Reklama

Reklama

Jak się bawić z niemowlakiem?

Rób miny, śpiewaj, kołysz maluszka. Poprzez zabawę twoje dziecko poznaje świat. I wcale nie potrzebuje do tego drogich zabawek!

Około czwartego tygodnia życia dziecko zaczyna interesować się otoczeniem. Przede wszystkim chce wtedy obserwować twarz swojej mamy. Zaczyna też dostrzegać kontrasty - na białym tle możesz narysować proste kształty i powiesić to w pokoju dziecka. Mów do niego, śpiewaj i kołysz na rękach.

Mała pogawędka

Reklama

Po trzecim miesiącu nawiążcie dialog - dziecko gaworzy i grucha, a ty naśladuj te dźwięki, a z pewnością rozbawisz swojego maluszka. To także czas na poznawanie różnych tekstur - dotykanie rzeczy gładkich, szorstkich, wilgotnych, szeleszczących itp. Kilkumiesięczny niemowlak zaczyna też z ciekawością poznawać własne ciało np. bawić się stopami.

Pamiętaj! Po skończeniu szóstego miesiąca, kiedy dziecko zaczyna siadać, zakres zabaw powiększa się - maluch jest ciekaw różnych przedmiotów, uczy się je chwytać. Próbuje rzucić piłeczkę, z chęcią zburzy domek z klocków. Z radością też będzie podskakiwać na twoich kolanach w rytm piosenki "Jedzie, jedzie pan...".

Bądź blisko!

Ważne jest, by dostosowywać zabawy do wieku dziecka i jego indywidualnych możliwości. Zawsze pilnuj, by nie bawiło się niebezpiecznymi dla niego przedmiotami. Nic nie zastąpi twojej obecności i uwagi!

Anna Janiak


Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | zabawy z dzieckiem | rozwój dziecka | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje