Reklama

Reklama

Gdy maluch woli komputer...

Jak wyciągnąć dziecko na zewnątrz?

Jeszcze tylko chwileczkę. Obiecuję! – krzyknął 8-letni Ignaś, wołany od dłuższego czasu przez mamę. Wizja wyprawy do lasu nie wywołała wcale na jego twarzy uśmiechu. Wolał grać w grę komputerową.

Reklama

Co możesz zrobić, by wyciągnąć dziecko z wirtualnego świata do tego rzeczywistego?

Zacznij wprowadzać akcję: odwyk od Internetu. Chcąc odzwyczajać malucha od komputera, musisz powoli ale konsekwentnie ograniczać czas jaki spędza przed monitorem. Raz w tygodniu odejmuj od tego czasu, np. godzinę. Tak, aby ostatecznie maluch siedział przed komputerem maksymalnie godzinę dziennie. Chyba że komputer ma mu służyć jako pomoc naukowa.

Proponuj inne formy spędzania wolnego czasu. Twoje kontrpropozycje muszą być interesującą alternatywą dla komputera. Powinny angażować jak najwięcej zmysłów (np. wzrok, słuch) i emocji. Byłoby dobrze, gdyby też poziom ich trudności narastał – zupełnie tak, jak się to dzieje w grze komputerowej.

Wysil swoją wyobraźnię. Szukając pomysłów na to, jak twój maluch może spędzić czas, pamiętaj, że najlepiej byłoby, gdyby to były propozycje adresowane do całej rodziny. Może wspólne zabawy w chowanego w lesie lub parku? Poszukiwanie skarbów gdzieś na świeżym powietrzu? To superpomysł, choć wymaga od ciebie tego, żebyś wcześniej ukryła jakieś drobne nagrody gdzieś np. na polanie. A może pobawicie się zdalnie sterowanymi modelami samolotów? Dziewczynkę można próbować zachęcić do zajęć artystycznych – malowania czy tworzenia biżuterii. Inspiracji szukaj na www.papier-mache. eu lub http://kurs-bizuterii.pl.

Ale nie uszczęśliwiaj na siłę. Być może będziesz musiała zaproponować kilka pomysłów, zanim dziecko rzeczywiście którymś z nich się zainteresuje. Być może to będzie jakaś forma aktywności fizycznej czy warsztaty artystyczne, albo opiekowanie się zwierzętami. Nie próbuj jednak angażować je na siłę w to, co tobie wydaje się najbardziej atrakcyjne, ani w to, co lubiłaś robić w dzieciństwie. Czasem dzieje się tak, że jeśli dziecko zobaczy, że chcesz z nim spędzać więcej czasu i zależy ci na dobrym z nim kontakcie, wtedy nawet zwykła gra w warcaby może okazać się dla niego najbardziej atrakcyjna na świecie.

Na żywo 17/2011

Dowiedz się więcej na temat: uzależnienie od Internetu | wychowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje