Reklama

Reklama

Z etykiety: Aromat dymu wędzarnianego

Wchodzi w skład większości wędlin, szynek, kiełbas, boczków, marynat, sosów w płynie i proszku, a także szaszłyków, hamburgerów, serów, past serowych, konserw itp.

Aromat dymu wędzarnianego należy do grupy środków aromatyzujących, które mają na celu nadanie produktom zapachu dymu z wędzenia.

Jak powstaje?

Reklama

Tworzy się w wyniku procesu zwanego frakcjonowaniem, a następnie oczyszczania skondensowanego dymu. Usuwane są składniki najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka. Należą do nich substancje smoliste i rakotwórcze.

Wśród aromatów dymu wędzarniczego znajdują się m.in.: bukowo-bekonowy, szynki wędzonej, dymu zimnego wędzenia (przeznaczony do boczku i szynki surowej) lub grill flavour charakterystyczny dla mięsa grillowego oraz tłuszczu.

Mogą być w postaci płynnej (na bazie solanki), suchej (w proszku, na bazie soli kuchennej, skrobi, białka, przypraw; w tej grupie znajdują się także bezglutenowe związki, głównie słód, czyli maltodekstryna) oraz na bazie oleju jadalnego (najczęściej słonecznikowego). Są one bezbarwne i nie zawierają kwasów organicznych. Wyróżniają się intensywnym zapachem dymu.

Stosowanie aromatu dymu wędzarniczego reguluje rozporządzenie (WE) nr 2065/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 listopada 2003 roku. Uważa się, że używanie aromatów dymu wędzarniczego jest zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia, ponieważ dostarcza on niewielkiej ilości substancji rakotwórczych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje