Reklama

Reklama

Wspólny pokój

Nie masz warunków, by dzieci miały oddzielne pokoje? Co możesz zrobić, by nie kłóciły się zbyt często? Przeczytaj...

Konflikty we wspólnym pokoju są pewne. Niemniej psycholodzy podkreślają, że ma to duży plus w dorastaniu dziecka. Uczy go bowiem sztuki negocjacji, kompromisu i bronienia własnych granic. Takie doświadczenia pomagają w dorosłym życiu.

Jak pogodzić dzieci mieszkające w jednym pokoju?

Reklama

Zapewnij dzieciom oddzielne spanie. Pomyśl o dwupoziomowym łóżku. Wyżej powinno spać starsze dziecko. Maluch nie będzie tam wchodził, poza tym osobne łóżko to minimum prywatności, jakie dziecku trzeba zapewnić.

Podziel przestrzeń kolorystycznie. Część pokoju powinna być miejscem wspólnym, a tylko takie meble jak łóżko, biurko czy fotel powinny być przeznaczone oddzielnie dla każdego z dzieci. Gdy biurko musi być wspólne, to warto wyodrębnić na nim części, gdzie każda pociecha może trzymać swoje przedmioty, a czas na odrabianie lekcji zaplanować wymiennie w grafiku.

Kup słuchawki. Dzięki temu pociechy będą mogły, nie przeszkadzając sobie, słuchać różnej muzyki, oglądać filmy lub grać na komputerze.

Stwórz kodeks. Ustalcie m.in. pory na zabawę i sen, które wszyscy będą respektować i zasady wspólnego mieszkania. Zawieście kodeks z podpisami dzieci w widocznym miejscu. W razie konfliktów odwołujcie się do niego.

Na żywo 42/2011

Dowiedz się więcej na temat: rodzeństwo | wychowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje