Reklama

Reklama

Dzięki tej książce nauczysz się gotować

„Wbrew pozorom gotowanie nie różni się zbytnio od jazzu. Najznakomitsi muzycy jazzowi mają wrodzone zdolności do improwizacji, niezależnie od tego, czy upiększają standardy, czy rozkładają je na części” – pisze w swojej książce Samin Nosrat. I ja jej wierzę.

W sumie wierzę tylko jej, bo książkom kucharskim nie ufam. Oglądam przepiękne ilustracje, sięgam po przepis, wykonuję wszystko krok po kroku i porównując zdjęcia z publikacji z tym, co znajduje się moim talerzu, czuję się jak bohater "Upadku" Joela Schumachera. Chodzi mi konkretnie o jedną scenę z filmu - grający główną rolę Michael Douglas wchodzi do restauracji, by coś przekąsić. Nie może dostać tego, o co prosi. Zdesperowany wyciąga broń. W końcu otrzymuje zamówienie, tyle że w pudełku posiłek wygląda zupełnie inaczej niż na reklamującym go zdjęciu.

Reklama

Wracając do książek kucharskich - mam ich sporo, w nadziei, że rozwinę swój talent kulinarny, korzystam jednak z pojedynczych, by wybrać zaledwie garstkę przepisów. Pogodziłam się z faktem, że mistrzynią patelni nie zostanę, ciesząc się, że jest choć kilka potraw, które potrafię zrobić naprawdę dobrze.

Zaskakujące, jak wiele rzeczy, które mają wpływ na nasze życie, dzieje się przez przypadek. Tak też było z książką "Salt Fat Acid Hea. Cztery składniki" Samin Nosrat. Kupiłam ją na kiermaszu charytatywnym, bo uważam, że dobre akcje warto wspierać. Mój wybór był wyłącznie intuicyjny - ujęły mnie ilustracje w formie rysunkowej, więc padło akurat na tę, a nie inną lekturę. Obrazków było naprawdę mało, jak na niemal pięćset stronicową księgę, co ewidentnie sugerowało, że jest bardziej do czytania, nie oglądania.

Niemal zapomniałam o mojej zdobyczy, dopóki nie trzeba było pozbierać rozsypanej wieży z lektur, która wreszcie postanowiła się rozpaść, nie wytrzymawszy fundamentów postawionych w okolicach grudnia. Wzięłam "Salt Fat Acid Hea. Cztery składniki", zajrzałam i prawdziwie przepadłam.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: gotowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje