Reklama

Owocowy raj

Czas na papierówki, czereśnie, jagody. Rozkoszujmy się smakiem ciasta z owocami, na które tak długo czekaliśmy.

Torcik z papierówek

Składniki na 12 porcji: 25 dag masła lub margaryny, 4 jajka, szklanka cukru, cukier wanilinowy, łyżeczka cynamonu, 1/2 łyżeczki mielonego imbiru, szczypta kardamonu, szklanka mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 4 duże jabłka papierówki, szklanka soku jabłkowego, 2 łyżki żelatyny, 1/4 l śmietanki kremówki 36 proc. (ok. 1 szklanki), kilka czerwonych porzeczek do dekoracji, 2-3 łyżki soku świeżo wyciśniętego z cytryny

1. Jabłka umyj, osusz, obierz ze skórki i pokrój w plastry. Skrop je sokiem z cytryny. Żelatynę rozpuść w 1/2 szklanki wrzątku i wymieszaj. Gdy wystygnie, połącz ją z sokiem jabłkowym. Schłodzoną śmietankę kremówkę ubij na sztywno i odstaw do lodówki.

Reklama

2. Miękkie masło utrzyj mikserem na puch, stopniowo dodając oba rodzaje cukru. Następnie, nie przerywając ucierania, dodaj jajka, cynamon, imbir, kardamon oraz przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Ciasto przelej do okrągłej formy (posmaruj ją wcześniej tłuszczem i wysyp bułką tartą). Na wierzchu ułóż jabłka. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180° C, piecz ok. 40 min. Wystudź.

3. Gdy ciasto ostygnie, wierzch polej tężejącą galaretką jabłkową i wstaw do lodówki, by całkowicie zastygła. Boki ciasta udekoruj bitą śmietaną oraz porzeczkami.

Przygotowanie: 80 minut
Porcja: 350 kilokalorii

Chrupiące ciasto porzeczkowe

Składniki na 12 porcji: 50 dag porzeczek, 5 dag masła lub margaryny, 3 jajka, 35 dag cukru, łyżka cukru wanilinowego, 25 dag mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 5 łyżek mleka, szczypta soli, łyżka mąki ziemniaczanej, tłuszcz i bułka tarta (lub papier do pieczenia) do przygotowania foremki

1. Porzeczki umyj pod bieżącą wodą, osusz i dopiero teraz usuń szypułki. Masło lub margarynę roztop w rondelku (lub kuchence mikrofalowej) i odstaw do przestygnięcia.

2. 15 dag cukru wymieszaj z cukrem wanilinowym. Jajka rozbij, oddzielając żółtka od białek. Żółtka przełóż do miski i ubij z 3 łyżkami gorącej wody oraz obydwoma rodzajami cukru (kryształu wymieszanego z cukrem wanilinowym). Następnie dodaj mąkę przesianą i wymieszaną z proszkiem do pieczenia, schłodzony stopiony tłuszcz oraz mleko. Wszystkie składniki ciasta dokładnie wymieszaj.

3. Prostokątną blachę wysmaruj tłuszczem i posyp bułką tartą lub wyłóż papierem do pieczenia. Wylej ciasto i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200° C na 15 minut. Po tym czasie ciasto wyjmij z piekarnika, zaś temperaturę zmniejsz do 150° C.

4. Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec stopniowo dodawaj pozostały cukier. Do piany dodaj mąkę ziemniaczaną oraz porzeczki, delikatnie wymieszaj i rozsmaruj na podpieczonym cieście. Ponownie wstaw do gorącego piekarnika na ok. 20 minut.

Przygotowanie: 75 minut
Porcja: 255 kilokalorii

Placek czereśniowy

Składniki na 12 porcji: 50-60 dag ciemnych czereśni, 6 jajek, 3/4 szklanki cukru, 150 ml oleju słonecznikowego, 2 szklanki mąki pszennej, łyżeczka proszku do pieczenia, szczypta soli, tłuszcz do smarowania blachy, bułka tarta lub papier do pieczenia, cukier puder

1. Czereśnie umyj, osącz, wydryluj. Jeśli nie masz drylownicy, pestki z owoców możesz z powodzeniem usunąć zapietą agrafką. Wbij ją (w miejsce gdzie był ogonek) tą częścią, która się nie rozpina. Owoce przed drylowaniem możesz włożyć na kilkanaście minut do zamrażalnika, dzięki temu po usunięciu pestek owoce nie rozpadną się, a także zachowają ładny kształt.

2. Jajka umyj, osusz, białka oddziel od żółtek. Do białek dodaj szczyptę soli i ubij je na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier. Następnie dodawaj po jednym żółtku. Nie przerywając ubijania, powoli wlej olej. Teraz dodaj do ciasta mąkę przesianą i połączoną z proszkiem do pieczenia, delikatnie wymieszaj.

3. Tortownicę posmaruj tłuszczem, wysyp bułką tartą (lub wyłóż papierem do pieczenia). Wlej do niej ciasto, a na wierzchu ułóż czereśnie. Aby owoce nie puściły zbyt dużo soku i nie powstał zakalec, możesz obtoczyć je w bułce tartej lub mące ziemniaczanej. Ciasto piecz ok. 60 min (lub nawet dłużej do tzw. suchego patyczka) w piekarniku nagrzanym do 170° C. Gdy wystygnie, wierzch ciasta oprósz cukrem pudrem.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 30 minut
Porcja: 270 kilokalorii

Jagodowa pianka

Składniki na 10 porcji: 50 dag jagód, 20 dag czerwonej porzeczki, opakowanie okrągłych biszkoptów lub jeden blat ciasta biszkoptowego, 1 litr śmietanki kremówki 36 proc., 4 łyżki cukru pudru, 2 łyżki żelatyny, kilkanaście listków świeżej mięty do dekoracji

1. Jagody przebierz, oczyść z ogonków i liści, umyj w miseczce (zmieniając wodę przynajmniej dwa razy) i delikatnie osusz. Połowę jagód zmiksuj blenderem lub rozgnieć widelcem na papkę. Porzeczki umyj, osącz i usuń szypułki.

2. Żelatynę rozpuść w 1/2 szklanki wrzątku i odstaw do wystygnięcia. Dobrze schłodzoną kremówkę ubij na sztywno mikserem na średnich obrotach. Pod koniec ubijania, gdy śmietanka będzie sztywna, dodaj cukier puder.

3. 2/3 śmietany wymieszaj z 2/3 rozpuszczonej i zupełnie już chłodnej żelatyny. Powoli dodawaj płynną żelatynę, cały czas mieszając, aby bita śmietana się nie zwarzyła. Następnie dodaj mus jagodowy i całe owoce. Masę jagodową przełóż do długiej foremki wyłożonej folią spożywczą. Łyżką uformuj w niej rowek i wstaw do lodówki. Pozostałą śmietanę i żelatynę wymieszaj i połącz z porzeczkami. Wyłóż ją na masę jagodową, łyżką wygładzając powierzchnię. Biszkopty pokrusz i wyłóż nimi wierzch ciasta. Lekko przyciśnij i wstaw do lodówki na 2-3 godziny.

4. Deser wyjmij z foremki tak, aby biszkopty były na spodzie. Podawaj udekorowany listkami świeżej mięty.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 50 minut
Porcja: 325 kilokalorii

Świat i Ludzie 24/2012

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: czereśnie | jagody | porzeczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy