Reklama

Reklama

Papier kontra urządzenia mobilne. Co bardziej stymuluje pracę mózgu?

Z badań wynika, że mózgi osób uprawiających wolne zawody: muzyków, aktorów, malarzy później się starzeją /Getty Images

Japońscy naukowcy postanowili przyjrzeć się pracy mózgu podczas nauki. Uczestnicy eksperymentu mieli do dyspozycji kartkę i długopis oraz tablet i smartfon. Piszących ręcznie lub przy użyciu urządzeń mobilnych bacznie obserwowano. Zaskakujące, co wykazało badanie!

Powszechnie uważa się, że urządzenia mobilne zwiększają wydajność. Badanie japońskich naukowców pokazało jednak, że studenci, którzy używali do sporządzenia notatek papieru i długopisu zrobili to szybciej o 25 proc., niż osoby, które miały do dyspozycji tablety lub smartfony.

Zdaniem akademickich ekspertów, np. zeszyt ze względu na swoją strukturę i formę, na starcie zawiera więcej informacji przestrzennych, co dla mózgu ma kluczowe znaczenie przy rozpoznaniu obiektu.

Reklama

Dodatkowo papier jest podatny na nasze ruchy, kartki mogą się podrzeć, rogi zagiąć, kształty liter są nieregularne i nierówne. W tablecie mamy przewidywalność, szablony i brak kontaktu z tekstem po wyłączeniu urządzenia lub aplikacji.

Okazało się, że pisanie ręczne może prowadzić do większej aktywności mózgu. Spisywanie na kartce ma jeszcze inne atuty.

Po pierwsze przyswajamy, a po drugie wpływamy na poprawę pamięci. Profesor Kuniyoshi L. Sakai, neurobiolog z Uniwersytetu w Tokio nie ma wątpliwości, że wbrew pozorom to korzystanie z kartki papieru jest bardziej zaawansowanym narzędziem dla mózgu.

"W rzeczywistości papier ma wyższość nad dokumentami elektronicznymi, ponieważ zawiera informacje przywołujące wspomnienia" - tak brzmi jego opinia opublikowana na łamach Frontiers in Behavioural Neuroscience.

Dowiedz się więcej na temat: mózg | japońscy naukowcy | papier | tablet | Smartfon | planer | długopis

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje