ale zdarza się, że prawdziwe skarby trafiają do antykwariatów. Jeśli chcecie zaopatrzyć się w prawdziwe cacko z babcinej szkatuły, koniecznie zlokalizujcie w swojej okolicy miejsce skupu biżuterii. W asortymencie na pewno znajdziecie coś, co wzbogaci waszą kolekcję.

Jak dbać o starą biżuterię?

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie przedmiotu. Przygotujcie odpowiednią podkładkę i ułóżcie na niej biżuterię, a następnie posypcie ją sodą oczyszczoną. Następnie polejcie wszystko odrobiną wody, aby proszek zaczął działać. Po upływie 15 minut należy wetrzeć resztę sody w biżuterię - najlepiej za pomocą czystej, bawełnianej ściereczki. Ostatnim krokiem jest opłukanie ozdób.

Jeśli chcecie, by wasza biżuteria pięknie błyszczała, możecie zamoczyć ją we wcześniej przygotowanej domowej miksturze. Do jej wykonania potrzebujecie białego octu i olejku z drzewa herbacianego. Ozdoby wrzucamy do słoika i zalewamy połową szklanki octu oraz kropelką olejku. Przedmioty zostawiamy w eliksirze przez całą noc, a rano wypłukujemy ją wodą.

Zadbana biżuteria będzie piękną ozdobą i dopełni każdą stylizację!

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje