Reklama

Reklama

Pogrzeb księcia Filipa. Czego jeszcze nie wiemy?

W pogrzebie księcia Filipa weźmie udział najbliższa rodzina. Brytyjskie media mówią o liczbie 30 osób /Getty Images

Księżniczka Anna może się wyłamać

Jedyną kobietą, która może wyłamać się ze ściśle określonego stroju pogrzebowego jest księżna Anna.

Okazuje się, że córka królowej Elżbiety II i księcia Filipa na uroczystości pogrzebowej może pojawić się w wojskowym mundurze. W tym stroju wystąpiła już podczas pogrzebu królowej matki w 2002 roku. Zgodnie z tradycją członkowie rodziny królewskiej nosili wojskowe stroje od XIX wieku.

Reklama

Wnikliwi obserwatorzy brytyjskiej monarchii wiedzą, że jedyna córka księcia Filipa nie odbyła służby wojskowej, tak jak jej bracia książę Karol lub książę Andrzej. Jednak jako córce królewskiej przysługuje jej honorowy wojskowy stopień oficerski kontradmirała.

Jak podaje "The Slate", członkowie rodziny królewskiej, którzy mają stopień wojskowy przyznany za służbę wojskową lub jest to honorowy tytuł, mogą pojawić się na uroczystości pogrzebowej w reprezentacyjnym umundurowaniu. Natomiast pozostałych członków rodziny królewskiej obowiązują reguły zawarte w protokole.

Jednak czy faktycznie do tego dojdzie? Komentatorzy już zwracają uwagę na jeden szczegół!

Komu chce oszczędzić wstydu królowa Elżbieta II podczas uroczystości pogrzebowych?

Według doniesień brytyjskiej prasy, wciąż pod znakiem zapytania stoi ubiór w militarne stroje członków rodziny królewskiej. Jak podaje "Entertainment Tonight", chodzi tu głównie o następców brytyjskiej korony. Pałac Buckingham nie udzielił szczegółowych informacji na ten temat, ale w kuluarach mówi się o tym, że królowa Elżbieta II chciałaby zaoszczędzić wstydu dwóm członkom brytyjskiej monarchii. 

Chodzi o księcia Andrzeja, który w 2015 roku uzyskał tytuł honorowego admirała Królewskiej Marynarki Wojennej. Jednak cztery lata później książę Yorku na skutek skandalu zrezygnował z tego tytułu. Wówczas w oświadczeniu przyznał, że jego znajomość z Jeffreyem Epsteinem stała się "poważnym obciążeniem" dla rodziny królewskiej. Wywiad, którego udzielił stacji BBC, tylko pogrążył księcia Andrzeja. Skompromitowany zarzutami o wykorzystywanie seksualne nieletniej odsunął się w cień i oddał do dyspozycji organom ścigania.

Książę Harry na marginesie. Królowa Elżbieta II nie da mu tego odczuć?

Wybór na ceremonie strojów militarnych związany jest także z wnukiem królowej Elżbiety II i księcia Filipa - Harrym.

Przypomnijmy, że wraz z rezygnacją z książęcych tytułów były książę Sussex, musiał zrezygnować z honorowych tytułów wojskowych.

Chociaż, zgodnie z życzeniem dziadka, książę Harry pełnił funkcję kapitana generalnego Królewskiej Piechoty Morskiej. Już wcześniej problemowi przyjrzeli się autorzy książki "Harry i Meghan. Chcemy być wolni". Dziennikarze królewskiego dworu zauważyli, że utrata wojskowych tytułów była dla ówczesnego księcia Harry’ego największym ciosem.

"Chcemy być wolni"! Czyżby?

"Długoletnie przywiązanie Harry'ego do wojska było jednym z powodów, dla których odbywający się później Mountdbatten Festival of Music okazał się w wyjątkowo ciężkim przeżyciem. Tego dnia Harry miał po raz ostatni włożyć mundur kapitana generalnego Królewskiej Piechoty Morskiej. W zakulisowej rozmowie, tuż po przybyciu, Harry wyznał generałowi majorowi Matthew Holmesowi:

- Jestem załamany, że muszę ustąpić.

- To było niepotrzebne - powiedziała później Meghan osobie z grona przyjaciół, odnosząc się do decyzji o pozbawieniu Harry'ego honorowych tytułów wojskowych- czytamy w książce "Harry i Meghan. Chcemy być wolni" Omid Scobie i Carolyn Durand.

Biorąc pod uwagę całą sytuację królowa Elżbieta II może zażądać, aby członkowie rodziny królewskiej zrezygnowali z mundurów podczas ceremonii pogrzebowej księcia Filipa. Czy tak się stanie? Czas pokaże... Pałac Buckingham nie wydał jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje