Reklama

Reklama

Co jest za tą górą?

Piotr Cyrwus nie chce być Ryśkiem z Klanu

Kiedy w swoim liceum w Nowym Targu powiedział, że „idzie na aktora”, kumple śmiali się: „Po co? Przecież drugiego Janosika nie nakręcą”. Do innych ról Piotr Cyrwus, góral z małej wsi Waksmund, raczej się nie nadawał. A jednak się zawziął i grał: u Kutza, Wojtyszki, Zanussiego. A potem zrobił coś, co niemal skończyło się zawodowym samobójstwem. Na 15 lat został Ryśkiem z "Klanu". Poczciwym i... nudnym. Odszedł, choć nie miał planu B, bo chciał uwolnić się od „gęby” Lubicza. Jak to jest zaczynać prawie od zera, gdy ma się 50 lat?

No i zrobił się skandal! W mediach głośno, że szokujesz w Teatrze Polskim w Bolesławie Śmiałym. Sztuce, która kipi seksem.

Reklama

Piotr Cyrwus: - Tak się nad tym zastanawiam... Bo przecież ostatnio w teatrze, który nazywa siebie nowoczesnym, są dużo większe prowokacje. A wystarczy, że w trochę skostniałym w opinii niektórych Polskim, gdzie wystawia się głównie Szekspira czy Moliera, pokaże się kawałek piersi - i zaraz sensacja. Ostatnio napisano, że zrezygnowałem z serialu, żeby się sprzedać dla taniej pornografii.

Dramat Wyspiańskiego rozpoczyna pikantna scena króla z Krasawicą.

- Jej erotyzm jest zasadny, bo Krasawica według Wyspiańskiego była przecież jedyną prawdziwą miłością Bolesława Śmiałego. Łączyła ich ogromna namiętność. I cieszę się, że tę namiętność udało nam się pokazać. Ale dla aktora rozbieranie się jest taką samą rzeczą, jak idealnie skrojony kostium czy dobrze wyuczony tekst.

Nie wierzę, że taki spektakl nic cię nie kosztuje.

- Kiedyś po każdej premierze szedłem z kumplami na wódkę, żeby odreagować. Na szczęście jestem typem polskiego pijaka, który jeśli pije, to do spodu, a potem ma takiego kaca, że robi sobie długą przerwę. To zresztą chyba uchroniło mnie przed alkoholizmem. Kiedyś prof. Kazimierz Korus z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca kultury starożytnej, mówił, że greccy aktorzy, przygotowując się do sztuki, pili wino pół na pół rozcieńczone z wodą, a dopiero po premierze mogli się napić naprawdę. Ja przed Bolesławem Śmiałym zrobiłem trzymiesięczny post i w ogóle odstawiłem alkohol.

No i zmieniłeś się fizycznie.

- Schudłem sześć kilogramów. Żona zaaplikowała mi specjalną dietę, która polegała na tym, że nie dopuszczała mnie do lodówki. I zapuściłem włosy. Zawsze chciałem mieć dłuższe, ale Paweł Karpiński, producent "Klanu", uważał, że Ryszard Lubicz powinien być starannie ogolony i elegancko ostrzyżony. I miał rację. Mogę więc powiedzieć, że zrezygnowałem z "Klanu", żeby zapuścić włosy.

Po 15 latach miałeś prawo mieć dość tego serialu.

- Myśląc poważnie o zawodzie, nie mogłem być dłużej Ryszardem. Wszyscy mnie z nim utożsamiali. Kiedyś prezydent Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do mnie: "panie Ryśku". Oczywiście, podziwiam go za to, że oglądał "Klan" i znał imię mojego bohatera, ale zrobiło mi się przykro. Nawet rodzina zaczęła utożsamiać życie Lubicza z moim prawdziwym. Kiedyś ciocia Marysia z ciocią Zosią - obie góralki - stały przed kościołem. W serialu adoptowałem właśnie Maciusia. I Marysia mówi do Zosi: "A po co temu Piotrusiowi jesce jakiś bidok, psecie ma swoje dzieci". Długo ciocia Zosia musiała przekonywać siostrę, że to tylko w telewizji. "A co ty mi godos? Tak jak w telewizji, tak i w zyciu" - odpowiedziała nieprzekonana.

Dużo trzeba mieć siły, żeby wreszcie powiedzieć: "to koniec"?

- Przez czternaście lat wciąż odchodziłem, ale wciąż coś mnie zatrzymywało. Dlatego jestem wdzięczny Pawłowi Karpińskiemu, że kiedy przyszedłem do niego ostatni raz, już nie próbował mnie przekonać. Pamiętam, jak po tej rozmowie szedłem w deszczu ulicą i dziękowałem Bogu i Pawłowi, że pozwolili mi podjąć decyzję, która nie była łatwa.

Nie zadawałeś sobie pytania: "Z czego teraz będę żył?". Bo przecież nie przygotowałeś sobie planu B.

- Nie bałem się. Myślałem: "Najwyżej wyreżyseruję spektakl, będę z nim jeździł po małych miastach. Mogę też śpiewać, grać na akordeonie - nieźle mi to wychodzi - i jakoś zarobię".

Właściwie w czym Rysiek Lubicz ci przeszkadzał?

- No właśnie - przeszkadzał. Niedawno odmówiłem wzięcia udziału w "Tańcu z gwiazdami" dlatego, że gram Bolesława Śmiałego. Panie z "Tańca", które zaprosiły mnie na rozmowę, nie mogły wyjść ze zdumienia. "Ale dlaczego? Przecież jeszcze nie rozmawialiśmy o pieniądzach" - nie ustępowały. A pieniądze nie mają znaczenia. Nie mogę tańczyć, śpiewać czy jeździć na lodzie, skoro gram poważną rolę. Nie wypada.

Chyba sobie przeczysz, bo kiedy wygrałeś zdjęcia próbne do "Klanu", byłeś aktorem Starego Teatru. I to nie był obciach?

- Może dlatego, że jestem aktorem w pierwszym pokoleniu, nie uważałem, że rola w serialu jest obciachem. Ale koledzy trochę dokuczali. Czasem przy wódce mówili, że marnuję talent.

Dziwisz się? Grałeś u Wojtyszki, Zanussiego, Wajdy, Kutza...

- Za rolę Walusia w telewizyjnym spektaklu "Do piachu" w reżyserii Kutza dostałem nagrodę dla najlepszego aktora teatralnego. A później przez dwa lata nie miałem propozycji. Zarzucono mi, że grając postać Ryśka, zniszczyłem sobie karierę. Ja tak tego nie odczuwam. Gdybym wówczas miał inne wielkie propozycje, a wybrałbym rolę taksówkarza w serialu, można by powiedzieć, że poleciałem na kasę i tanią popularność. Ale tak nie było. W tym czasie grałem w teatrze, więc nie czułem, że z każdym odcinkiem Ryszard coraz bardziej przyprawia mi "gębę".

Nie boisz się, że przylgnęła na zawsze?

- Kiedyś się bałem. Zacząłem nawet wykonywać rozpaczliwe ruchy, żeby się jej pozbyć. Kiedy zadzwonił producent Szymon Majewski Show z propozycją współpracy, długo się nie zastanawiałem. Przed laty Janusz Gajos vel Janek Kos zaczął występować w kabarecie. Pomyślałem: "Jemu się udało wyjść z szufladki, to może mnie też się uda?".

Pamiętam, jak u Szymona byłeś "wodzianką", czyli osobą, która nalewa gościom wodę.

- Oj, dostałem za to po głowie. Przede wszystkim od żony. Na ten pomysł wpadliśmy w ostatniej chwili, szybko się zgodziłem, wskoczyłem w legginsy i podkoszulek. Pomyślałem, że po piętnastu latach bycia Ryszardem pokażę się z innej strony. Przebrałem się też za Tadeusza Rydzyka i Annę Grodzką. Ale szybko doszedłem do wniosku, że tylko większe role mogą mi pomóc inaczej zaistnieć zawodowo.

Miałeś szczęście, bo Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego, nie przejmował się twoim serialowym wizerunkiem.

- Pamiętam, kiedy do mnie zadzwonił. Akurat jechałem tramwajem. "Seweryn z Paryża" - usłyszałem. Już miałem na końcu języka "De Niro z Nowego Jorku", bo myślałem, że koledzy robią mi żart. Ale on powiedział: "Mam dla pana rolę w Żeglarzu". Myślę, że pomogło moje spotkanie z dyrektorem artystycznym tego teatru. Wpadłem na niego przypadkowo, a znamy się od lat. Chyba spodobałem się Sewerynowi, bo zaproponował kolejną rolę w "Wieczorze Trzech Króli". I w końcu etat.

Wróciłeś do teatru, w którym debiutowałeś po studiach.

- Jeszcze Kazimierz Dejmek mnie zatrudniał. Mnie i Maję (Barełkowską, też aktorkę - przyp. red.). Ale wkrótce okazało się, że żona jest w ciąży i pan Dejmek zwolnił ją z pracy. Ja zaś wyleciałem za to, że zagrałem w Teatrze Telewizji w "Ferdydurke" u Macieja Wojtyszki. To był policzek. Ale nie chodziło o to, że dziecko w drodze, a my oboje bez pracy. Płakałem w garderobie wielkimi łzami, że Dejmek mnie nie docenił.

Żona pewnie potrafiła cię zrozumieć. Przeczytałam, że poznaliście się na egzaminach do krakowskiej szkoły teatralnej. Pamiętasz, w co była wtedy ubrana?

- Wyglądała jak hipiska - miała kolorową spódnicę i okulary lenonki. A ja zawsze chciałem być hipisem. Potem zobaczyłem jej nazwisko na pierwszym miejscu listy przyjętych. Zaimponowała mi. Ale jej imponowali koledzy ze starszych lat. Mogłem być co najwyżej przyjacielem. Wciąż opowiadała mi o kolejnych miłosnych zauroczeniach i rozczarowaniach. A jednak na życie wybrała mnie. Bo nie mam wątpliwości - to ona postanowiła, że będziemy parą. Maja podejmuje decyzje i od razu je realizuje. Nie miałem nic do powiedzenia.

- Pamiętam, jak jechaliśmy do Waksmunda, mojej rodzinnej wioski, żeby powiedzieć o naszych planach rodzicom. Przyjechali też rodzicie Majki. Ojcowie, jak już popili, zaczęli dzielić majątki, co kto dzieciom da na nową drogę. Złożyli się na 50-metrowe mieszkanie. Po dziewięciu miesiącach wzięliśmy ślub. 

Od 28 lat jesteście małżeństwem. Dużo zaliczyliście kryzysów?

Czytaj dalej na następnej stronie.

Dowiedz się więcej na temat: Piotr Cyrwus | wywiady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje