Reklama

Migdałowa nuta

Pyszne, aromatyczne ciasta z migdałami. Po prostu palce lizać!

Rolada bakaliowa

Składniki na 10 porcji: 40 dag twarogu trzykrotnie mielonego, 2 jajka, po 6 łyżek mleka i oleju, 8 dag cukru, 1/2 kg mąki, proszek do pieczenia, 40 dag jabłek, 5 dag

rodzynek, 2 łyżki rumu, po 5 dag płatków migdałowych i daktyli, łyżeczka cynamonu, 15 dag masy marcepanowej, 15 dag cukru pudru, 2-3 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki gorącej wody

Ponadto: arkusz pergaminu, białko

Przygotowanie:

1. W misce wymieszaj: mleko, cukier, jajka, przesianą mąkę, łyżeczkę proszku do pieczenia, olej oraz zmielony twaróg. Ciasto powinno być spójne, jednolite i gładkie. Następnie owiń je folią i włóż do lodówki na 40 minut.

Reklama

2. Rodzynki namocz w rumie. Jabłka umyj, obierz, usuń gniazda nasienne, miąższ pokrój drobno i przełóż do miski. Dodaj do nich osączone rodzynki, płatki migdałowe, daktyle posiekane w paski, cynamon oraz pokrojoną w kostkę masę marcepanową i wymieszaj.

3. Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj. Na cieście rozsmaruj bakalie z marcepanem. Brzegi ciasta posmaruj białkiem, a następnie zwiń je w roladę i ułóż na wyłożonej pergaminem blasze. Piecz roladę 45 minut w temp. 175° C. Po tym czasie wyjmij ciasto z piekarnika i odstaw do ostygnięcia.

4. Energicznie wymieszaj cukier puder z sokiem z cytryny oraz gorącą wodą. Tak przygotowanym lukrem posmaruj wierzch zupełnie już ostudzonego ciasta. Odstaw, aby lukier zastygł. Wierzch ciasta możesz jeszcze oprószyć cynamonem oraz pokruszonymi migdałami. Roladę pokrój dopiero następnego dnia.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 50 minut

Porcja: 435 kilokalorii

Torcik makowo-orzechowy

Składniki na 10 porcji: 4 małe paczki herbatników, mała puszka masy makowej, 10-15 dag orzechów i migdałów, 2 łyżki miodu

Na krem: 1 i 1/2 opakowania serka mascarpone, 2 łyżeczki żelatyny, 4 łyżeczki likieru migdałowego, 4 łyżki cukru, ew. aromat migdałowy, 4 żółtka

Do dekoracji: mała puszka masy krówkowej (kajmak), 10 daktyli w czekoladzie, opakowanie płatków migdałowych

Przygotowanie:

1. Herbatniki pokrusz drobno i połącz z masą makową oraz rozdrobnionymi orzechami i migdałami. Jeśli orzechy i migdały są w całości, zalej je wrzątkiem, po chwili odcedź i zdejmij z nich skórkę. Możesz jeszcze lekko uprażyć je na suchej patelni. Ostudzone i suche zmiel w maszynce do mielenia mięsa. Do masy makowo-migdałowej dodaj miód i wymieszaj. Masę podziel na pół, jedną część rozsmaruj na dnie tortownicy. Gdyby masa była mało spójna, dodaj pokruszone herbatniki lub bułkę tartą.

2. Żółtka utrzyj z cukrem, dodaj serki mascarpone, wymieszaj. Następnie dodawaj powoli likier, cały czas ucieraj. Na koniec dodaj rozpuszczoną w niewielkiej ilości ciepłej wody żelatynę oraz aromat. Krem wyłóż na makowy spód i przykryj pozostałą masą makową. Wstaw do lodówki na 2 godziny.

3. Masę kajmakową podgrzej, przestudź i rozsmaruj na cieście. Udekoruj daktylami i prażonymi płatkami migdałowymi. Ciasto przechowuj w lodówce.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 60 minut

Porcja: 485 kilokalorii

Ciasto greckie

Składniki na 8 porcji: 2 płaty mrożonego ciasta francuskiego, 25 dag migdałów, 25 dag orzechów laskowych, 2 łyżki cukru, 4 łyżki płynnego miodu, 5 łyżek stopionego masła, cynamon, sok wyciśnięty i skórka otarta z cytryny lub pomarańczy, ew. aromat migdałowy, kilka całych migdałów do dekoracji

Przygotowanie:

1. Ciasto francuskie rozmrażaj w temperaturze pokojowej kilka godzin lub całą noc na "najcieplejszej" półce w lodówce.

2. Migdały i orzechy obierz ze skórki - w tym celu zalej je wrzątkiem i odstaw na 5 min, po czym odcedź i obierz. Następnie przełóż je na suchą patelnię i upraż. Po ostudzeniu pokrusz drobno: rozbij w moździerzu lub zmiel w maszynce do mielenia mięsa. Zmielone orzechy i migdały połącz z cynamonem, cukrem, stopionym masłem, skórką otartą z jednej cytryny oraz połową soku wyciśniętego z cytryny lub pomarańczy. Wszystkie składniki wymieszaj drewnianą łyżką. Jeśli lubisz intensywny migdałowy smak, dodaj do masy aromat.

3. Na dnie prostokątnej blachy ułóż płat rozwałkowanego wcześniej ciasta francuskiego, na ciasto wyłóż masę orzechowo-migdałową. Przykryj drugim plackiem i lekko dociśnij. Blachę z ciastem włóż do lodówki na 30 minut.

4. Po tym czasie wstaw ciasto do nagrzanego piekarnika i piecz 20-30 minut w temperaturze 200° C. Gdy ciasto ostygnie, polej je miodem wymieszanym z pozostałym sokiem z cytryny i udekoruj migdałami.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 60 minut

Porcja: 490 kilokalorii

Chałwa z kaszy kukurydzianej

Składniki na 8-10 porcji: szklanka oliwy extra virgin lub zwykłego oleju, cytryna, 4 szklanki wody, 2 szklanki gruboziarnistej kaszy kukurydzianej, 3 szklanki cukru, 1/2

szklanki migdałów obranych ze skórki i grubo posiekanych, 1/2 szklanki ziaren sezamowych, łyżeczka goździków, laska wanilii, laska cynamonu, łyżeczka cynamonu w proszku do posypania

Przygotowanie:

1. Cytrynę sparz, osusz i zetrzyj z niej skórkę na tarce o najdrobniejszych oczkach. Laskę wanilii przekrój, czubkiem noża wydrąż miąższ. Zagotuj wodę z cukrem, skórką z cytryny, laską cynamonu, miąższem wanilii oraz goździkami. Doprowadź wszystko do wrzenia, a następnie zmniejsz płomień i gotuj syrop około 5 minut. Odcedź.

2. W głębokim garnku rozgrzej oliwę. Gdy będzie już wystarczająco gorąca, wsyp całą kaszę kukurydzianą, energicznie wymieszaj i smaż chwilę. Po kilku minutach dodaj migdały i ziarenka sezamu. Smaż, mieszając, aż masa nabierze złotego koloru.

3. Garnek z kaszą kukurydzianą i sezamem zdejmij z ognia. Wąską strużką dolej gorący syrop, cały czas mieszaj. Następnie postaw garnek ponownie na ogniu i gotuj, stale mieszając, aż masa kukurydziana wchłonie cały syrop. Jeszcze gorącą chałwę przełóż do prostokątnej formy lub kilku mniejszych foremek. Posyp cynamonem. Chałwę odstaw do zupełnego ostygnięcia i podawaj na zimno, choć doskonale smakuje także serwowana na ciepło.

Przygotowanie: 40 minut

Porcja: 450 kilokalorii

Świat i Ludzie 49/2011

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy