Reklama

Cracow Fashion Awards 2011

Łukasz Stachowicz zwyciężył w konkursie dla młodych projektantów mody na Cracow Fashion Awards. Jego kolekcja ubrań uniseks w stylu retro, zachwyciła zarówno Radę Wysokich Krawców, jak i przedstawicieli mediów.

Nagrodzona kolekcja pt. "Lamperia" to - jak mówi o niej sam autor - "dusza projektanta rozbita na szesnaście uniseksowych sylwetek"…

Na wybiegu zobaczyliśmy wprawdzie osiem projektów, ale każdy zaprezentowano dwa razy: na modelce i modelu. Jury urzekły unikalne kroje, które mogą nosić i kobiety i mężczyźni, nie tracąc przy tym ani trochę na swojej seksualności.

Sądząc po ilości inspiracji męską szafą w projektach kobiecych na całym pokazie konkursowym, śmiało można stwierdzić, że stroje uniseks przeżywają swój renesans.

Od inspiracji do kreacji

- Początkowo planowałem, aby dokładnie ten sam ciuch najpierw założyła kobieta, a następnie za kulisami ubrał go mężczyzna - jednak różnice anatomiczne pań i panów zmusiły mnie, aby uszyć dla nich różne rozmiary. Poza tym projekty są niemalże identyczne, różnią się detalami - tam gdzie u mężczyzny jest krawat, u kobiety jest kokarda - wyjaśniał Stachowicz po ogłoszeniu werdyktu.

Ten młody, zaledwie 22 letni projektant, uczeń Krakowskiej Szkoły Projektowania Ubioru, nie ukrywał przejęcia wygraną. - Nie spodziewałem się, że te projekty aż tak spodobają się jury. Jestem bardzo szczęśliwy, już myślę nad kolejną kolekcją - zapowiedział. Łukasz Stachowicz modą interesuje się już od dzieciństwa. - Koledzy śmiali się ze mnie czasem, przez to, że miałem swój unikalny styl, ale nie przejmowałem się tym - mówi.

Reklama

Projektując "Lamperię" inspirował się krakowską dzielnicą Kazimierz, jej "klimatem, w którym czas się zatrzymał". - Stąd te materiały, ta brązowa kolorystyka i stare walizki - wyjaśniał.

- Ja mam na strychu jeszcze z piętnaście takich walizek, mogę pożyczyć - żartował podczas ogłaszania werdyktu jury, projektant, Jerzy Antkowiak. - Zdolny chłopak, może z nim coś uszyjemy - mówił o nagrodzonym projektancie.

Szał form, oszczędność kolorów

Dla pozostałych kolekcji, przedstawionych na konkursie, Antkowiak był już jednak bardziej surowy. - Nie chce się nikomu narażać, ale musze przyznać, że niewiele projektów mi się podobało. Tęsknie za wielkim krawiectwem, za dbałością o szczegół. Tu trochę mi tego brakuje. Ale cóż, może ja jestem już stary i się nie znam - żartował mistrz. - Poza tym w aktualnej modzie za mało widzę kolorów. Tylko te szarości i brązy. Za smutno - skwitował.

Konkurs Cracow Fashion Awards organizowany przez Krakowską Szkołę Projektowania Ubioru odbył się jak co roku w ramach Cracow Fashion Week. W niedziele 27 marca do walki o tytuł kolekcji roku stanęło ze swoimi propozycjami aż 51 adeptów projektowana mody. Wyróżnienia za kreatywność trafiły do: Moniki Szumińskiej-Nemeth, Karoliny Gronickiej, Moniki Haby, Anny Kapicy oraz Agnieszki Kowalskiej.

Prace absolwentów oceniały dwa gremia jurorów: Rada Wysokich Krawców, w której skład wchodzili projektanci: Jerzy Antkowiak, Ilona Kanclerz, Ewa Minge, Monika Onoszko, Joanna Błażejowska, Christophe Gaillet - znany kreator fryzur, Dorota Wróblewska i Karolina Sołtan z firmy LPP S.A. (producenta marek Reserved, Cropp, House, Mohito) oraz Rada Mediów, złożona z dziennikarzy, m.in. z portalu Styl.pl, który patronował wydarzeniu.

Cracow Fashion Week trwa do 3 kwietnia. Tych, którzy nadal pragną modowych wrażeń zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń na blogu KSA www.ksavery.wordpress.com oraz na stronę Krakowskich Szkół Artystycznych www.ksa.edu.pl.

KS

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama