Reklama

Reklama

Stare ślubne tradycje, które przetrwały do dziś

Wieczory panieńskie i kawalerskie

Wiele osób kojarzy wieczory panieńskie ze współczesnością. Zabawy młodych dziewcząt mają jednak swoją historię. Tradycja tzw. wieczorów dziewiczych sięga kilkuset lat wstecz, a ich przebieg różnił się od szalonych wieczorów panieńskich obecnych panien na wydaniu. Niezamężne rówieśnice panny młodej zbierały się z nią w domu, aby pleść wianki i rózgi weselne oraz snuć smutny śpiew o przyszłym życiu daleko od domu rodzinnego.

Reklama

Jak można się domyślić, wieczory te nie należały do najradośniejszych. Najbardziej wzruszającym momentem wieczoru było błogosławieństwo rodziców, które miało zapewnić młodej dziewczynie szczęście w nowym życiu.

Wieczór kawalerski był bardziej "rozrywkowy". Pan młody zapraszał przyjaciół do karczmy, gdzie pili i bawili się za jego zdrowie do samego rana.

Starosta weselny

Starosta i starościna to najważniejsze funkcje na tradycyjnym polskim weselu. Wskazywani przez młodą parę opiekunowie starają się zastąpić ich tam, gdzie akurat nie mogą być. Rola starosty weselnego bardzo się zmieniła przez lata. Niegdyś jego główną rolą było przewodzenie uroczystościom weselnym, krojenie kołacza weselnego i obdarowywanie nim zebranych gości według ich wieku. Do obowiązków starościny weselnej należało m.in. nakładanie i zdejmowanie wianka i czepca panny młodej, podawanie pierścionków w kościele, oraz pieczenie kołacza weselnego.

***Zobacz także***Dowiedz się więcej na temat: ślub | tradycje ślubne | Słowianie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje