Przejdź na stronę główną Interia.pl

Koniec bajek o kapuście

Większość wiedzy o seksie nastolatkowie czerpią z sieci i od rówieśników. A to może być niebezpieczne...

Wolisz nie myśleć o tym, że twoja 16-letnia córka miałaby już uprawiać seks. Z drugiej strony coraz częściej słyszysz, że dzieci w tym wieku dążą do inicjacji. Statystycznie najczęściej dzieje się to latem. Za chwilę wakacje - czas przestać udawać, że temat nie istnieje.

Tłumacz, że seks powinien być następstwem miłości 

Reklama


Zanim rozpoczniesz uświadamiać dziecko w kwestiach antykoncepcji, opowiedz mu o tym, że życie erotyczne jest bardzo ważne, że powinno towarzyszyć poważnemu i odpowiedzialnemu uczuciu. Podkreśl, że tylko wtedy jest wspaniałym doświadczeniem, które łączy ludzi. Nie mów o seksualności wyłącznie w kontekście fizycznym. 

Naucz asertywności 

Dziecko w wieku nastu lat jest bardzo wrażliwe na presję rówieśników. Zdarza się, że dziewczęta są proszone o tzw. dowody miłości. To twoim zadaniem jest zbudowanie w dziecku przekonania, że nie musi robić niczego, do czego nie jest przekonane. Wyjaśnij, że nie musi się ze swoich decyzji tłumaczyć. A gdy ktoś naciska mimo słowa "nie" - nie zasługuje na miano przyjaciela. 

Tłumacz, że nie powinno robić niczego, tylko dlatego, że "wszyscy" to robią.

Wskaż właściwe źródła

Powinnaś liczyć się także i z tym, że dorastającemu dziecku, które właśnie przechodzi hormonalną burzę, może być ciężko rozmawiać z tobą o tak intymnych kwestiach. Mimo to nie powinnaś pozwolić, by wiedzę o seksie czerpało np. ze stron pornograficznych. Zapoznaj się z ofertą pobliskiej księgarni i kup mu książkę, która opisuje dojrzewanie seksualne w odpowiedni sposób. 

Mów o konsekwencjach 

Mając na uwadze to, że nic tak nie kusi jak owoc zakazany, unikaj zakazywania wprost. Wyjaśnij raczej, że nieodpowiedzialne współżycie z nieodpowiednią osobą może grozić chorobami wenerycznymi, ciążą, a także niechęcią do bycia z kimś blisko w przyszłości.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje