Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Incele. Niewidzialni i niebezpieczni

Zazwyczaj nie wyróżniają się z tłumu. Rzadko miewają przyjaciół, dziewczyny – nigdy. Samotne dnie i noce spędzają w ciemnych pokojach wpatrzeni w ekran komputera. Nielubiani, nieakceptowani, niewidzialni. W sieci szukają podobnych sobie. Wydają się być nieszkodliwi, a mogą być śmiertelnie niebezpieczni.

15 marca 2019 roku w meczecie w Christchurch w Nowej Zelandii rozlegają się strzały. Wybucha panika. Kilkanaście minut później zostaje ostrzelany kolejny ośrodek religijny. Łącznie ginie 50 osób. Obu ataków dokonał Brenton Tarrant.

Reklama

Wczesnym popołudniem 14 lutego 2018 roku w szkole w Parkland rozbrzmiewa alarm przeciwpożarowy. Uczniowie wybiegają z klas. Rozlegają się strzały. To Nikolas Cruz zabija swoich kolegów. Ginie 17 osób i kilkanaście jest rannych.

22 lipca 2011 Anders Breivik przez półtorej godziny strzela do młodzieży na wyspie Utoja. Zabija 77 osób.

Dwa lata później Elliot Rodger morduje w akademiku dwóch swoich współlokatorów i kolegę. Następnie jeździ samochodem po okolicy (Isla Vista) i strzela do przypadkowych ludzi. Zginęło 7 osób. Rodger nagrał film, w którym tłumaczył motywy zbrodni, i opublikował go w internecie.

"Wy będziecie zwierzętami, jesteście zwierzętami, a ja wymorduję was jak zwierzęta. Będę bogiem żądnym zemsty na wszystkich, którzy na to zasługują, a wy zasługujecie na to, za samą zbrodnię prowadzenia lepszego życia niż ja" - odgrażał się Eliot.

Kim byli ludzie, na których chciał się zemścić w tak okrutny sposób? To przede wszystkim dziewczyny, przez które czuł się odrzucony i inni ludzie wiodący bardziej udane życie erotyczne niż on. Podobnie jak Nicloas Cruz, Anders Breivik i najprawdopodobniej Brenton Tarrant, Elliot Rodger był incelem.

Na 47 masowych morderstw popełnionych w 1927-2015 przez młodych mężczyzn aż 27 zostało dokonanych przez inceli. 

Kim są incele?

Słowo incel zostało wprowadzone przez kanadyjską aktywistkę LGBT - Alanę, która określiła tę grupę, jako involuntary celibate (,,żyjący w mimowolnym celibacie’’). Szybko przyjęło się zarówno w internecie jak i w opracowaniach naukowych. Określa się nim młodych mężczyzn, którzy nie potrafią nawiązać relacji z kobietami i często zajmują niską pozycję społeczną. Osoby te w większości czują się wykluczone ze społeczeństwa. Sami uważają się za ,,przegrywów’’. Niepowodzenia u kobiet budzą w nich potężną frustrację i agresję.

"Dziewczyny, jedyne, czego chciałem, to kochać was i być przez was kochanym. Chciałem mieć dziewczynę. Chciałem seksu. Chciałem miłości, czułości, adoracji. Myślicie, że nie jestem tego wart. To zbrodnia, której nie można wybaczyć. Skoro [śmiech] zabroniłyście mi szczęśliwego życia, w zamian ja zabronię życia wam [śmiech]. Tylko tak jest sprawiedliwie’’ - mówił w swoim filmie-manifeście Rodger.

Po kolejnych niepowodzeniach incele rezygnują z dalszych prób polepszenia swojego życia i nawiązania kontaktów z innymi, izolują się od świata, zamykają się w bezpiecznej przestrzeni własnego pokoju, internetu i gier komputerowych. O swoją sytuację obwiniają innych. To dziewczyny są winne temu, że oni żadnej nie mają. Inni mężczyźni są oskarżeni o to, że zabierają im kobiety.

Mimo odosobnienia, incele nie cierpią w samotności. W zakamarkach internetu spotykają innych, podobnych sobie.

Dowiedz się więcej na temat: incel | zamachy | Elliot Rodger | Anders Breivik

Reklama

Reklama

Reklama