Reklama

Kolejne niesamowite odkrycie w Chinach. Naukowcy wciąż nie dowierzają. Dowody są niepodważalne

Chiny posiadają obszerny zapis historyczny dotyczący cywilizacji, który nadal zadziwia współczesnych naukowców. Ostatnie znalezisko miało miejsce na stanowisku archeologicznym Shiyu w prowincji Shanxi, gdzie badacze natrafili na dowody istnienia kultury materialnej datowanej na 45 tysięcy lat temu.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Odkrycie ma około 45 tys. lat

Cywilizacja chińska uchodzi za jedną z najstarszych na globie, obejmując różnorodne okresy, dynastie i przemiany kulturowe. Międzynarodowy zespół archeologów, złożony z badaczy z Chin, Niemiec, Hiszpanii, Francji i Australii, postanowił skoncentrować się na najnowszym znalezisku. To odkrycie miało miejsce w prowincji Shanxi, a wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Nature Ecology & Evolution”. Badacze dostarczyli niepodważalnych dowodów na istnienie kultury materialnej datowanej na około 45 tys. lat temu.

Około 47 tys. lat temu Homo sapiens rozprzestrzenił się geograficznie w kierunku południowo-wschodniej Europy, posługując się technologią charakterystyczną dla początkowego górnego paleolitu. Obecność ludzi rozumnych została zanotowana w zachodniej Syberii około 45 tys. lat temu, natomiast w północno-wschodniej Azji sięgała około 40 tysięcy lat p.n.e. Według informacji zawartych w artykule naukowym, Homo sapiens mogli pojawić się w Chinach między 43 a 41 tys. lat temu.

Reklama

Zobacz również: Archeolodzy odkryli wyjątkowy grobowiec. Wypełniony jest skarbami

Przemierzali nawet 1000 km. Ich narzędzia przetrwały do dziś

Na stanowisku w Shiyu odnaleziono różnorodne narzędzia stworzone z kamienia. Z badań wynika, że zostały zrobione za pomocą techniki lewaluaskiej, która pochodzi z epoki środkowego paleolitu. Tamtejsza ludność potrafiła zdobywać materiały, które były oddalone nawet o 1000 km od wioski, co zapewniało im przewagę technologiczną. Dowodzi to także możliwości ich migrowania. Profesor Yang Shixia, główny autor badania z Chińskiej Akademii Nauk, podkreśla, że pierwsi ludzie rozumni w Chinach rozwijali naprawdę bogatą kulturę.

W Shiyu odkryto ponad 15 tysięcy narzędzi kamiennych, liczne szczątki zwierzęce, w tym fragment czaszki Homo sapiens. To odkrycie dostarcza nowych informacji na temat ekspansji Homo sapiens w Azji i ich pierwszego pojawienia się w północnych Chinach. Datowanie kości zwierzęcych wykazało, że zostały one poddane obróbce przez człowieka około 45 800-43 200 lat temu. Analiza tafonomiczna sugeruje, że ludzie z Shiyu byli zręcznymi myśliwymi i łowcami koni, korzystając z ostrzy z chwytem i trzonkiem.

Zobacz również: Kim był faraon Seti I? Jego grobowiec zachwyca do dziś

Przełomowe odkrycie w Egipcie. Odkopano pierwsze takie grobowce w historii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kultura | badania archeologiczne | odkrycie archeologiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy