Reklama

Ucierane babki z czekoladą

Ze względu na swoją pulchność ciasto ucierane przywodzi na myśl biszkopt. Wyrabia się go ręcznie lub przy pomocy miksera. Wypieka z niego placki, keksy, ciasteczka i oczywiście babki.

Podstawowe składniki ciasta ucieranego to: mąka, tłuszcz, jaja, cukier, czasem woda (śmietana), środek spulchniający (proszek do pieczenia, soda). Ponadto aromat i bakalie. Odmianą ciast ucieranych są ciasta piaskowe, w których część mąki pszennej można zastąpić ziemniaczaną.

Krok po kroku Rozcieramy tłuszcz. Ucierając, dodajemy po jednym żółtku na przemian z cukrem. Potem mąkę (przesianą z proszkiem do pieczenia) i ewentualnie bakaliami. Jeśli przepis to przewiduje, ubijamy pianę z białek i delikatnie łączymy ją z ciastem.

By nie było twarde Niezależnie od sposobu wykonywania - ręcznie czy mikserem, należy pamiętać, że zbyt długie wyrabianie ciasta ucieranego sprawi, że po upieczeniu nie będzie pulchne, ale twarde.

Reklama

Mąka do ciasta Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia. Do ucieranej masy dodajemy ją stopniowo - najlepiej po łyżce - nie zaprzestając ucierania.

Bakalie nie opadną Aby bakalie nie opadły na dno ciasta, najpierw należy sparzyć je wrzątkiem, a po osuszeniu oprószyć mąką.

Temperatura pieczenia Ciasto ucierane pieczone w zbyt wysokiej temperaturze przypala się, w środku pozostając surowe. Pieczone natomiast w temperaturze zbyt niskiej, wysuszy się, a jego brzegi stwardnieją.

Migdałowa babka w czekoladzie

Składniki na 15 porcji: 25 dag obranych migdałów, 17,5 dag plus 2 łyżki cukru, 25 dag miękkiego masła lub margaryny, szczypta soli, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 35 dag mąki, 5 jaj, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, 15 dag gęstej śmietany 30 proc., 15 dag posiekanej czekolady, 1 duże opakowanie gotowej polewy czekoladowej, tłuszcz i mąka do formy

1. Migdały zrumienić na suchej patelni. Posypać 2 łyżkami cukru. Mieszając, smażyć, aż cukier się skarmelizuje. Migdały w karmelu przełożyć na pergamin, wystudzić.

2. Masło utrzeć wraz z resztą cukru, cukrem wanilinowym i szczyptą soli na puszysta masę. Ucierając, wbijać kolejno jajka. Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia. Małymi porcjami dodawać do ucieranej masy na przemian z porcjami śmietany. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać przy pomocy miksera. Odłożyć 10 migdałów. Pozostałe z posiekaną czekoladą dodać do ciasta.

3. Formę z kominkiem natłuścić i oprószyć mąką. Napełnić ciastem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 °C. Piec 45 minut. Przez 10 minut studzić babkę w formie, potem ostrożnie wyjąć i odstawić. Wystudzoną oblać polewą czekoladową. Zanim polewa zastygnie, udekorować babkę odłożonymi migdałami.

Babka czekoladowa z bakaliami

Składniki na 12 porcji: 10 dag mlecznej czekolady, 25 dag masła, 22,5 dag cukru, szczypta soli, 1 op. cukru wanilinowego, 5 jajek, 50 dag mąki, 1 małe op. proszku do pieczenia, 75 ml mleka, 5 dag posiekanych orzechów laskowych, 10 dag posiekanych migdałów, 25 dag cukru pudru, 1 białko, kandyzowane pomarańcze do dekoracji, tłuszcz i mąka do foremki

1. Czekoladę drobno posiekać. Masło utrzeć na puszystą masę razem z solą, cukrem i cukrem wanilinowym. Kolejno wbijać jajka, stale mieszając mikserem. Mąkę przesiać razem z proszkiem do pieczenia. Wsypać do ucieranej masy. Dolać mleko. Całość dokładnie wymieszać. Dołożyć posiekane orzechy, migdały oraz czekoladę.

2. Formę z kominkiem wysmarować tłuszczem. Oprószyć mąką. Napełnić ciastem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 °C. Piec 50 - 60 minut. Upieczoną babkę studzić w foremce przez 20 minut. Następnie ostrożnie wyjąć i odstawić do całkowitego wystudzenia.

3. Cukier puder utrzeć wraz z białkiem i 2 łyżkami wody na gęsty lukier. Oblać nim schłodzoną babkę. Udekorować kawałeczkami kandyzowanych pomarańczy.

Życie na gorąco 44/2010

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy