Reklama

Reklama

Karol Darwin. Co dolegało jego dzieciom?

Nie chciał być lekarzem

W 1817 roku Karol zaczął uczęszczać do szkoły. Już wtedy wykazywał zainteresowanie historią naturalną i kolekcjonerstwem. W lipcu tego samego roku przeżył tragedię. Zmarła jego matka. Opiekę nad chłopcem roztoczyło starsze rodzeństwo. 

Reklama

Ojciec widział w inteligentnym Karolu wybitnego lekarza. Latem 1825 roku przyuczał go do zawodu w ośrodku dla biednych. W październiku posłał syna na Uniwersytet Edynburski. Wykłady nudziły jednak Karola. Za to wciąż rozwijał zainteresowanie historią naturalną i botaniką.

Miał zaledwie 22 lata, gdy został zaproszony na rejs naukowy w charakterze przyrodnika. Początkowo ojciec nie chciał dać mu na podróż pieniędzy. Uważał to za stratę czasu, już poddał się w walce o medyczne wykształcenie syna i teraz chciał, by ten został księdzem. 

W końcu jednak uległ. 24 grudnia 1831 roku Karol ruszył w rejs, który okazał się podróżą jego życia. 5 lat później powrócił już jako sławny naukowiec. Podczas rejsu słał bowiem prace na temat swoich odkryć zaprzyjaźnionemu uczonemu, a ten sumiennie publikował wszystkie. Nic więc dziwnego, że Emma była zachwycona ślubem ze sławnym kuzynem.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje