Reklama

Reklama

Kinga Preis: Tęsknię za rytuałem

Minimalistka. Kiedyś mówiła nam, że ma tylko dziesięć par butów. I jedno materialne marzenie: dom. Właśnie wprawiają w nim okna. Kinga Preis, aktorka wędrowna, wreszcie znalazła swoje miejsce. Tu wyłączy telefon, stanie boso na ciepłej podłodze, usiądzie przy dużym stole z tymi, których kocha. Czy to jest szczęście?


Mówiłaś, że twoim największym marzeniem jest dom. Spełniło się?

Reklama

Kinga Preis: Jestem w trakcie spełniania. Właśnie wstawiono okna. Dom nie będzie duży: dwie sypialnie, otwarta przeszklona przestrzeń na parterze z widokiem na ogród. Od 20 lat o nim marzyłam.

To 20 lat cierpliwości. Dzisiaj ludzie realizują swoje marzenia na kredyt.

- Nie lubię być zależna. Zawód aktora zależy od mody i sympatii widzów. Nie mam pewności, że za miesiąc czy rok będę miała pracę. A nie chciałabym dywagować: "Zagram w tym, chociaż to złe, bo muszę spłacić ratę".

Czy gdy ma się wreszcie swoje miejsce, zmienia się sposób życia?

- Od 22 lat mieszkam w pięknej kamienicy w centrum Wrocławia, ale zorientowaliśmy się z moim mężem Piotrem, że nie czujemy mięty do tego mieszkania. Nawet nie staramy się czy też nie umiemy sprawić, by to miejsce było nasze. Od tylu lat czuję się w nim obco. Zauważyłam, że robimy mnóstwo zdjęć, ale nie wieszamy ich na ścianach. Mam nadzieję, że w naszym nowym domu to się zmieni. Teraz jeżdżę po targach staroci, szukam rzeczy, które mają charakter. Dostałam od teściowej szafę myśliwską, którą zrobił mój teść Juliusz, moi rodzice przynieśli piękną lampę. Tęsknię do klimatu, w którym się wychowałam, czyli wrocławskiego Sępolna. Jest tam wszystko, co kocham: park, bliskość Odry. Gdy tylko mam chwilę, z ulgą lecę do mamy, właśnie w to miejsce.

Ale nie tam zaczęła się rodzinna historia. Sępolno było etapem wędrówki. 

- Moja rodzina ze strony mamy pochodzi ze Lwowa. Do Wrocławia pradziadkowie, Michalina i Jan, przyjechali po wojnie. Dostali poniemieckie mieszkanie. Po dawnych gospodarzach została waga, pojemniki z napisami salz, pfeffer, ceramiczny dzbanek, w którym trzymała formy na ciasteczka najpierw babcia, a teraz mama. Robi je na Boże Narodzenie. Są gwiazdki, choinki, serduszka, bałwanki. Gdy patrzę na te foremki, wracają wspomnienia świąt. Zapach i smak barszczu z uszkami, pierogów ze słodką kapustą. Mama z babcią wszystko robiły same. Rodzinna wieść niesie, że kiedy miałam półtora roku, rodzice kupili małe drzewko i postawili na telewizorze, żebym się nim za bardzo nie zainteresowała. Prababcia Michalina chciała mi pokazać, jaka ta choinka jest zdobna, kolorowa, a ja migusiem wyciągnęłam rączkę i sprawnym ruchem zgniotłam bombkę. To są historie rodzinne, które warto sobie przypominać, bo moi pradziadkowie odeszli, gdy miałam pięć lat. Na szczęście jest moja babcia Marysia.

W tym numerze piszemy o związkach babć i wnuczek. Te pokolenia oddalają się od siebie, a szkoda.

- Babcia Marysia była i jest ważną osobą w moim życiu. Zbiera udzielone przeze mnie wywiady, moje zdjęcia ze spektakli zajmują całą ścianę w jej sypialni. Jestem więc obiektem muzealnym w domu własnej babci. Nosi nawet moje zdjęcia przy sobie i je rozdaje. Mówi, że wciąż ktoś ją o mnie pyta, więc przekomarzam się z nią: "Nie sądzę, żeby ludzie w tramwaju dostrzegali nasze uderzające podobieństwo. Coś kombinujesz". Babcia Marysia była tancerką w balecie, nauczyła się tam dyscypliny i chciała mnie nią zarazić. Jej ambicją było, żebym grała na pianinie, a ja tego nienawidziłam. Po drugiej stronie była moja mama, która stworzyła mi ciepły, bezpieczny dom. Wracała z pracy, dawała obiad, było wspólne czytanie. Ja to ciepło starałam się potem oddać mojemu synowi. Tylko czasu miałam dużo mniej. Ale Antek nie zgłasza reklamacji. Mówi: "O co ci chodzi, ciebie często nie było, a jestem normalnym człowiekiem".

Aktorka z pociągu. Ciągle w trasie. Może gdybyś przeniosła się do Warszawy, byłoby cię więcej? 

- Nigdy nie zżyłam się z Warszawą  na tyle, by chcieć tu żyć. Z biegiem lat coraz silniej czuję w sobie ducha wiejskiej dziewczyny. Drapieżność, brutalność, która kojarzy mi się z Warszawą, i ta  walka o coś bliżej nieokreślonego nie odpowiadają mi. Mam stresującą, intensywną pracę i potrzebuję ciszy, żeby odpocząć. Dlatego marzyłam o domu pod Wrocławiem. I mam teraz blisko kościół, spożywczak, taki GS z napitymi chłopakami, z ławeczką - po prostu wieś.

A jak w szalonym tempie aktorskiego życia dopilnować równego układania cegieł i wprawiania tych okien? Jak pogodzić gust twój i męża?

- Znajomi ostrzegali, że budowa domu grozi rozwodem. I rzeczywiście, klasycznie stoczyliśmy bitwę o każdą ścianę, o każdy metr podłogi! W końcu skapitulowałam, stanęliśmy naprzeciwko siebie i oboje w tej samej chwili powiedzieliśmy to samo zdanie: "A daj mi już święty spokój, niech będzie, jak ty chcesz". I jest jak w prawdziwej polskiej rodzinie: dom jest mój, a garaż Piotrka. Do mnie należy jeszcze hodowla pająków, czyli poddasze. Mam to szczęście, że nie muszę codziennie zmagać się z budową, ingerować w nią. Dostaję od Piotra zdjęcia: jest już dach, będzie taras. Nie muszę pilnować ekipy i odpowiadać na pytania o to, jakie chcę mieć ogrzewanie. Nie wiem jakie, czy w ścianie, czy w podłodze? Nie interesuje mnie to. Chcę, żeby mi było ciepło, wręcz gorąco.

No to przenieśmy się w przyszłość.  Zamykasz oczy i widzisz w wyobraźni... 

- ...sypialnię. Będzie miała ogromne okno. Wyobrażam sobie, jak słońce przez nie wpada, budzą mnie ptaki. Nie mam potrzeby posiadania złotych kranów, sercem domu są ludzie bliscy i ich chcę mieć przy sobie. A dodatkowo oczywiście stół drewniany, solidny, przy którym wszyscy się zmieścimy.

Kiedyś mówiłaś nam, że jesteś minimalistką. Żadnych bibelotów. Co właściwie tworzy klimat domu?

- Piotr jest zbieraczem książek. Ja wyznaję minimalistyczną zasadę: co przeczytałam, to we mnie, mogę oddać do antykwariatu. Kolekcjonuję swoje scenariusze, będzie miło usiąść za jakiś czas i powspominać. Szpargały wyrzucam. Mogłabym poprowadzić w telewizji program "Eksterminator wnętrz - jak idealnie wyczyścić dom". Nie mam ani jednej rzeczy, o której pomyślałabym: bez niej nie dam rady. Żyję na walizkach, umiem w razie czego spakować się w dwie minuty do jednej torby. Gdyby wybuchł pożar, wiedziałabym, że muszę ratować chłopaków i psa.

Będzie tylko jeden? Mówią, że trzeba mieć chociaż dwa, w różnym wieku, żeby nigdy nie zostać osieroconym.

- Tak, tak, już się przekomarzamy, ile tych psów będzie, i obawiam się, że przygarniemy wszystkie wiejskie bidy. Zwierzaki mają szósty zmysł, wyczuwają,  u kogo mają szansę. Chyba dlatego już do nas przychodzą. Mam takie nagranie w telefonie: przybiegł do nas mały kociak, wskoczył Piotrkowi na kolana. Kot w siódmym niebie, mruczy jak traktor, bo ktoś go głaszcze. Piotr szepce mu do ucha: "Nienawidzę kotów", ale potem... idzie po miskę i dokarmia gadzinę. I to jest dom! Życie, a nie dywany, sofy czy diamentowa armatura w łazience. Jak pies wraca ze spaceru ubłocony i wskoczy na kanapę, to niech sobie wskoczy. Nasz labrador, który odszedł cztery lata temu, mógł robić wszystko. Przychodził mokry, brudny, a potem lądował w naszym łóżku. Uwielbiałam to. Pies sapał, a ja tylko patrzyłam, czy mu się śni dobre, czy złe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje