Reklama

Reklama

Jak pandemia zmieniła polską rodzinę

- Najbardziej zaskakującym zjawiskiem, jakie zaobserwowaliśmy podczas lockdownu było to, że jednak więzi międzyrodzinne nasiliły się, mimo że były jedynie pośrednie - tłumaczy socjolożka, prof. Krystyna Slany w rozmowie ze Styl.pl.

Magdalena Tyrała: Jak zmienia się polska rodzina pod wpływem pandemii?

Prof. Krystyna Slany, socjolożka, demografka społeczna:
- Przede wszystkim nikt nie spodziewał się lockdownu, zamknięcia nas w czterech ścianach, a chyba to odznaczyło na nas największe piętno. Wpłynęło nie tylko na nas samych, na naszą rodzinę, ale także na rynek pracy, na świat zewnętrzny, na to, co dzieje się w zakresie więzi, relacji między pokoleniami.

Reklama

- Jest zapewne wiele konsekwencji tego zamknięcia, których jeszcze nie poznaliśmy. Te konsekwencje, jako badacze jeszcze długo będziemy analizować, przyglądać się im. Wyłoniły nam się już wstępne hipotezy, ale póki co nie jesteśmy ich w stanie zweryfikować. Najbardziej zaskakującym zjawiskiem, jakie zaobserwowaliśmy podczas lockdownu było to, że więzi międzyrodzinne nasiliły się, mimo że były jedynie pośrednie.

Co to oznacza?

- Zerwane zostały więzi bezpośrednie, które w polskich rodzinach są bardzo intensywne, mocno praktykowane i celebrowane. I mimo, że zmieniła się forma komunikacji w rodzinie - wszystko dzieje się na odległość - to obserwujemy zacieśnianie się więzi rodzinnych. Ba, w chwili największych obostrzeń paradoksalnie nastąpiła silna intensyfikacja tych więzi, pomimo tego, że są one praktykowane wyłącznie pośrednio, czyli poprzez telefony, media społecznościowe, maile.

- Cały system opieki nad osobami starszymi odbywa się na dystans, zdalnie. Przez kilka miesięcy nie mogliśmy pójść do naszych dziadków, rodziców, do naszych braci i sióstr czy nawet bliskich sąsiadów ze względu na ostry reżim sanitarny. Zamknęliśmy się. Nastąpiła atomizacja rodzin, ograniczenie ich jedynie do swoich niewielkich gniazd.

- Na pewno bardzo wiele osób zamkniętych właśnie w takich termitierach jak blokowiska, bardzo odczuło fakt, że nie mogli widywać się z bliskimi i wychodzić z domu. Można jednak powiedzieć, że całkiem nieźle to przeżyliśmy dzięki nowej rewolucji informatycznej, która bardzo wspomogła trwanie człowieka w tym strasznym kryzysie.

- COVID-19 pokazał nam jeszcze, jak ogromne nierówności są między polskimi rodzinami. Te, które mają domy, funkcjonują na suburbiach czy mają domy na wsi, zdecydowanie lepiej znosiły lockdown. Natomiast ci, którzy zamknięci zostali w termitierach ludzkich, blokowiskach, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona, wystawieni byli na ogromną próbę. Pamiętajmy, że przeciętna polska rodzina nie posiada mieszkania w bloku powyżej 100 metrów. Z reguły są to małe mieszkania, 40-70 metrowe albo jeszcze mniejsze. To sprawiło, że atmosfera w większości polskich rodzin mocno się zagęszczała.

Kobiety funkcjonujące w polskich rodzinach zwykle przejmują większość obowiązków domowych, mimo że pracują zawodowo. Czy fakt, że podczas lockdownu towarzyszyli im w domu mężczyźni, choć trochę poprawił ich sytuację? Czy mężczyźni pomagali kobietom wykonywać prace domowe?

- W zdecydowanej większość niestety nie. Sytuacja kobiet podczas lockdownu była niezwykle trudna. Faktycznie, kobiety przejmują większość prac reprodukcyjnych w rodzinie, mimo że pracują zawodowo. Pokazują to wszystkie badania. W związku z zamknięciem wyłoniły się jeszcze większe nierówności w tej kwestii. Nie dość, że Polki wykonywały większość prac domowych, pracowały zawodowo, to musiały przejąć cały system edukacyjny, wspierać w nauce swoje dzieci, organizować im czas wolny, przygotowywać posiłki.

- Pojawiły się też nierówności klasowe. Społeczeństwo wyraźnie podzieliło się na tych, których stać było, by przeżyć tę pandemię w, na przykład, wynajętym domu poza miastem i tych, którzy nie mieli takich warunków i gnieździli się w swoim małym mieszkaniu. Co więcej, musieli martwić się, w jaki sposób zagwarantować bezpieczeństwo bliskim osobom starszym w rodzinach. To był poważny problem.

Przeczytaj artykuł o kondycji polskiej rodziny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje