Przejdź na stronę główną Interia.pl

Tożsamość 44165. Historia Aliny Dąbrowskiej

Alina Dąbrowska przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig /INTERIA.PL

Poniżenie, pogarda, odczłowieczenie. Katusze na psychice i ciele. Oto Auschwitz i jego rzeczywistość. Jednym z ostatnich żyjących świadków tych najczarniejszych w historii ludzkości wydarzeń jest Alina Dąbrowska, która w wieku 20 lat trafiła w sam środek piekła. Zbigniew Herbert napisał: "Ocalałeś nie po to, żeby żyć; masz mało czasu, trzeba dać świadectwo". Pani Alina, numer obozowy 44165, je daje.

ZOBACZ REPORTAŻ ŁUKASZA PIĄTKA:

- Życie nabrało większej wartości. Patrzyłam na to wszystko. Tam była moja koleżanka z Pabianic. Poszłam do tej góry trupów leżących nago, były rzucone jak drewna. Podeszłam i uścisnęłam jej rękę. Nie chciałam być jedną z nich - mówi Interii Alina Dąbrowska.

Film "Tożsamość 44165" to przejmująca opowieść niezwykłej kobiety, która przeżyła pięć obozów zagłady i brała udział w dwóch marszach śmierci.

Alina Dąbrowska, bohaterka książki "Wiem, jak wygląda piekło", mimo swoich 96 lat, w nieprawdopodobnie szczegółowy sposób opisuje wydarzenia, które na zawsze zmieniły jej życie. Obozowa codzienność, walka o przeżycie, chwile załamania, postanowienie "pójścia na druty". I wreszcie - desperacka decyzja o ucieczce.Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje