Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Szampany i inne bąbelki

Czy prosecco to szampan? Jak podawać szampany i wina musujące? Czy wypada otwierać je z hukiem? I czy winem z bąbelkami łatwej się upić – odpowiada Michał Bardel, mistrz sommelier, autor książki „Korek czy zakrętka? Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o winie, tylko nie masz kogo zapytać”.

Przeczytaj fragment książki Michała Bardela "Korek czy zakrętka? Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o winie, tylko nie masz kogo zapytać":

Dlaczego nie każde wino z bąbelkami to szampan?

Reklama


Ludzkość dzieli się z grubsza na dwa potężne zbiory, bez części wspólnej i łącznie wyczerpujące uniwersum gatunku. Pierwszy, zdecydowanie większościowy, obejmuje tych wszystkich, dla których szampan stanowi łączne określenie wszystkich możliwych win musujących, włączając tu także wina sztucznie gazowane ze słynnym winem Sowietskoje Igristoje na czele. O wiele skromniejszy zbiór istot ludzkich tworzą ci, których używanie słowa szampan na określenie czegoś, co nie jest szampanem, niebezpiecznie zbliża do udaru krwotocznego. Czym jest zatem szampan, wyjaśnijmy raz na zawsze.

Szampan jest jednym z bardzo wielu rodzajów win musujących, bodaj najstarszym i z pewnością obdarzonym przez długie wieki największą renomą, a na pewno rozgłosem. Szampan to w gruncie rzeczy nazwa apelacji winiarskiej, ale apelacji szczególnej - jego producenci nie muszą zapisywać na etykietach pełnej formuły Appellation Champagne Controlée (AOC Champagne) - wystarczy w zupełności Champagne jako nazwa zastrzeżona. I to jak zastrzeżona! Żaden winiarz na świecie nie ma prawa użyć tego określenia na etykiecie swojego wina - nawet grupka biednych i Bogu ducha winnych winiarzy szwajcarskich, którzy mieli nieszczęście urodzić się w niewielkiej miejscowości o nazwie... Champagne. (...)

"Champagne" może napisać sobie tylko producent z Szampanii, w dodatku jedynie pod warunkiem trzymania się długiej listy zasad związanych z uprawą winorośli i produkcją samego wina, które ostatecznie składają się na metodę szampańską, inaczej mówiąc: metodę tradycyjną (méthode traditionnelle).

Na czym polega metoda szampańska - czytaj na następnej stronie ->

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje