Reklama

Reklama

Wielkie ikony stylu czyli kobiety, które nas inspirują

My kobiety od wieków czerpiemy inspiracje od innych kobiet. W każdych czasach pojawiają się osobowości wyznaczające trendy w sposobie bycia i modzie.

Bywają podziwiane, ale i krytykowane, bo często przełamują konwencje i eksperymentują. A na kim wzorują się współczesne Polki?

Reklama

Każda z nas, szczególnie w okresie dorastania, przeżywała fascynację znanymi kobietami, różnymi popularnymi gwiazdami. Chciałyśmy być jak one: sławne i piękne. I tak samo wyglądać! Przeszukiwałyśmy więc szafy naszych mam i babć, by znaleźć coś, co choć trochę pomoże nam zbliżyć się do ideału.

Grzeczna princeska albo skórzana kurtka, buty na koturnach czy klasyczne szpilki, natapirowany kok lub koński ogon - na wszelkie sposoby usiłowałyśmy podrabiać styl naszych ówczesnych idolek, szukając w ten sposób swojego własnego. Dziś też je podglądamy! Wciąż szukamy dla siebie wzorów do naśladowania. I nie chodzi tu tylko o ciuchy, ale o wszystko, co składa się na kobiecy styl: makijaż, fryzurę, sposób poruszania się, wysławiania, maniery.

Poszukujemy dla siebie wzorów, bo każda z nas chciałaby być choć odrobinę podziwiana, zabłysnąć niczym gwiazda w świetle reflektorów. Bo nic tak nie poprawia humoru i nie dodaje pewności kobiecie, jak poczucie, że znakomicie wygląda! Badania (CBOS, 2008 r.) potwierdzają, że przywiązujemy wielką wagę do wyglądu: 90 proc. Polek uważa, że przesądza on o życiu osobistym, a 92 proc. że decyduje o sukcesie zawodowym! A 70 proc. wzorców, którymi kierują się młode dziewczyny pochodzą od innych kobiet (badania "Gender Research" z 2009 r.)

Kim są ikony stylu

Aktorki, modelki, piosenkarki, prezenterki, bywalczynie salonów, najrozmaitszej maści celebrytki, postaci ze sfery kultury wysokiej i tej trochę bardziej pop, ze świata rozrywki, polityki. By zostać prawdziwą ikoną stylu, oddziałującą na pokolenia, trzeba mieć charyzmę i zmieniać myślenie kobiet o nich samych. Dodać im odwagi, przekonać do eksperymentów.

We współczesnej historii mody pojawiało się kilka osobowości, które miały naprawdę wielki wpływ na miliony kobiet. Ich styl to dzisiaj klasyka, do której nieustannie sięgają i z której czerpią współcześni kreatorzy mody, styliści, projektanci. Ale my od kobiet, które chciałybyśmy naśladować, oczekujemy, że będą dla nas wzorem na rozmaitych płaszczyznach życia.

Według badań CBOS, 2009 r. ok. 74 proc. z nas potwierdza, że potrzebują wzorców do naśladowania, że to dla nas ważne. - Polki cenią sobie osoby o spójnym wizerunku, u których cechy charakterystyczne idą w parze z czynami - potwierdza socjolog Monika Czacharowska. Wzorujemy się na kobietach, które budzą naszą sympatię i podziw i na takich, od których możemy się nauczyć czegoś praktycznego. Przypatrzmy się niektórym z nich.

Dama w każdym calu

Osobą, która cieszy się opinią prawdziwej damy od kilkudziesięciu lat jest niezmiennie aktorka Beata Tyszkiewicz. W ostatnim badaniu na temat siły wizerunku polskich gwiazd (Instytut ARC Rynek i Opinia, 2009 r.) została uznana za wyjątkową osobowość przez prawie co drugiego respondenta. Kiedyś podziwialiśmy jej wspaniałe oczy i idealną figurę, dziś cenimy dystyngowane maniery, nieskazitelny wygląd, dystans do siebie i niecodzienne poczucie humoru. - Zawsze świetnie ubrana, umalowana, dopracowana w każdym calu. Pokazuje Polkom, że kobieta w pewnym wieku, elegancka i zadbana, może być... sexy! - stwierdza Marta Gałka, właścicielka firmy "osobistastylistka".

I to bez odmładzania się na siłę! Pani Beata wsławiła się np. tym, że przed sesją zdjęciową naciągnęła sobie skórę na szyi... klamerkami do przypinania bielizny. I publicznie opowiadała, że to jej sposób na błyskawiczny "lifting". Polkom imponuje taki luz i brak udawania. Ale lubimy panią Beatę także za to, że jest ciepłą, życzliwą osobą (np. jako jurorka w "Tańcu z gwiazdami" wypada łagodnie w porównaniu z wymagającą Iwoną Pavlovič). Cenimy też jej oddanie córkom, dla których, jak mówi, byłaby w stanie poświęcić wszystko.

Inną niezwykle popularną polską damą jest była prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. To wprost idealna prowadząca program "Lekcja stylu", w którym dzieli się z nami swoją wiedzą w dziedzinie savoir- vivre`u, towarzyskich obyczajów i dress codu. Słuchamy jej pilnie, bo wiemy... że nas nie oszukuje. Po latach bywania na największych salonach świata dokładnie wie, jak ubrać się stosownie do okazji, jak dobrać dodatki, by wyglądać z klasą, jak posadzić gości przy stole i rozłożyć zastawę na przyjęcie.

Uczy nas rzeczy praktycznych. Nie tylko jak jeść legendarną już bezę, ale i jak wybrnąć z sytuacji kryzysowej, np. gdy strzelimy niewybaczalną gafę. - Polki wysoko cenią sobie ogładę i tradycyjne dobre maniery. W sytuacjach publicznych jesteśmy zachowawcze, nie spieszymy się z przełamywaniem utartych standardów - dodaje Czacharowska. Ktoś taki jak Jolanta Kwaśniewska budzi nasze zaufanie, więc jest dla nas znakomitym modelem "do naśladowania".

Wiecznie młoda optymistka

Są kobiety, które czas jakoś omija, co więcej sprawia, że im są starsze tym piękniejsze! Mówimy o nich: "Jak ja bym chciała tak wyglądać w jej wieku!". Przykładem może być Danuta Stenka. Aktorka, mimo zbliżającej się 50-tki, wręcz powala żywiołowością i dziewczęcym wdziękiem. Poza superoficjalnymi sytuacjami nosi się młodzieżowo i na luzie.

Lubimy ją za promienny uśmiech i kipiącą energię, szczególnie od czasu, gdy z werwą zagrała Judytę w "Nigdy w życiu". Dzięki temu stała się dla wielu Polek przykładem na to, że optymizmem można pokonać największe życiowe trudności. To oczywiście wielka "zasługa" bohaterki zagranej przez Danutę Stenkę, ale trzeba przyznać, że udało się jej, osobistym wdziękiem i aktorskim talentem, wykreować postać kultową.

Piękna profesjonalistka

To idealna definicja zjawiska pt. Grażyna Torbicka. Dziennikarka i prezenterka, od lat zachwyca rewelacyjnym przygotowaniem do każdego wywiadu czy wystąpienia. Co w jej przypadku jest nie lada wyzwaniem, bo przecież najczęściej występuje na żywo! Jej prezencja jest po prostu nienaganna. Ubrana zawsze w najlepszym guście, odpowiednio do okazji, trendowo, ale bez przerysowanych dodatków.

Jej znakiem rozpoznawczym jest od lat ta sama, dziewczęca fryzura, która dodaje jej wdzięku i odejmuje lat. Zawsze wie, co powiedzieć, jest serdeczna i ciepła. Nawet, gdy żartuje, robi to z klasą, bez niegrzecznych złośliwości. Jest znana nawet wśród zagranicznych gwiazd, bo od lat bywa na wszystkich ważnych imprezach filmowych i przeprowadza wywiady z największymi!

Chciałoby się powiedzieć "niedaleko pada jabłko od jabłoni!", bo doskonale pamiętamy jej mamę, jedną z najsłynniejszych polskich spikerek Krystynę Loskę, która zachwycała i kobiecością, i zawodowstwem: nigdy nie czytała z kartki! - Polki mają potrzebę mocnego stanowienia o sobie. Dlatego wysoko oceniają gwiazdy, które wykonują swój zawód profesjonalnie i z zaangażowaniem - stwierdza socjolog Monika Czacharowska.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje