Przejdź na stronę główną Interia.pl

Gdy dziecko idzie do szkoły

Pierwsze dni w szkole to dla każdego dziecka trudne chwile. Według sond internetowych aż 90 proc. dzieci, czując wsparcie rodziców, radzi sobie lepiej.

Mądrze wspierajcie

Wyjaśnijcie dziecku, że pójście do szkoły to poznanie nowych kolegów i nauka o nieznanych, ciekawych rzeczach. Właśnie w tej kolejności. Dzieci są z natury towarzyskie i informacja, że będą miały nowych przyjaciół, z którymi będą spędzały czas, na pewno je zaintryguje.

Reklama

Nigdy nie straszcie dzieci szkołą, mówiąc, że tam je nauczą porządku i dyscypliny. Takimi słowami możecie wywołać w nich długotrwały lęk przed tym miejscem i niechęć do nauki.

Podkreślajcie zalety szkoły i to, że będą się tam dobrze bawić. Wybierzcie razem plecak, piórnik, kupcie zeszyty i inne szkolne przybory. Ważne, by im się podobały i były z nich zadowolone.

Uczcie koncentracji

Wprowadźcie do zabaw dziecka spokojne zajęcia - rysowanie, gry planszowe, czytanie - dzięki temu nauczy się wyciszać i koncentrować. Wyjaśnijcie mu, że w szkole będzie miało panią lub pana, którzy zawsze mu pomogą, i że w każdej sprawie może się do nich zwrócić. To da mu poczucie bezpieczeństwa.

Słuchajcie uważnie

Razem wybierzcie się pierwszego dnia do szkoły, a po powrocie omówicie wrażenia, uważnie słuchając dziecka. Wprowadźcie zwyczaj, by codziennie dziecko miało możliwość opowiedzenia o tym, co działo się w szkole i czego się nauczyło. Dzięki temu będzie odreagowywało stres i miało poczucie, że w razie czego może liczyć na pomoc rodziców.

Życie na gorąco 34/2011

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje