Reklama

W zaświatach miały pracować za zmarłego. Czym są tajemnicze figurki?

Starożytni Egipcjanie mieli wyjątkowy kult pogrzebowy, który owiany był tajemnicą i rozmaitymi wierzeniami. To, co do dziś znajdują w starożytnych grobowcach, naukowcy zdumiewa. Znalezisko niedaleko miejscowości Tuna el-Gebel wprawiło egiptologów w zachwyt, a jego powodem były Uszebti - niepozorne figurki, które dla Egipcjan miały wielką moc.

Odkrycie, przez które badacze wstrzymali oddech. Oto co odkryli w grobowcu

Egipt, choć od lat dokładnie badany przez współczesnych naukowców, archeologów i egiptologów, wciąż ma wiele do odkrycia. Najwięcej tajemnic wciąż skrywają grobowce, a dzięki nowym badaniom i znaleziskom, wiedza na temat życia i śmierci w starożytnym Egipcie wciąż się poszerza. 

 Współczesna nauka zgłębia chociażby kult pogrzebowy, jaki panował za władania faraonów i ogrom obrzędów oraz potrzebnych do ich wykonania atrybutów zadziwia. 

Niedawno egiptolodzy prowadzący badania niedaleko Tuna el-Gebel w Środkowym Egipcie, a dokładnie na stanowisku archeologicznym Al-Ghurifa dokonali wyjątkowego odkrycia. 

Podczas wykopalisk odkryto grobowce, a w nich prócz sarkofagów z mumiami w środku, rozmaite amulety, biżuterię, naczynia oraz coś, co wywołało zachwyt archeologów - figurki Uszebti. 

Reklama

Okazało się, że trwające od 2017 roku wykopaliska przyniosły odpowiedzi na wiele pytań. Dokonując doniosłego odkrycia archeologicznego, egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności odsłoniło nieodkryte dotychczas miejsce pochówku, które jak się okazało, należy do wysokich rangą urzędników i kapłanów z Nowego Królestwa starożytnego Egiptu.

Dlaczego więc małe, niepozorne figurki Uszebti wywołały takie poruszenie wśród badaczy właśnie w tym miejscu? 

Przeczytaj też: Widzisz ciągle tę lustrzaną liczbę? To najpotężniejsze z przesłań, jakie wysyłają anioły

Czym były Uszebti? Figurki o wielkiej mocy w zaświatach

Uszebti wyglądają jak miniaturowe mumie lub jak figurki do zabawy dla dzieci. Nie ma w nich jednak żadnego elementu zabawy. Te kamienne lub drewniane figurki odgrywały ważną rolę podczas pochówku. 

Były one wkładane do grobowca razem ze zmarłym i były jego... miniaturową rzeźbą już w postaci mumii. Wierzono, że małe Uszebti przenosiły się ze zmarłym do zaświatów i tam ożywały. 

Gdy już się to stało, miały ożywione pracować za swojego właściciela. W ten sposób zmarły zapewniał sobie zwolnienie swojej duszy z pracy w zaświatach i mógł cieszyć się błogim życiem pozagrobowym. 

Aby jednak zwykła figurka z drewna, czy kamienia przekształciła się w prawdziwą Uszebti, potrzebne było zaklęcie. Zostało ono zawarte w szóstym rozdziale "Księgi Umarłych".

Przeczytaj też: Energia z tej liczby może pomóc w osiąganiu życiowych sukcesów. Widzą ją nieliczni

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: starożytny Egipt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy