Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Musicale, które musisz znać

Jezus Christ Superstar, fot. Rex Features /East News

Musical jest elementem kultury popularnej - czerpie z niej, przetwarza ją, wnosi do niej nową jakość. Musical rywalizuje z kinem, Broadway rywalizuje z Hollywood i odwrotnie. Jednak najważniejszą cechą musicalu, odróżniającą go od wszystkich rodzajów teatru muzycznego, z których się wywodzi, jest utożsamienie się publiczności ze scenicznymi bohaterami - tłumaczy Daniel Wyszogrodzki, autor książki "Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018". Oto musicale, które musisz znać.

Reklama

Przeczytaj fragmenty książki "Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018" Daniela Wyszogrodzkiego:

Kabaret (Cabaret)

Premiery: Broadway — 20 listopada 1966; West End — 28 lutego 1968; Wrocław — 26 czerwca 1992*

Reklama

Jeden z musicali wszech czasów, porywający i przełomowy. Poważne rozszerzenie broadwayowskiej tematyki, bo choć zagrożenie faszyzmem pojawiło się już w musicalu Rodgersa i Hammersteina The Sound of Music (1959), to dopiero Kabaret odmalował to zjawisko z całą jego brutalnością i... atrakcyjnością. Musical dla dorosłych, "ociekający dekadencją" na tyle, na ile było to możliwe w 1966 roku na scenie. W znakomitej ekranizacji z 1972 roku pozwolono sobie na znacznie więcej.

Akcja przedstawienia rozgrywa się w Berlinie w 1931 roku, a więc na kilka lat przed dojściem Hitlera do władzy i przed wprowadzeniem ustaw norymberskich. Ale faszyzm "wisi już w powietrzu", co obserwuje amerykański pisarz Cliff, zakochany w dziewiętnastoletniej brytyjskiej artystce kabaretowej Sally Bowles - jednej z głównych atrakcji Kit Kat Klubu. Kabaret staje się w przedstawieniu metaforą społeczeństwa Republiki Weimarskiej z jego rosnącą obsesją pogardy i siły. Narratorem opowieści jest demoniczny Konferansjer, krzykliwy i wyuzdany. On sam jest symbolem dekadencji, w jaką stacza się Berlin, ale dokoła wykluwa się już plan "oczyszczenia" atmosfery i uzdrowienia społeczeństwa. I świata.

* Daty pierwszej premiery na Broadwayu, West Endzie i w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje