Reklama

Reklama

Wypadanie włosów. Nie tylko ozdrowieńcy mają ten problem

Koronawirus powoduje wypadanie włosów

Fryzjerzy żalą się, że pacjentki, które przeszły Covid mają coraz rzadsze włosy. Czy ten skutek uboczny jest nieodwracalny, czy organizm potrzebuje czasu na regenerację?

Reklama

- Osoby, z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 są narażone na poważne osłabienie organizmu. Coraz częściej zgłaszają się do kliniki, którą prowadzę ozdrowieńcy, zauważający u siebie utratę dużej ilości włosów. Nie musi oznaczać to coś groźnego, jednak w wielu przypadkach prowadzi do łysienia telogenowego. 

- Skraca się wówczas faza wzrostu włosa i ilość włosów telogonowych, czyli tych, które naturalnie wypadają. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli zastosujemy odpowiednie metody leczenia, to doprowadzą one do pełnego odrostu włosów. 

Dieta, która szkodzi włosom

Wiosną wiele osób decyduje się na restrykcyjne, oczyszczające diety. One też mogą przyczynić się do wypadania włosów? Na co należy zwrócić uwagę?

- To, co spożywamy, ma ogromny wpływ na nasz wygląd, na kondycję skóry i włosów, ale również na samopoczucie. Oczyszczanie organizmu powinno być chwilowe, odpowiednio zaplanowane i najlepiej prowadzone pod okiem specjalisty w tym zakresie. Diety z niską wartością energetyczną, niedostosowaną do stanu zdrowia i pozbawioną niezbędnych składników, nie wpływają dobrze na nasze ciało, a również na włosy. 

- Jeśli codzienne menu nie będzie dobrane pod indywidualne potrzeby i nastąpi niedobór pokarmowy, może przyczynić się to do uszczerbku na zdrowiu oraz skutkować późniejszym wypadaniem włosów. Należy więc zadbać o to, aby dostarczać organizmowi potrzebną ilość tłuszczów, aminokwasów, składników mineralnych i niezbędnych witamin. W czasie trwania kuracji natomiast warto ograniczyć liczbę wypijanych litrów kawy oraz unikać przetworzonej żywności i białego cukru.

Jaki wpływ na łodygi włosów ma przyjmowanie leków? I na które medykamenty należy szczególnie uważać?

- Przyjmowanie leków może przyczynić się do wypadania włosów w trakcie ich stosowania. O skutkach ubocznych warto porozmawiać z lekarzem i zapoznać się z ulotką dołączoną do lekarstwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty: hormonalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwłuszczycowe, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe oraz przeciwdepresyjne. To one najczęściej mogą powodować destrukcję łodygi włosa, a w konsekwencji do wypadania.

Witaminy, które poprawiają kondycję włosów

Które witaminy pomagają, a które szkodzą włosom. Wiele osób ma wątpliwości związane z witaminą A...

- Witamina A ma dobry wpływ na włosy. Poprawia metabolizm cebulek oraz komórek rogowych nabłonka skóry głowy. Jej niedobór powoduje, że włosy są suche, łamliwe, a w konsekwencji czego zaczynają wypadać. Równie istotna jest witamina B12, zwana cyjanokobalaminą lub kobalaminą. 

- Występuje ona w organizmach żywych, a więc zawiera bezpośrednie wiązanie metal-węgiel. Osoby niespożywające mięsa powinny zadbać o to, aby dostarczać tę witaminę do organizmu, gdyż jej brak może prowadzić do wypadania włosów oraz łysienia telogenowego.

Wizyta u dermatologa kończy się z reguły przepisaniem witamin i zaleceniami robienia płukanek z pokrzyw. Co z innymi metodami leczenia?

- Witaminy i płukanki zazwyczaj zalecają kosmetolodzy, którzy de facto nie mogą wypisywać leków, stąd takie rozwiązania. I dobrze, bo to działanie w trosce o dobro pacjenta. Należy jednak wiedzieć, że wskazane metody mogą przynieść chwilową poprawę, bo stan zapalny zostanie wyciszony, ale nie wyleczony. Jeśli chcemy pozbyć się źródła choroby, należy udać się do dermatologa i poddać się badaniu trichoskopowemu. 

- Lekarz stawia diagnozę oraz rozpisuje plan leczenia na podstawie wyników, oraz szczegółowego wywiadu i faktycznego stanu zdrowia pacjenta. Nie ma jednej dobrej metody, wszystkie działania trzeba dopasować do obrazu medycznego. To kluczowe dla podjęcia następnych kroków i dobraniu odpowiedniej farmakoterapii. Jeżeli problem łysienia jest telogenowy bądź androgenowy istotne jest sprawdzenie, czy pacjent ma zaburzenia hormonalne, niedokrwistość albo niedobór mikroelementów.

Zostań z nami! Zapraszamy na wywiad wideo z pisarką Danutą Awolusi

Polecany wywiad

Czy pandemia wygaśnie? Genetycy wzięli pod lupę COVID-19 i zbadali migrację ścieków

Zobacz także:
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje