Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wiosenna pielęgnacja malucha od A do Z

N jak nawilżanie skóry

Niemowlęta mają delikatną skórę. Dlatego - choć kaloryfery już nie grzeją i powietrze nie jest tak suche jak zimą - to niektóre dzieci mogą nadal mieć nieco przesuszoną skórę. Jeśli widzisz, że ciało twojego maluszka łuszczy się, codziennie po kąpieli powinnaś je nawilżać. Dla noworodka najlepsza jest oliwka, bo dobrze pielęgnuje niedojrzałą skórę maleństwa. Gdy skończy ono miesiąc, odstaw oliwkę i przerzuć się na balsam lub mleczko nawilżające dla niemowląt. Te kosmetyki mają lżejszą konsystencję niż oliwka, lepiej sprawdzają się po 1. miesiącu u niemowląt.

O jak ochrona przed słońcem

Reklama

Wprawdzie wiosną słońce nie przygrzewa tak mocno jak latem i często bywają jeszcze pochmurne dni, to i tak powinnaś chronić przed nim smyka. Specjaliści radzą, by przed 6. miesiącem w ogóle nie wystawiać niemowląt na słońce. U takich maluszków nie należy bowiem stosować kremów z filtrem UV - trzeba po prostu przebywać z dzieckiem w cieniu. Po kosmetyki ochronne z filtrem sięgnij dopiero, gdy smyk skończy 6 miesięcy. Najlepiej wybierz taki krem, który zawiera mieszaninę filtrów mineralnych i chemicznych, i 20 minut przed wyjściem na spacer posmaruj nim buzię i odkryte części ciała malca.

P jak przygotowanie mieszanki

Gdy planujesz dłuższy spacer, musisz liczyć się z tym, że wcześniej czy później maluch upomni się o jedzenie. Jeśli karmisz naturalnie, wystarczy, że znajdziesz zaciszne miejsce i przystawisz malca do piersi. Jednak gdy podajesz mu mieszankę i nie chcesz wracać na karmienie do domu, powinnaś zabrać ze sobą niezbędne rzeczy. Potrzebne ci będą: przegotowana ciepła woda w wysterylizowanej wcześniej butelce i odmierzona porcja mleka w proszku.

Aby woda nie ostygła i miała odpowiednią dla maluszka temperaturę (36-37˚C), umieść butelkę w opakowaniu termicznym. Gdy maleństwo zgłodnieje, wsyp proszek do wody, kilka razy wstrząśnij butelką i nakarm malca. Nigdy nie zabieraj na dwór rozrobionego w domu z wodą mleka. Gotowa mieszanka szybko traci świeżość i nadaje się do spożycia tylko przez godzinę.

S jak sposób na owady

Już wiosną w parkach i lasach pojawiają się komary oraz meszki. Ich ukąszenia są przykre dla dziecka, bywają przyczyną uczulenia lub infekcji (jeśli bąble są rozdrapane). Aby temu zapobiec, chroń malucha przed latającymi intruzami. Jeśli smyk uciął sobie drzemkę na spacerze, naciągnij na wózek moskitierę. Przed wyjściem na dwór możesz też spryskać ubranie dziecka sprayem przeciw owadom. Wybierz tylko ten preparat, który można stosować u niemowląt. Pamiętaj też, że meszki i komary szczególnie chętnie atakują głowę i karczek (najcieplejsze miejsca). Wkładaj więc malcowi czapkę i osłaniaj szyję.

T jak trzewiki dla piechura

Idealne na wiosnę są buciki z lekkich, nowoczesnych materiałów, takich jak sympatex czy goretex. Przepuszczają powietrze, ale są tak zaimpregnowane, że zatrzymują na swojej powierzchni wodę. Dzięki temu stópki dziecka nie pocą się i są chronione w razie deszczu. Takie trzewiki świetnie sprawdzają się u starszego smyka, który zaczyna sam chodzić.

Niemowlę wożone w wózku nie potrzebuje bucików. Wystarczą mu ocieplane papucie, które ochronią stópki przed zimnem. Rady, jak kupować nowe buciki, przedstawiamy w ramce.

U jak ubieranie na cebulę

Wiosenna pogoda bywa bardzo kapryśna. Jak zatem ubrać malca, by się nie spocił, ale i nie zmarzł? Najlepiej na cebulkę! Zamiast jednego grubego ubranka załóż maluchowi kilka cieńszych ciuszków. Dzięki temu, gdy na dworze się ociepli, będziesz mogła zdjąć jedną warstwę, np. sweterek. I odwrotnie - dołożysz jedno ubranko, gdy zrobi się chłodniej. O tej porze roku sprawdzi się też ocieplany bezrękawnik. Pod niego włóż dziecku polar. Gdy zrobi się ciepło, wystarczy, że zdejmiesz mu kamizelkę.

Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością ubrań, które wkładasz smykowi. Tylko maleństwo leżące w wózku powinnaś ubrać cieplej niż siebie, a dziecko chodzące - tak samo, a nawet lżej. Jeśli na dworze chcesz sprawdzić, czy maluszek nie marznie, dotknij jego karku. Ciepły i suchy oznacza, że właściwie ubrałaś smyka, mokry - jest mu za gorąco, a chłodny - zimno.

W jak wietrzenie mieszkania

Wiosną noce są jeszcze zbyt chłodne, by maluszek mógł spać przy otwartym oknie. Można mu na to pozwolić, gdy w nocy temperatura nie spada poniżej 18˚C. W marcu i kwietniu raczej to się nie zdarza. Warto jednak przed snem dobrze wywietrzyć pokój, w którym śpi dziecko. Świeże powietrze nawilża błony śluzowe, ułatwia oddychanie, wymiata z mieszkania drobnoustroje i poprawia samopoczucie. Na czas wietrzenia należy jednak przenieść malca do innego pomieszczenia, by go nie zawiało.

Z jak zmiana pieluchy poza domem

Na przełomie marca i kwietnia jest jeszcze zbyt chłodno, aby przewijać dziecko na dworze. Najlepiej poszukaj miejsca z toaletą, np. kawiarni, gdzie będziesz mogła rozebrać i przewinąć brzdąca. W torbie zawsze zatem powinnaś mieć zapasową pieluszkę, podkład do przewijania, chusteczki do oczyszczania pupy, krem ochronny. Jeśli okaże się, że nie masz gdzie przewinąć malucha, wróć na chwilę do domu, by zmienić malcowi pieluszkę. Nie zwlekaj z tym - skóra na pupie jest bardzo delikatna. Jeśli maluszek zbyt długo przebywa w brudnej pieluszce, może odparzyć sobie pośladki.

Iwona Jankowska

Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa z NZOZ w Markach

Mam dziecko 3/2013

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje