Reklama

Tak Matka Bosa wyglądała jako dziecko. Portret małej Maryi zaskakuje

W okresie Bożego Narodzenia, niezależnie od tego czy jesteśmy osobami wierzącymi, czy może wręcz przeciwnie, w naszym otoczeniu pojawia się szczególnie wiele wizerunków świętych. Głównym przestawieniem są scenki narodzenia Jezusa, na których dzieciątko przedstawiane jest w towarzystwie Maryi i Józefa. Obcowanie z nimi może skłaniać niektórych do stawiania pytań, jak naprawdę wyglądała tzw. święta rodzina. Okazuje się, że w pewnym zakresie odpowiedź na to pytanie przynosi nauka. Dzięki badaniom Bryzaylijczyka, Átila Soares da Costa Filho, możemy dowiedzieć się m.in. jak jako dziecko wyglądała Matka Boska.

Jak Matka Boska wyglądała jako dziecko? Przygotowania podobizny matki Jezusa podjął się brazylijski naukowiec Átila Soares da Costa Filho. Mężczyzna, który zasłynął z rekonstrukcji, które przedstawiały Maryję jako dorosłą kobietę, upublicznił również jej dziecięcy wizerunek - prace nad rekonstrukcją trwały prawie trzy miesiące.

Zobacz również: Rozkładają koce na grobach, urządzają dyskoteki w kościołach. Serca wiernych krwawią

Reklama

Maryja jako dziecko. Tak wyglądała matka Jezusa?

Jak informował portal Aleteia, Átila Soares da Costa Filho opierał się na przeprowadzonych badaniach, dotyczących wizerunku mężczyzny z Całunu Turyńskiego i pracach amerykańskiego badacza Raya Downinga. Dzięki temu, że dysponował rekonstrukcją dorosłego wizerunku Maryi, wykonał serię eksperymentów przy użyciu sztucznej inteligencji i sieci neuronowych. Później wykorzystał oprogramowanie do modelowania twarzy i graficznej edycji.

- Ostatnim krokiem był ręczny retusz detali. Chciałem bowiem jak najdokładniej oddać cechy fizjonomiczne typowe dla palestyńskiego pięcio- i dziesięcioletniego dziecka sprzed dwóch tysięcy lat. Rezultaty moich prac zostały zaaprobowane przez najwybitniejszego syndologa, Barriego Schwortza - cytuje Costę Filho portal Aleteia.

Twarz Maryi była szczególna

Brazylijski naukowiec podkreśla, że uzyskana rekonstrukcja nie powinna być traktowana wyłącznie jako "wyobraźnia typowego dziecka tamtych czasów z regionu Palestyny". Costa Filho starał się, by rekonstrukcja twarzy była możliwie jak najbardziej spersonalizowana. Chodziło o to, aby pokazać to, że twarz Maryi była szczególna. - Tylko ona miała taką twarz, nikt inny - zdradza Brazylijczyk cytowany przez portal Aleteia.

Zobacz również: Hebrajskie imiona w Polsce. Poznaj znaczenie najpopularniejszych

"Porywała łagodnością w swoim spojrzeniu"

Dodaje, że zdziwienie wywołało u niego pojawienie się rysu "pewnej przekory na twarzy Maryi jako 10-latki". - Jako 5-latka zaś Matka Boża porywała łagodnością w swoim spojrzeniu. Odkrywanie obu tych aspektów było niezwykle fascynujące - kontynuuje badacz.

Zobacz również: Jak wyglądała Matka Boska w objawieniach?

Tak wyglądała dorosła Matka Boska?

Naukowiec Átila Soares da Costa Filho już wcześniej opracował portret przedstawiający twarz Maryi. Wcześniej był to jednak dorosły jej wizerunek. Badacz najpierw przeanalizował badania amerykańskiego projektanta Raya Downinga, który 12 lat temu zaangażował się w projekt związany z odtworzeniem twarzy mężczyzny Całunu Turyńskiego. I tak, w oparciu o badania, eksperymenty przy użyciu sztucznej inteligencji i ręcznym poprawkom zrekonstruował twarz Matki Boskiej w wieku 25-30 lat.

Później zajął się teologicznymi studiami dotyczącymi niepokalanego poczęcia Maryi. Chciał w nich znaleźć teoretyczne wsparcie dla wyników swojej pracy. Da Costa Filho wspominał wówczas, że jeśli wierzymy, że ciało Syna Bożego było owinięte w całun, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że twarz jego matki była taką, jaką udało mu się przedstawić. Wyniki badań da Costa Filho zostały zaakceptowane przez Barriego M. Schwortza - najważniejszego na świecie syndonologa i badacza.

***

Artykuł pierwotnie został opublikowany w 2022 roku. Teraz został zaktualizowany i uzupełniony

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Matka Boska | religia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy