Reklama

Reklama

Młodość na dłużej

Jestem młoda, dopóki ktoś nie zapyta mnie, ile mam lat. Na co dzień przecież nie myśli się o własnym wieku, chyba że zaczynają o sobie dawać znać wszelkiego rodzaju dolegliwości.

Póki nic nam nie dolega - hulaj dusza, piekła nie ma. Książkę "Młodość na dłużej" dr Duncana Carmichaela miałam więc rzuconą gdzieś w kąt, z myślą, że przeczytam w przyszłym dziesięcioleciu. Wpadła mi w ręce przy okazji porządków - zajrzałam do niej, żeby poszukać inspiracji i w tym zajrzeniu zostałam na wiele godzin.

Reklama

Lubię książki pisane przez lekarzy. Wydają się być bardziej naukowe, poparte i wiedzą, i praktyką, ale nie wszystkie porywają narracją. Nie każdy potrafi wyważyć, gdzie jest granica, za którą czytelnik poczuje się zmęczony faktami, a nie zainteresowany historiami.

Tu autor spisał się znakomicie i nie zaburzył żadnej z tych proporcji. "Wierzę, że najlepsza edukacja to taka, która rodzi dociekliwość. Jestem równie przekonany, że nie ma czegoś takiego jak nudny temat, jest tylko kiepskie przekazywanie wiedzy" - pisze we wstępie i nie sposób się z nim nie zgodzić.

Jak zatrzymać? Jak cofnąć?

Poszukiwanie wiecznej młodości i nieśmiertelności jest znane wszystkim kulturom na świecie. Kamień filozoficzny miał zmieniać metale w złoto, a temu, kto go odkryje, zapewnić nieśmiertelność. Dzisiaj jest podobnie, tyle że współcześni alchemicy są naukowcami, a zamiast różdżek posługują się wymyślną aparaturą, która ma im pomóc w przeprowadzaniu rzetelnych badań naukowych.

Carmichael pokazuje jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu a nawet kilku lat, zmieniały się teorie starzenia. Zaskakujące, jak łatwo było obalić niektóre mity, z pozoru nie dające się ruszyć. Na pewno każdy z nas słyszał o dobrych genach. Pozazdrości stulatkom, których pamięć nie szwankuje, poruszają się samodzielnie i wyglądają tylko na osiemdziesięciolatków!

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: młodość | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje