Reklama

Reklama

Cyfrowy nomadyzm: Styl życia, o którym wszyscy marzymy

Często zastanawiasz się nad tym, czy nie rzucić wszystkiego i wyjechać na urlop? Pewnie powstrzymuje cię przed tym napięty grafik w pracy? Istnieje sposób, aby połączyć pracę z wypoczynkiem. Wystarczy, że zostaniesz współczesnym nomadem.

Czym jest nomadyzm?

Nomadyzm uprawiali koczownicy, którzy najczęściej w grupach przemieszczali się z miejsca na miejsce. Nie posiadali bowiem własnego skrawka ziemi. Grupy wędrowców dzieliły się na takie, które bezustannie zmieniały miejsce pobytu oraz osiadające w jednym miejscu podczas najtrudniejszych do przetrwania miesięcy. Eksploatowali zdobyty teren, a później wyruszali w kolejną wyprawę, poszukując jedzenia i towarów do handlu.

Reklama

Nomadzi przyczyniali się także do szybszego roznoszenia informacji w czasach, gdy populacja naszej planety mogła tylko pomarzyć o rozmowach telefonicznych czy internecie. Dzięki nim wiele nowości i wynalazków szybciej rozprzestrzeniało się po świecie.

Współczesny nomadyzm w Polsce i na świecie

Przedstawicieli koczowniczego  trybu życia wciąż możemy spotkać w krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, czy Ameryki Południowej.  Okazuje się, że ciągła wędrówka jest atrakcyjna także w kulturach, w których do tej pory zwyczaj ten nie był stosunkowo popularny. Nie przypomina on co prawda tego tradycyjnego nomadyzmu, ale opiera się na podobnych założeniach.

Współcześni nomadzi to zazwyczaj freelancerzy, graficy, pisarze, przedsiębiorcy lub pracownicy korporacji, którzy dzięki pracy zdalnej mogą podróżować po całym świecie. Tzw. cyfrowy nomadyzm jest konsekwencją zmiany na rynku pracy. Według ekspertów blisko 50 proc. amerykańskich millenialsów pracuje na samozatrudnieniu. Podobnie przestawia się statystyka w Wielkiej Brytanii, gdzie aż 4,8 milionów Brytyjczyków zdecydowało się uprawiać freelancing. Okazuje się, że komfort pracy jest dla nich równie ważny co wysokie wynagrodzenie. Statystyki pokazują, że 89% młodych pracowników decyduje się na konkretną posadę ze względu na benefity, a nie płacę.

W dobie globalnej cyfryzacji coraz więcej Polaków decyduje się na wędrowny tryb życia. Dołączają więc do hybrydycznej pod względem kulturowym grupy profesjonalistów, którzy z łatwością przenoszą się z miejsca na miejsce, funkcjonując w ciągłym ruchu.

Tę kosmopolityczną społeczność próbowało zdefiniować wielu współczesnych myślicieli. Zygmunt Bauman stwierdził, że "mobilność okazuje się najwyżej cenioną i pożądaną wartością, a swoboda poruszania się szybko staje się głównym czynnikiem kształtującym społeczne podziały w późnej nowoczesności". Można zatem wnioskować, że cyfrowy nomadyzm jest poniekąd skutkiem zmian, które zaistniały w naszej świadomości. Według prognoz specjalistów do 2035 roku na taką pracę zdecyduje się aż miliard osób. To oznacza, że wspominana przez Baumana swoboda w kontekście przemieszczania się oraz organizowania sobie czasu będzie celem i pragnieniem znacznej części pracowników.

Marokańska socjolożka, Fatima Merisssi, stwierdziła, że "dzięki elektronicznej sieci wszyscy staliśmy się cyfrowymi nomadami". Trudno oprzeć się wrażeniu, że trwająca pandemia koronawirusa może przyśpieszyć przemianę na rynku pracy. Co ciekawe, sytuacja epidemiologiczna w Polsce przyczyniła się do umocnienia miejskiej grupy nomadów.

- Pandemia zmieniła styl życia Polaków. Wydaje mi się, że praca zdalna umożliw nie tyle podróżowanie, ile raczej emigrację do mniejszych miejscowości, dalej od miasta, ale ciągle w zasięgu godziny drogi samochodem lub publicznymi środkami transportu. Koszty usług dużo niższe, a odległości mniejsze. Mam nadzieję, że małe miasta dzięki temu ożyją - mówi Justyna Fabijańczyk, autorka bloga "Cyfrowi nomadzi".

W analizie "Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach" Natalii Hatalskiej czytamy, że cyfrowy nomadyzm jest rzeczywiście jednym z najszybciej rosnących trendów społecznych. Co więcej, większość respondentów biorących udział w projekcie wyobraża sobie świat jako globalną wioskę. Zaznaczyli tym samym, że poznawanie świata i podróżowanie bardzo ich interesuje. Z drugiej strony aż 86 proc. pytanych o pojęcie cyfrowego nomadyzmu przyznało, że nie spotkało się wcześniej z taką nazwą, ani nie znają osoby, która zdecydowała się na taki styl życia.

Na następnej stronie poznasz historie polskich cyfrowych nomadów >>>

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje