Reklama

Reklama

Joanna Przetakiewicz: Na hejt trzeba sobie zasłużyć

Matka trójki dzieci, businesswoman, założycielka ruchu Era Nowych Kobiet. O sposobach na radzenie sobie z hejtem, stereotypach i świadomej relacji z sobą samą rozmawiamy z Joanną Przetakiewicz podczas premiery jej książki "Nie bałam się o tym rozmawiać".

Katarzyna Drelich, Styl.pl: Madeleine Albright powiedziała kiedyś, że "w piekle jest szczególne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom". Dlaczego wzajemne wsparcie wśród nas jest tak ważne?

Reklama

Joanna Przetakiewicz: - Podczas pierwszego spotkania Ery Nowych Kobiet najbardziej zaskoczyło mnie to, że uczestniczki mówiły, jak bardzo w najtrudniejszych sytuacjach potrzebowały wsparcia innych kobiet i jak na próżno było go szukać. Ten temat wracał do mnie nieustannie podczas rozmów z bohaterkami książki, a także spotkań osobistych i online. Kobiety wcale nie potrzebują, żeby ktoś zbudował im dom, dał samochód - to nie o to chodzi. Najbardziej potrzebujemy ciepłego słowa, wsparcia, wysłuchania. To może się wydawać trywialne, może  też pojawić się pytanie czy słowo wsparcia włoży komuś jedzenie do garnka. Wbrew pozorom bliskie relacje z innymi ludźmi właśnie nam to dają. Dodają siły, która pobudza nas do działania. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nawzajem dawały sobie tę siłę, a nie podcinały skrzydła. 

Rozmowa z kimś bliskim jest ważna, ale kiedy w grę wchodzi kryzys osobisty, depresja - wówczas wsparcie ludzi z naszego otoczenia to nie wszystko. Era Nowych Kobiet skupia wokół siebie również psychologów. Pójście na terapię to dalej coś, co jest tematem tabu w naszym społeczeństwie.

- Słuszne spostrzeżenie. To jest niezwykle ważne, by o tym rozmawiać, ponieważ chodzenie na psychoterapię dalej kojarzy się w naszym społeczeństwie z osobami, z którymi lepiej się nie zadawać, bo przecież mają ze sobą problemy. Bo psycholog jest dla wariatów. Oj, nic bardziej mylnego. Pójście na terapię świadczy o wielkiej dojrzałości. Poszłam do psychologa w bardzo trudnym momencie mojego życia, w którym czułam się bardzo przytłoczona odpowiedzialnością. Odeszłam wówczas od męża z trójką dzieci.

- Dwa lata wcześniej wyrwałam sobie wywiad z czasopisma ze świetną psycholog Anną Marią Nowakowską, bo wiedziałam, że za jakiś czas będzie mi potrzebny. Że ona będzie mi potrzebna. Nadszedł czas, kiedy poszłam do niej nie po to, aby podjąć decyzję o odejściu, ale po to, by dowiedzieć się jak to zrobić, żeby nie skrzywdzić swojej rodziny i siebie. Żeby nie cierpieć z powodu wyrzutów sumienia i wybaczyć samej sobie. Psycholog ma instrumenty do tego, by nas poprowadzić. My ich nie mamy, nasi przyjaciele również. Każde to spotkanie sprawiało, że dosłownie czułam jak spada mi kamień z serca. 

Wiele osób dziwi się, jak ty - silna kobieta, która w wieku trzydziestu czterech lat osiągnęła już wszystko, co chciała - mogłabyś czuć się nieszczęśliwa.

- Czasami brakuje nam uwagi i miłości do siebie samych. Dużo się o tym mówi, ale mało kto to rozumie. Warto ze sobą samą porozmawiać, chociażby pójść na spacer i zadać sobie pytanie: "Jak ja się czuję w swoim życiu?". Odhaczyłam wszystkie marzenia z listy, którą stworzyłam jako młoda dziewczyna. Później miałam już trzech wspaniałych synów, ukończyłam studia z wyróżnieniem, byłam niezależna finansowo, a w dalszym ciągu zapominałam o czułości do siebie samej. Myślałam tylko o tym, jak uszczęśliwić ludzi dookoła i jak osiągnąć cele, które sobie założyłam. Tylko wtedy nie rozumiałam jeszcze, czym naprawdę jest szczęście. A to jest punkt wyjściowy do tego, żeby podejmować kluczowe w życiu decyzje, które długoterminowo pozwolą nam iść do przodu, nawet jeśli ma to się wiązać z odejściem od osoby, z którą jesteśmy w związku. 

O tym, jak Joanna Przetakiewicz radzi sobie z hejtem, czytaj na następnej stronie >>>

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje