Reklama

Reklama

Pogrzeb księcia Filipa. Czego jeszcze nie wiemy?

W pogrzebie księcia Filipa weźmie udział najbliższa rodzina. Brytyjskie media mówią o liczbie 30 osób /Getty Images

Księciu Filipowi przysługiwało prawo do pogrzebu państwowego. Jednak życzeniem zmarłego księcia Edynburga było uniknięcie "zamieszania". Dlatego uroczystość będzie kameralna. W ceremonii będzie uczestniczyło około 30 osób, najbliższa rodzina. Co przewiduje protokół uroczystości?

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w kaplicy świętego Jerzego w Windsorze. Ceremonia w kameralnym gronie rozpocznie się o godzinie 15.00 w nadchodzącą sobotę. Najbliżsi oddadzą hołd zmarłemu księciu Filipowi, uczestnicząc mi.in. w procesji, która od wieków wpisana jest w protokół ceremonii. Nie tylko ona. Pod okiem ekspertów od etykiety będą też stroje członków rodziny królewskiej.

Co muszą nosić kobiety z rodziny królewskiej podczas ceremonii pogrzebowej księcia Filipa?

Reklama

Protokół określa to jednoznacznie. Kobiety z bliskiego otoczenia królowej Elżbiety II na pogrzeb księcia Filipa powinny włożyć czarne sukienki lub spódnice za kolano oraz czarne rajstopy.

Nakrycie głowy podczas pogrzebu księcia Filipa to obowiązek

Kapelusz lub fascynator. Można wybierać. Natomiast jedno jest pewne. Zgodnie z królewską tradycją kobiety reprezentujące brytyjską monarchię muszą mieć nakrycie głowy podczas ceremonii pogrzebowej księcia Filipa.

Ten zwyczaj pochodzi z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas niedopuszczalne było pokazywanie włosów przez kobiety z wyższych sfer. Do tej pory królowa oraz księżne noszą nakrycia głowy podczas ważnych uroczystości rodzinnych i państwowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje