Reklama

Reklama

Ewa Wachowicz: Kilka słów o ski-tourach i nartach biegowych

Czego nie wiemy o nartach biegowych i ski-tourach? Oto jak najlepiej spędzić czas zimą.

Jazda na nartach to jedna z moich ulubionych rozrywek. Niestety, ostatnio nie jest to tak proste, jak było do tej pory. Spotykamy się z coraz większą ilością obostrzeń bądź też całkowitym zamknięciem stoków, a dokładniej wyciągów.

Reklama

Czy oznacza to jednak, że musimy rezygnować ze sportów zimowych? Wręcz przeciwnie. Wykorzystajmy ten czas na narty biegowe oraz ski-toury. W jaki sposób się za to zabrać? Podzielę się moimi doświadczeniami i mam nadzieję, że was do tego zachęcę.

Narty biegowe. Kiedyś popularne, dzisiaj traktowane jako rzadkie hobby

Moje pierwsze narty to... deski. Dosłownie. Były zrobione przez mojego tatę i można określić je mianem uniwersalnych, ponieważ nie były sticte biegowe czy zjazdowe. Najbliżej było im do ski-tourowych, chociaż różniły się od tych profesjonalnych, jakie dzisiaj są produkowane. Służyły głównie do przemieszczania się po śniegu i wchodzenia pod górę, a następnie zjeżdżania.

Wówczas nie korzystaliśmy z wyciągów, bo w moich rodzinnych stronach ich nie było. Najczęściej podążałam za moim starszym bratem i podobnie jak on i jego koledzy “uprawiałam skoki", korzystając z górek śnieżnych, jakie były usypane przez chłopaków.

Z czasem popularność zyskały typowe biegówki. Są bardzo praktyczne - nie potrzeba wyciągów. Jedyne, czego potrzebujemy, by ich użyć, to śnieg. Tego z kolei nie brakuje w okolicy mojego górskiego domku pod Babią Górą. Warto wiedzieć, że narciarstwo biegowe doskonale wpływa na naszą sylwetkę, jak i wzmacnia odporność. To też świetna rozrywka. Narty biegowe, jak sama nazwa wskazuje, służą głównie do biegania, ale można też zjechać na nich z górki. Nie jest to jednak tak łatwe, jak w przypadku nart zjazdowych. Jeśli macie ochotę na nieco bardziej energiczny “spacer", to zachęcam was do tego, by postawić właśnie na “biegówki".

Jeśli ich nie macie albo po prostu nie jesteście przekonani, czy ten sport przypadnie wam do gustu, polecam na początku wypożyczenie sprzętu. Nie jest drogo, a możecie to zrobić w wielu miejscach. Alternatywnym rozwiązaniem jest też zakup używanych nart.

Narciarstwo biegowe. Czym się charakteryzuje?

Narciarstwo biegowe to rodzaj narciarstwa klasycznego, jednak warto mieć na uwadze, że początkowo celem "biegówek" było po prostu przemieszczanie się w obszarach, gdzie jest dużo śniegu. Można dzięki nim “biegać", a także, na swój sposób, zjeżdżać. Co również istotne, podczas tej aktywności fizycznej spala się bardzo dużo kalorii oraz kształtuje niemal wszystkie mięśnie.

Ci, którzy dbają o zgrabną sylwetkę, powinni kilka razy w tygodniu udać się na “biegówkowy spacer", a na pewno poprawi się ich kondycja fizyczna, jak i po prostu samopoczucie. Osobiście bardzo to polecam też tym, którzy uwielbiają przyrodę, ponieważ przechadzając się na nartach można obserwować piękny, zimowy krajobraz. Zarówno w Polsce, jak i za granicą znajdują się specjalnie wyznaczone trasy, które ułatwiają uprawianie tego sportu.

Jakie rady ma Ewa Wachowicz dla zaczynających przygodę ze ski-tour'ami? Czytaj na kolejnej stronie>>>

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: Ewa Wachowicz | felieton Ewy Wachowicz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje