Reklama

Reklama

Izabela Janachowska o ślubach w czasach koronawirusa

Od niedawna, po zniesieniu niektórych obostrzeń, znów można organizować wesela. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Jak sobie z nimi poradzić? Jak kulturalnie odmówić zaproszenia wcześniej zaproszonym gościom? O tym - i nie tylko - rozmawiamy ze specjalistką od ślubów, Izabelą Janachowską.

Katarzyna Drelich, Styl.pl: Z powodu Covid-19 na wesela można zaprosić nie więcej niż 150 osób. Jak kulturalnie poinformować gości, że z powodu ograniczenia musimy "cofnąć" zaproszenie? 

Reklama

Izabela Janachowska: - Niedawno opowiadała o tym w moim programie pani doktor Irena Kamińska-Radomska, guru savoir-vivre'u. Odmówienie zaproszenia komuś, kto uprzednio był już zaproszony, to - delikatnie mówiąc - niekomfortowa sytuacja. Jednak bardzo duże wyzwanie stoi przed osobą, która otrzymuje ten nieszczęsny telefon. Duże znaczenie ma wyrozumiałość ze strony gości. Zrozumienie, w jak trudnym położeniu znalazła się młoda para i przyjęcie odmowy z klasą. Jeśli gość zareaguje w nieuprzejmy sposób, wówczas dla nowożeńców jest to podwójnie trudne. To nie jest ich zła wola, nikt z nas nie ma na to wpływu. Niestety, przed nimi bardzo niewdzięczne zadanie. 

Rzeczywiście, skupiamy głównie się na tym, jak para młoda ma się zachować, a tak naprawdę clou tej sprawy jest po stronie gości.  

- W tej sytuacji wszyscy muszą wykazać się empatią. Para młoda musi cofnąć zaproszenie w możliwie najdelikatniejszy sposób, a gość powinien w kulturalny sposób zareagować, żeby nowożeńcom nie było jeszcze trudniej. 

Czym się w takim razie powinna się kierować młoda para przy podejmowaniu takiej decyzji? 

- Nie wydaje mi się, żeby było jakieś uniwersalne rozwiązanie. Każda para powinna znaleźć swój klucz, który pomoże zmniejszyć liczbę gości. Czy będą to osoby dalsze, z którymi utrzymujemy kontakt głównie w pracy? A może zostaniemy przy osobach, które mieszkają najbliżej miejsca wesela, żeby nie musiały jechać do nas przez całą Polskę, czy nawet zza granicy? Można też wziąć pod uwagę, że zaproszenie osób z grupy ryzyka, np. w podeszłym wieku, może być dla nich pewnym zagrożeniem. 

Jak zadbać o pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych podczas wesela? To wydaje się być wyjątkowo trudnym zadaniem.

- Główny Inspektorat Sanitarny i rząd opublikowały jakiś czas temu cały pakiet zasad. Dotyczy on zarówno gości, młodej pary i podwykonawców, którzy pracują przy organizacji wesel. Jeśli chodzi o gości, to oczywiście jeśli ktokolwiek widzi u siebie objawy choroby, wówczas powinien zrezygnować z udziału w uroczystości. Po każdym opuszczeniu sali weselnej i powrocie do niej trzeba  dezynfekować ręce. Młoda para jest zobowiązana do sporządzenia listy gości i osób pracujących przy organizacji wesela, żeby taki spis mógł trafić w każdej chwili do Sanepidu. Po stronie nowożeńców jest także zmniejszenie liczby gości do 150 osób. Najwięcej obowiązków jest jednak po stronie organizatorów.

- Domy weselne mają obowiązek zapewnienia środków dezynfekujących dla gości i pracowników. Na sali powinno być tylu pracowników, żeby jeden kelner obsługiwał maksymalnie 15 osób. Zaleca się też, aby przy jednym stole siedziały osoby z jednego gospodarstwa domowego, w innych przypadkach sugeruje się zmniejszenie o 20 proc. wcześniej ustalonej liczby gości. Przy stołach podłużnych można umieścić gości po obu stronach, natomiast nie powinno sadzać się gości vis a vis. Jeżeli młoda para decyduje się np. na słodkie stoły czy stacje live cooking, musi zostać wybrana osoba odpowiedzialna za obsługę tych stanowisk.

- Podwykonawcom, którzy wcześniej zajmują się przygotowaniem sali, np. dekoracjami czy sprzątaniem, też zaleca się pracę zmianową, żeby wszyscy nie przebywali w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu. Obostrzeń jest sporo i mam nadzieję, że wszystkie osoby pracujące przy organizacji wesel wezmą je sobie do serca. Najgorsze, co mogłoby się wydarzyć dla młodej pary i całej branży, to sytuacja, w której wesele staje się ogniskiem koronawirusa. To naprawdę niezwykle istotne, żeby poważnie podejść do nowych zasad. 

Odwoływać, przekładać, czy zostać przy wcześniej wybranym terminie? Czytaj na następnej stronie >>>

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje