Reklama

Pogrzeb księcia Filipa. Czego jeszcze nie wiemy?

W pogrzebie księcia Filipa weźmie udział najbliższa rodzina. Brytyjskie media mówią o liczbie 30 osób /Getty Images

Księciu Filipowi przysługiwało prawo do pogrzebu państwowego. Jednak życzeniem zmarłego księcia Edynburga było uniknięcie "zamieszania". Dlatego uroczystość będzie kameralna. W ceremonii będzie uczestniczyło około 30 osób, najbliższa rodzina. Co przewiduje protokół uroczystości?

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w kaplicy świętego Jerzego w Windsorze. Ceremonia w kameralnym gronie rozpocznie się o godzinie 15.00 w nadchodzącą sobotę. Najbliżsi oddadzą hołd zmarłemu księciu Filipowi, uczestnicząc mi.in. w procesji, która od wieków wpisana jest w protokół ceremonii. Nie tylko ona. Pod okiem ekspertów od etykiety będą też stroje członków rodziny królewskiej.

Co muszą nosić kobiety z rodziny królewskiej podczas ceremonii pogrzebowej księcia Filipa?

Protokół określa to jednoznacznie. Kobiety z bliskiego otoczenia królowej Elżbiety II na pogrzeb księcia Filipa powinny włożyć czarne sukienki lub spódnice za kolano oraz czarne rajstopy.

Reklama

Nakrycie głowy podczas pogrzebu księcia Filipa to obowiązek

Kapelusz lub fascynator. Można wybierać. Natomiast jedno jest pewne. Zgodnie z królewską tradycją kobiety reprezentujące brytyjską monarchię muszą mieć nakrycie głowy podczas ceremonii pogrzebowej księcia Filipa.

Ten zwyczaj pochodzi z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas niedopuszczalne było pokazywanie włosów przez kobiety z wyższych sfer. Do tej pory królowa oraz księżne noszą nakrycia głowy podczas ważnych uroczystości rodzinnych i państwowych.

Księżniczka Anna może się wyłamać

Jedyną kobietą, która może wyłamać się ze ściśle określonego stroju pogrzebowego jest księżna Anna.

Okazuje się, że córka królowej Elżbiety II i księcia Filipa na uroczystości pogrzebowej może pojawić się w wojskowym mundurze. W tym stroju wystąpiła już podczas pogrzebu królowej matki w 2002 roku. Zgodnie z tradycją członkowie rodziny królewskiej nosili wojskowe stroje od XIX wieku.

Wnikliwi obserwatorzy brytyjskiej monarchii wiedzą, że jedyna córka księcia Filipa nie odbyła służby wojskowej, tak jak jej bracia książę Karol lub książę Andrzej. Jednak jako córce królewskiej przysługuje jej honorowy wojskowy stopień oficerski kontradmirała.

Jak podaje "The Slate", członkowie rodziny królewskiej, którzy mają stopień wojskowy przyznany za służbę wojskową lub jest to honorowy tytuł, mogą pojawić się na uroczystości pogrzebowej w reprezentacyjnym umundurowaniu. Natomiast pozostałych członków rodziny królewskiej obowiązują reguły zawarte w protokole.

Jednak czy faktycznie do tego dojdzie? Komentatorzy już zwracają uwagę na jeden szczegół!

Komu chce oszczędzić wstydu królowa Elżbieta II podczas uroczystości pogrzebowych?

Według doniesień brytyjskiej prasy, wciąż pod znakiem zapytania stoi ubiór w militarne stroje członków rodziny królewskiej. Jak podaje "Entertainment Tonight", chodzi tu głównie o następców brytyjskiej korony. Pałac Buckingham nie udzielił szczegółowych informacji na ten temat, ale w kuluarach mówi się o tym, że królowa Elżbieta II chciałaby zaoszczędzić wstydu dwóm członkom brytyjskiej monarchii. 

Chodzi o księcia Andrzeja, który w 2015 roku uzyskał tytuł honorowego admirała Królewskiej Marynarki Wojennej. Jednak cztery lata później książę Yorku na skutek skandalu zrezygnował z tego tytułu. Wówczas w oświadczeniu przyznał, że jego znajomość z Jeffreyem Epsteinem stała się "poważnym obciążeniem" dla rodziny królewskiej. Wywiad, którego udzielił stacji BBC, tylko pogrążył księcia Andrzeja. Skompromitowany zarzutami o wykorzystywanie seksualne nieletniej odsunął się w cień i oddał do dyspozycji organom ścigania.

Książę Harry na marginesie. Królowa Elżbieta II nie da mu tego odczuć?

Wybór na ceremonie strojów militarnych związany jest także z wnukiem królowej Elżbiety II i księcia Filipa - Harrym.

Przypomnijmy, że wraz z rezygnacją z książęcych tytułów były książę Sussex, musiał zrezygnować z honorowych tytułów wojskowych.

Chociaż, zgodnie z życzeniem dziadka, książę Harry pełnił funkcję kapitana generalnego Królewskiej Piechoty Morskiej. Już wcześniej problemowi przyjrzeli się autorzy książki "Harry i Meghan. Chcemy być wolni". Dziennikarze królewskiego dworu zauważyli, że utrata wojskowych tytułów była dla ówczesnego księcia Harry’ego największym ciosem.

"Chcemy być wolni"! Czyżby?

"Długoletnie przywiązanie Harry'ego do wojska było jednym z powodów, dla których odbywający się później Mountdbatten Festival of Music okazał się w wyjątkowo ciężkim przeżyciem. Tego dnia Harry miał po raz ostatni włożyć mundur kapitana generalnego Królewskiej Piechoty Morskiej. W zakulisowej rozmowie, tuż po przybyciu, Harry wyznał generałowi majorowi Matthew Holmesowi:

- Jestem załamany, że muszę ustąpić.

- To było niepotrzebne - powiedziała później Meghan osobie z grona przyjaciół, odnosząc się do decyzji o pozbawieniu Harry'ego honorowych tytułów wojskowych- czytamy w książce "Harry i Meghan. Chcemy być wolni" Omid Scobie i Carolyn Durand.

Biorąc pod uwagę całą sytuację królowa Elżbieta II może zażądać, aby członkowie rodziny królewskiej zrezygnowali z mundurów podczas ceremonii pogrzebowej księcia Filipa. Czy tak się stanie? Czas pokaże... Pałac Buckingham nie wydał jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

Co włoży królowa Elżbieta II?

Na pogrzebie księżnej Małgorzaty, królowa Elżbieta II włożyła w czarny płaszcz i kapelusz. Uwadze nie umknęła wówczas biżuteria. Perłowy naszyjnik i kolczyki były przewodnim elementami, ale uwagę przykuły także inne detale ówczesnej stylizacji. Chodzi o broszkę. Czy tym razem brytyjska monarchini wepnie w klapę biżuterię? Może będzie to Diamond Clematis z 1947 roku, biżuteria którą Elżbieta II miała na sobie w dniu zaręczy? Podczas wybuchu pandemii królowa podczas wystąpień online także chętnie ją ubierała do swoich stylizacji.

Jest jeszcze jeden akcent związany z księciem Filipem - diamentowa bransoletka, którą książę Filip zaprojektował dla swojej żony z okazji ślubu. Diamenty pochodziły z kolekcji matki księcia Edynburga - Alicji Battenberg.

Które z tych motywów brytyjska monarchini postanowi wykorzystać podczas ceremonii pogrzebowej księcia Fillipa? Przekonamy się wkrótce.

Strój żałobników podczas pogrzebu księcia Filipa

Nowością będzie noszenie maseczek na pogrzebie księcia Filipa. Choć obostrzenia w Wielkiej Brytanii przestały obowiązywać, na królewskim dworze od żałobników oczekuje się ubrania maseczki ochronnej w czarnym kolorze.

Dress code obowiązuje nie tylko w Pałacu Buckingham

Od kilku dni można zauważyć, że prezenterzy stacji telewizyjnych i korespondenci podczas relacji na żywo ubrani są na czarno. To nie przypadek. Dyrekcjom stacji zależało na tym, aby na antenie obowiązywał spójny dress code, który jest wyrazem szacunku dla zmarłego księcia Filipa.

Zobacz także:

Zmiana miejsca pochówku księcia Filipa? Decyzja królowej wzrusza do łez. Co postanowiła?

Niezwykłe pasje księcia Filipa. Czym się interesował?

Ostatnie chwile księcia Filipa. Rodzina przerywa milczenie

Kenia. Z tej podróży królowa Elżbieta II i książę Filip wrócili odmienieni

Tę sprawę przez lata zamiatano pod dywan. Chodzi o matkę księcia Filipa

Historia wielkiej miłości. Książę Filip i królowa Elżbieta II sprzeciwili się rodzinie?






Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy